[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Listopad 2016 w Rzymie

Listopadowe dni w Rzymie z pewnością przypadną do gustu tym, którzy doceniają uroki Wiecznego Miasta pogrążonego w półmroku. Zmierzch po zmianie czasu nastaje tu znacznie szybciej, aby podziwiać miasto w blasku księżyca, nie trzeba czekać więc do późnej nocy. Ponadto rzymska stolica, jak w każdym miesiącu, przygotowała dla nas wiele kulturalnych atrakcji!

Listopad 2016 w Rzymie – Roma Jazz Festival

W długie jesienne wieczory Wieczne Miasto już tradycyjnie zaprasza na prawdziwą muzyczną ucztę. Obecna edycja Roma Jazz Festiwal jest już 40 odsłoną tego przyciągającego melomanów przedsięwzięcia. Między 8 a 23 dniem miesiąca w Casa del Jazz i słynnym Auditorium Parco della Musica zagrają największe sławy jazzowego świata. Niegdyś imprezę tę obecnością swą zaszczycił między innymi Miles Davis, B.B. King czy Chick Corea. W tym roku posłuchać możemy saksofonisty Joshua Redman’a, gitarzysty Johna Scofield’a czy znakomitego francuskiego akordeonisty Richarda Galliano. Lista wykonawców jest długa – program imprezy i ceny biletów sprawdzić można tutaj. Po całodniowym zwiedzaniu z pewnością niezwykle przyjemnie będzie delektować się taką chwilą odpoczynku. Chcecie uczestniczyć w tym niecodziennym wydarzeniu? Już teraz zamówcie bilety lotnicze do Rzymu.

Roma Jazz Festival od dawna przyciągał wielkie sławy, listopad 2016 w Rzymie

Roma Jazz Festival od dawna przyciągał wielkie sławy, foto: Umberto Rotundo, CC BY 2.0

Włoska stolica w cyrkowej odsłonie

Listopad 2016 w Rzymie na wesoło? Takim wymaganiom sprostać może tylko teatr cyrkowy. Udało Wam się trafić kiedyś na przedstawienie Teatro Furio Camillo? Jeśli nie, właśnie jest ku temu znakomita okazja. Między 17 listopada a 4 grudnia rusza czwarta edycja Battiti – niezwykle ciekawego międzynarodowego festiwalu, na którym zaprezentują się współczesne teatralne cyrki. Przedsięwzięciu towarzyszyć będą warsztaty, wystawy i rozmaite pokazy. Po raz pierwszy zadbano też o specjalny program dedykowany najmłodszym widzom. Z pewnością wiele będzie się tu działo!

Miejsce: Teatro Furio Camillo, via Camilla 44

Picasso w Rzymie

Największą kolekcję prac Picassa zgromadziły francuskie i hiszpańskie muzea. Jeśli bliżej zapoznać chcemy się z dziełami tego jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku, koniecznie odwiedzić musimy Paryż i Barcelonę. Francuskie Musée National Picasso w zbiorach swych posiada ponad 5.000 prac artysty, w tym m.in. takie perełki jak „Człowiek z gitarą”, „Kobiety przy fontannie” czy prace stworzone pod wpływem hiszpańskiej wojny domowej. Rzymska wystawa „Picasso Images. Le opere, l’artista, il personaggio” to szansa ujrzenia części tej rewelacyjnej paryskiej kolekcji. To również okazja do przyjrzenia się samemu artyście. Oczywiście nie zabraknie tu malowideł, grafik i rzeźb, numerem jeden staną się jednak fotografie. Na wystawie obejrzeć będziemy mogli zarówno najwcześniejsze artystyczne eksperymenty w tej dziedzinie, jak i późniejszą współpracę z awangardowymi fotografami. Picasso medium to wykorzystywał przede wszystkim do autokreacji – zazwyczaj sam siebie obsadzał w roli głównej. Rzymska wystawa to zatem możliwość bliskiego spotkania z wielkim mistrzem. Oglądać można ją do 19.02.2017.

miejsce: Museo dell’Ara Pacis
bilety: 11€

Rzymskie spotkanie z Picassem, listopad 2016 w Rzymie

Rzymskie spotkanie z Picassem, foto: AK Rockefeller, CC BY-SA 2.0

Detroit w Wiecznym Mieście

Listopad 2016 w Rzymie stwarza okazję do zapoznania się z pracami genialnego amerykańskiego artysty. Pat Perry, bo o nim tu mowa, po raz pierwszy gości w Europie ze swą w pełni solową wystawą. Dodatkowo intrygującą kolekcję jego prac obejrzeć można w Dorothy Circus Gallery – świątyni pop-surrealistycznej sztuki. Takiej okazji po prostu nie można przegapić! Pat Perry zabierze nas w niecodzienną podróż po Stanach, lecz nie tych, które znamy z kolorowego ekranu. Zwykłe podwórka, ulokowane przy drogach knajpki, szare ulice, kolorowi ludzie i muzyka … Artysta ten od lat wzdłuż i wrzesz przemierza Amerykę, wnikliwie podglądając otaczającą go rzeczywistość. Efektem wyprawy są zdjęcia i szkice, na bazie których powstają rysunki i obrazy. Jeszcze nie jesteście przekonani? Dorothy Circus Gallery należy do grona 100 najbardziej liczących się w świecie galerii. Każda wyprawa tam to prawdziwa uczta dla oka. Nawet nie znając goszczących w niej artystów, na promowane przez nią wydarzenia udać można się w ciemno!

miejsce: Dorothy Circus Gallery, via dei Pettinari 76, od 12 listopada do 3 grudnia

Pat Perry i jego podróż po Stanach, listopad 2016 w Rzymie

Pat Perry i jego podróż po Stanach, foto: Maia Valenzuela, CC BY 2.0

5 listopada w MAXXI – wizyta obowiązkowa!

Jeśli ktoś z Was właśnie zwiedza rzymską stolicę, dziś – 5 listopada – kroki swe koniecznie skierować powinien do MAXXI, Narodowego Muzeum Sztuki XXI wieku. Miejsca tego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Usytuowany przy via Guido Reni budynek zachwyca nie tylko bogactwem kulturalnych propozycji – chlebem powszednim są tu wystawy, laboratoria, spektakle i sympozja dotyczące sztuki, ale i nowatorską konstrukcją gmachu. Tym razem jednak pretekstem do wizyty tu jest coś jeszcze. Ostatnie potężne trzęsienia ziemi we Włoszech zniszczyły wiele wspaniałych zabytków. Jak okazuje się, MAXXI ceni nie tylko sztukę współczesną – muzeum czynnie włączyć chce się też w akcję odbudowy zniszczonego narodowego dziedzictwa. 5 listopada dochód ze wszystkich sprzedanych biletów w całości przeznaczony zostanie na wielką odbudowę.

Miejsce: MAXXI, via Guido Reni 4

Castelluccio - jedno z miast niemal całkowicie zniszczonych podczas październikowego trzęsienia ziemi

Castelluccio – jedno z miast niemal całkowicie zniszczonych podczas październikowego trzęsienia ziemi, foto: Umbria Lovers, CC BY-SA 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *