[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Listopad 2017 w Rzymie

Kościół Santa Cecilia in Trastevere, listopad 2017 w Rzymie

Rzym warto odwiedzać o każdej porze roku, nawet późną jesienią. Miasto to zawsze zachwyca swym niepowtarzalnym klimatem, niezwykłymi zabytkami, przytulnymi knajpkami i szeroką gamą dodatkowych propozycji. Wśród tych ostatnich w tym miesiącu do wyboru mamy wystawy, degustację win wytwarzanych w sposób naturalny i kolejną edycję znanego jazzowego festiwalu. Jak zwykle jest więc tu, w czym wybierać.

Listopad 2017 w Rzymie – czas na Roma Jazz Festival

Na rok 2017 przypada wiele ważnych jazzowych rocznic. Dokładnie 100 lat temu na świat przyszła Ella Fitzgerald – jedna z najwybitniejszych piosenkarek gatunku oraz Thelonious Sphere Monk – pianista i kompozytor jazzowy. Ponadto w 1917 roku w Nowym Jorku nie zaś jak można by przypuszczać w Nowym Orleanie, członkowie grupy Original Dixieland Jass Band nagrali pierwszą jazzową płytę. Prawdziwi melomani wszystkie te wydarzenia uczcić mogą z rozmachem! Wystarczy już teraz zamówić bilety lotnicze do Rzymu i między 5 a 30 listopada znaleźć się w Wiecznym Mieście. Już jutro w rzymskiej stolicy rusza 41 edycja Roma Jazz Festival – wielkiej muzycznej uczty. Tegoroczne hasło przewodnie przedsięwzięcia brzmi: „Jazz is my Religion”. Z pewnością liczyć będziemy mogli więc tu na łagodne, kojące i przyjemne dla ucha dźwięki. Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się ze stroną festiwalu. Tam bez problemu uda nam się znaleźć listę zawierającą nazwiska wszystkich tegorocznych gości.

Wyprawa na Roma Jazz Festival to wspaniały pomysł na uczczenie pamięci Elli Fitzgerald, listopad 2017 w Rzymie

Wyprawa na Roma Jazz Festival to wspaniały pomysł na uczczenie pamięci Elli Fitzgerald, foto:Jason Hickey, CC BY 2.0

Rzymskie wystawy i akcent polski

Michał „SEPE” Wręga absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych jest jednym z najciekawszych streetartowców działających w naszym kraju. Na prace jego uda nam się natknąć w Łodzi, Warszawie, Gdańsku, Budapeszcie, Berlinie, Pradze czy włoskiej Fondi. Jeszcze do 12 listopada goszczą też one w rzymskiej galerii Varsi, zlokalizowanej niedaleko Campo de’ Fiori. SEPE jest nie tylko graficiarzem, ale i malarzem, ilustratorem i grafikiem. Jego obrazy, często będące nieco oniryczną, ale ostrą krytyką współczesnego społeczeństwa, powstają więc nie tylko na murach, ale i na papierze oraz płótnie. Tworząc je, artysta sięga zaś po akryl, tusz, ołówek, spray i markery. Poetyckie wizje SEPE to niezwykła fuzja znakomitego rysunkowego warsztatu i żywiołowej ekspresji, do głosu dochodzi tu też wiele literackich i historycznych odniesień. Przy okazji warto dodać, że dokonania młodego artysty podbijają nie tylko miejskie ulice, ale i serca kolekcjonerów oraz aukcje sztuki. Stąd też, jeśli jeszcze nie udało nam się natknąć na obrazy SEPE, wykorzystajmy okazję i wybierzmy się na jego rzymską wystawę.

Miejsce: Galleria Varsi, Via di Grotta Pinta 38

Mural SEPE & CHAZAME, listopad 2017 w Rzymie

Mural SEPE & CHAZAME, foto:IrDA in Action, CC BY 2.0

Weekend z włoskim winem

We Włoszech nie można zapomnieć o tym, że kraj ten od wieków słynie z najlepszych winnic. Niestety tak jak i wiele innych działów przemysłu spożywczego, tak i wytwarzanie wina ostatnimi czasy zdominowała masowa produkcja. Jeśli znaleźć chcemy trunki naprawdę dobrej jakości, jedną z możliwości jest wyprawa do małych rozsianych po Italii winnic. Inną opcją będzie zaś wizyta w Città dell’Altra Economia, gdzie 18 i 19 listopada uda nam się skosztować smakowitego i prawdziwie naturalnego wina pochodzącego nie tylko z Lacjum, ale i Sycylii, Toskanii, Umbrii czy Abruzji. Wydaje Wam się, że naturalna fermentacja jest już czymś, co dawno odeszło w niepamięć? Otóż w niektórych miejscach wciąż tworzy się wina bez zbędnych dodatków, bez aplikacji drożdży i szczepów bakterii. Jak okazuje się, samoistna fermentacja, dojrzewanie i leżakowanie wciąż może być prostym kluczem do sukcesu. Listopad 2017 w Rzymie to znakomita okazja na spróbowanie takich specjałów.

miejsce: Città dell’Altra Economia, Largo Dino Frisullo
bilet: 12€
godziny otwarcia: 18.11 (sobota) – 11.00 – 20.00, 19.11 (niedziela) – 10.00-19.00

Włoskie winnice słyną ze wspaniałego wina, listopad 2017 w Rzymie

Włoskie winnice słyną ze wspaniałego wina, foto:Sergio Boscaino, CC BY 2.0

Spotkanie z Berninim

Bernini zasługuje na miano najwspanialszego barokowego artysty. Wielu z nas wybierając się do Wiecznego Miasta, z przyjemnością podąża więc trasą wyznaczoną przez jego dzieła. Ten wspaniały włoski rzeźbiarz i architekt jest twórcą kolumnady wzniesionej przed bazyliką św. Piotra oraz wykonanego z brązu baldachimu, który odnajdziemy we wnętrzu tejże świątyni. Jemu też zawdzięczamy najpiękniejsze rzymskie wodotryski w tym. m.in. Fontannę Czterech Rzek zdobiącą Piazza Navona. Jeśli bliżej poznać chcemy twórczość Berniniego, koniecznie udać powinniśmy się do Galerii Borghese. Gromadzenie tutejszej pokaźnej kolekcji rozpoczął Scipione Borghese, będący mecenasem Berniniego. Dla opiekuna swego mistrz wykonał prace takie jak: Apollo i Dafne, Dawid czy Pluton i Prozerpina. Z okazji 20 rocznicy ponownego otwarcia galerii miejsce to przygotowało jednak ekspozycję naprawdę szczególną – w całości poświęconą Berniniemu. Poza najbardziej znanymi dziełami, obejrzeć będzie można więc i wiele innych jego prac. Do 4 stycznia gościć będzie ich tu aż 60! Jest więc to znakomita okazja na bliższe zapoznanie się z tym włoskim artystą.

miejsce: Galleria Borghese, Piazzale Scipione Borghese 5
bilet: 22€, wymagana wcześniejsza rezerwacja, której dokonać można tutaj.

Kolumnada Berniniego, listopad 2017 w Rzymie

Kolumnada Berniniego, Joao Maximo, CC BY 2.0

Wyprawa na Zatybrze

Do odwiedzenia Zatybrza, magicznej rzymskiej dzielnicy czarem swym przypominającej krakowski Kazimierz, nikogo nie trzeba chyba specjalnie namawiać. Ten zakątek Wiecznego Miasta w planach każdej wyprawy gościć powinien obowiązkowo. Trastevere jest jedną z najstarszych dzielnic włoskiej stolicy, stąd też natknąć możemy się tu na świątynie pamiętające naprawdę odległe dzieje. Najbardziej znaną z nich jest oczywiście Basilica di Santa Maria in Trastevere. Listopad 2017 w Rzymie, a dokładniej 22 dzień miesiąca jest jednak znakomitą okazją ku temu, by odwiedzić inne sakralne miejsce – Bazylikę św. Cecylii. Kościół, który dziś możemy podziwiać, pochodzi z wieku IX, pierwszy Dom Boży w miejscu tym wzniesiono jednak już sześć wieków wcześniej. To właśnie wówczas, za czasów prześladowań chrześcijan Cecylia zginęła męczeńską śmiercią. Dziś uznawana jest ona za patronkę chórzystów, organistów, lutników i muzyki kościelnej. 22 listopada, w dzień poświęcony jej pamięci, warto wybrać się więc na Piazza di Santa Cecilia, odkryć tę część Zatybrza i załapać się na obchody dedykowane tej rzymskiej świętej.

Kościół Santa Cecilia in Trastevere, listopad 2017 w Rzymie

Kościół Santa Cecilia in Trastevere, foto:seanfoneill, CC BY 2/0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *