[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Listopad w Rzymie

Jesień w Rzymie nikogo nie rozczaruje. Zagoszczą tu gorące latynoamerykańskie rytmy i koci przedstawiciele z różnych zakątków globu. Do tego pod sam koniec miesiąca gdzieniegdzie da już o sobie znać świąteczna atmosfera. Rozmaitych propozycji i tym razem jest tu wiele. Miasto jak zwykle sumiennie zadbało o to, by nikt w nim się nie nudził. Przy okazji to idealna pora roku na promocyjne bilety lotnicze do Rzymu.

Listopad w Rzymie – prace Balthusa

Balthus, a właściwie Balthasar Kłossowski de Rola, to jeden z najbardziej oryginalnych malarzy XX w. W lutym 2016 roku minie 15 lat od śmierci tego artysty, stąd już teraz – 24 października rusza w Rzymie poświęcona mu retrospektywa. Lokalizacja nie jest przypadkowa! Włochy w sercu Balthusa zajmowały szczególne miejsce. W młodości duże wrażenie wywarli na nim toskańscy malarze doby renesansu, wśród nich zaś szczególnie Piero della Francesca. Znacznie później w latach 60. i 70. Balthus na dłużej zamieszkał w Wiecznym Mieście po to, by przewodniczyć ulokowanej w Villa Medici Francuskiej Akademii. Wystawa to w zasadzie dwie, tworzące jedną całość, lokalizacje. Obrazy, rysunki i fotografie goszczące na co dzień w największych europejskich i amerykańskich muzeach oraz w prywatnych kolekcjach zobaczyć będzie można w Scuderie del Quirinale na Via XXIV Maggio 16. Villa Medici stwarza z kolei niepowtarzalną możliwość zajrzenia do pracowni i zapoznania się z warsztatem twórczym mistrza. Oba miejsca odwiedzać można aż do końca stycznia.

Balthus - la Patience, Listopad w Rzymie

Balthus – la Patience, foto:
Kathleen Maher, CC BY 2.0

Roma Jazz Festival

„Jazz karmi planetę” – to  hasło przewodnie tegorocznej edycji jazzowej jesieni w Rzymie. Niebywała uczta dla duszy gwarantowana, tym bardziej że światowych sław jak zwykle tu nie zabraknie. Już samo otwarcie festiwalu zapowiada się nad wyraz ciekawie. Występ amerykańskiego wokalisty Gregory Portera z pewnością wskrzesi czarujący klimat lat 50. Szesnaście festiwalowych dni to jednak nie tylko powrót do korzeni, niejednokrotnie dawne dźwięki przeplatać się tu będą z bardziej współczesnym oraz etnicznym brzmieniem. W tej ostatniej kategorii szczególnie intrygującą propozycją wydaje się występ tunezyjskiego artysty Dhafer Youssefa. Europejski jazz przyozdobiony suficką nutą z pewnością pozwoli udać się w magiczną podróż do nieco tajemniczej Północnej Afryki. Roma Jazz Festival między 14 a 29 listopada wszystkich zainteresowanych zaprasza do Auditorium Parco Della Musica. Dokładny program sprawdzić można tutaj. Poprzez główną stronę uda się też nabyć bilety na konkretne wydarzenia.

Dhafer Youssef - tunezyjski muzyk na scenie, listopad w Rzymie

Dhafer Youssef – tunezyjski muzyk na scenie, foto:
PeterTea, CC BY-ND 2.0

Romaeuropa Festival 2015

Jesień w Wiecznym Mieście to czas festiwali. Od końca września do początku grudnia trwa tu 30. już edycja Romaeuropa. To wydarzenia, podczas którego w tym roku zaprezentuje się aż 300 artystów z rozmaitych dziedzin. Nie zabraknie tu przedstawień teatralnych, operowych i cyrkowych, w wielu miejskich przestrzeniach zagości muzyka oraz szeroko pojęta sztuka. Romaeuropa to zakrojona na naprawdę pokaźną skalę prezentacja współczesnych artystycznych dokonań. Nazwiska znane oraz gwiazdy dopiero wschodzące na artystycznym nieboskłonie – jest tu w czym wybierać. Czy światłem tylko rozjaśnić można przestrzeń? Czy może też uda się nim zagrać koncert? Tu przekonasz się, że eksperymenty takie są możliwe. Członkowie Quiet Ensemble dowiodą, że neony, żarówki, halogeny i reflektory zabrać potrafią w podróż do świata dźwięków. Listopad w Rzymie to jeszcze wiele ciekawych propozycji. Warto więc bliżej zapoznać się z programem festiwalu.

Szopki bożonarodzeniowe

Koniec listopada to czas, w którym czuć już, że zbliżają się święta. Również na rzymskie ulice pomału wkraczać zaczyna wtedy bożonarodzeniowa atmosfera. Nam z momentem tym kojarzy się przede wszystkim choinka, we Włoszech to raczej szopka i żłóbek nierozerwalnie łączą się z gwiazdką. „100 Presepi” to coroczna wystawa bożonarodzeniowych szopek, którą nieprzerwanie miasto organizuje od 1976 roku. Rzymowi znakomicie udało rozsławić swą narodową tradycję – sposobem tym dziś podziwiać można tu dzieła nie tylko lokalnych artystów. Nie brak tu również szopek z Ameryki Północnej czy Południowej, z Afryki i Azji oraz oczywiście z wielu państw europejskich. Wydarzenie z pewnością godne jest uwagi. Tymi niezwykłymi, misternie wykonanymi dziełami sztuki, oko można cieszyć od 26 listopada aż do 10 stycznia przyszłego roku. Wystawę podziwiać można w malowniczej Sale del Bramante ulokowanej na Piazza del Popolo.

Bożonarodzeniowe szopki, listopad w Rzymie

Bożonarodzeniowe szopki, foto:
FaceMePLS, CC BY 2.0

Kocia wystawa

Trzeba przyznać, że Wieczne Miasto kojarzy się z kotami. Wie to każdy, kto poznał bliżej rozmaite rzymskie zaułki. Są miejsca w tym mieście, w których gromadzą się one całymi hordami. Wystarczy zajrzeć na cmentarz w dzielnicy Testaccio, w okolice piramidy czy na Torre Argentina, które zwane jest nawet kocim sanktuarium. Na początku miesiąca na miłośników tych lubiących chadzać własnymi ścieżkami futrzaków, czeka również dodatkowa atrakcja. W weekend – 31 października i 1 listopada – w okolicy Fiera di Roma, przy Via Portuense 1555 odbywać będą się niezwykłe kocie targi. To dwa dni pełne wystaw, konkursów piękności, ale i spotkań z ekspertami. Z pewnością nie zabraknie tu rozmaitych, ciekawych ras z całego niemal świata. Ci, którzy uwielbiają te czworonogi powinni się tu zjawić.

Zatańcz salsę

Listopad w Rzymie to czas, w którym miasto dzielnie zabiera się do walki z jesienną aurą. Muzyka, szczególnie ta, która stawia na gorące latynoamerykańskie rytmy to na osłodę tej pory roku pomysł wręcz doskonały. Międzynarodowi trenerzy, warsztaty, pokazy, muzyka na żywo i wiele okazji do tego, by samemu wykazać się na parkiecie. Na to wszystko, w ramach Roma Salsa Festival, liczyć będzie można już od 13-15 dnia miesiąca. Zapowiada się ciekawie, tym bardziej że w imprezie udział wezmą nie tylko tancerze, ale i światowej klasy DJ-e. Via Ranuccio Bianchi Bandinelli 84 – tam udać trzeba się, by w wydarzeniu tym wziąć udział. Propozycji, do których można dołączyć, jest naprawdę wiele. Ceny biletów najlepiej sprawdzić tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *