[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Lipiec w Rzymie

Termy Karakalli, lipiec w Rzymie

Wakacje to czas, w którym Rzym odwiedzają prawdziwe tłumy. To jednak również ta pora roku, w której z pewnością najwięcej się tu dzieje. Ciepłe miesiące idealnie nadają się na koncerty pod gołym niebem. Jednak i Ci, którzy wolą nieco bardziej zaciszne galerie, z pewnością nie będą się tu nudzić!

Lipiec w Rzymie – fotograficzna podróż przez Włochy

Gianni Berengo Gardin to najbardziej znany włoski reporter. Nie powinien zatem specjalnie dziwić fakt, że wystawa „Vera Fotografia” to punkt obowiązkowy w wakacyjnym planie zwiedzania Wiecznego Miasta. To tu właśnie ujrzeć można Włochy sprzed lat. Takie, w których niejeden z nas chciałby znaleźć się choć na chwilę. Gardin przez ponad pięć ostatnich dziesięcioleci na światłoczułej błonie utrwalał świat, który zdawał się znikać z dnia na dzień. Zdarzyło Wam się kiedyś ujrzeć wenecki plac św. Marka świecący pustkami? Zdjęcie samotnie przemykającej po nim dziewczyny, którą okala tylko horda szybujących po niebie ptaków, od razu przykuwa uwagę! Gardin, od lat wierny czarno-białej fotografii, zabierze nas w intrygującą podróż wiodącą wzdłuż Półwyspu Apenińskiego. Ów baczny obserwator zaprezentuje nam architektoniczne detale i codzienne życie zwykłych ludzi. Ukaże współczesność i przeszłość oraz to, jak Włochy zmieniły się w ostatnim czasie. Wystawę oglądać można do 28 sierpnia.

adres: Palazzo delle Esposizioni, Via Nazionale 194
bilety: €10 /12.5

Gianni Berengo Gardin - najbardziej znany włoski fotoreporter, lipiec w Rzymie

Gianni Berengo Gardin – najbardziej znany włoski fotoreporter, foto: Walter Miglio, CC BY-ND 2.0

Festa de Noantri

Lubicie zaglądać na Zatybrze? Jakby nie było to jedna z bardziej klimatycznych dzielnic Wiecznego Miasta. Trastevere warto zwiedzać o każdej porze roku, jednak lipiec w Rzymie to szansa na to, by właśnie tu natknąć się na niecodzienną dodatkową atrakcję. Dwa ostatnie tygodnie miesiąca to czas, w którym na Zatybrzu trwa największe tutejsze święto – Festa de Noantri. Nie zabraknie więc granej na żywo muzyki, ulicznych tańców i przedstawień. Liczyć można też na pokaz sztucznych ogni i kusząco pachnące smakołyki z lokalnych straganów. Najważniejszym wydarzeniem będzie oczywiście procesja, podczas której figura tutejszej patronki – Matki Boskiej Rzecznej w uroczystym pochodzie przemierzy ulice. Jeśli chcecie włączyć się w te lokalne obchody, już teraz zamówcie bilety lotnicze do Rzymu!

adres: Piazza di Santa Maria
wstęp: darmowy

Urokliwe Zatybrze, lipiec w Rzymie

Urokliwe Zatybrze, foto: Bruno, CC BY-SA 2.0

 

Festival di Caracalla

W Termach Karakali już przed wiekami wiele się działo. W końcu nie tylko zażywano tu kąpieli, te starożytne spa od samego początku było tętniącym życiem miejscem spotkań. Dziś z ogromnego niegdyś gmachu pozostały ruiny. Wśród nich latem wznoszona jest scena, na której deskach goszczą znakomite operowe przedstawienia. Pierwszy tego typu występ odbył się w 1937 roku. Już wówczas przyciągnął tłumy – tak też jest do dzisiaj. Muzyczna uczta w tej niezwykłej scenerii to wydarzenie warte przeżycia. Jeszcze w tym miesiącu na melomanów czeka Cyrulik Sewilski, Madame Butterfly czy Nabucco. Tu sprawdzić można terminy przedstawień i nabyć bilety. Termy Karakali przygotowały też wakacyjne propozycje spoza klasycznego repertuaru. Neil Young i Lionel Richie to tutejsza koncertowa oferta na najbliższe dni.

Adres: Baths of Caracalla, Viale delle Terme di Caracalla 52

Termy Karakalli, lipiec w Rzymie

Termy Karakalli, foto:
teldridge+keldridge, CC BY 2.0

 

Rock in Rome

Lipiec w Rzymie przyciągnie nie tylko miłośników muzyki poważnej. Lato to przecież czas wielkich plenerowych koncertów. Wieczne Miasto w dziedzinie tej jak zwykle należycie się przygotowało. Już czternasty rok z rzędu rusza Rock in Rome Festival – wydarzenie, które od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. W tym miesiącu na scenie pojawi się m.in. Bruce Springsteen, Skunk Anansie, Slayer czy Iron Maiden, a to oczywiście jeszcze nie wszystkie z tutejszych propozycji. Tu znaleźć można dokładny program festiwalu i zamówić bilety. Wakacje w Rzymie warto zaplanować tak, by czas przeznaczyć nie tylko zwiedzanie. Wieczorny koncert okazać może się prawdziwie przyjemnym przerywnikiem.

miejsce: Ippodromo delle Capannelle, Via Appia Nuova, 1245

Rockowe koncerty w Rzymie, lipiec w Rzymie

Rockowe koncerty w Rzymie, foto:
GothEric, CC BY-SA 2.0

Bunksy na salonach

W Wiecznym Mieście nie brak zdobiących ścian murali. O każdej porze roku warto wybrać się tu na przechadzkę tropem miejskiego graffiti. Przez dwa najbliższe miesiące, do 9 września na miłośników street artu czeka tu jeszcze jedna niemała niespodzianka. W Palazzo Cipolla gości wystawa dzieł Banksy’ego. „Wojna, kapitalizm, wolność” to tytuł tej największej jak dotychczas ekspozycji brytyjskiego artysty. Odnajdziemy tu rzeźby, obrazy i szablonowe graffiti – łącznie ponad 120 prac, wszystkie pochodzące z prywatnych zbiorów. Wile z nich po raz pierwszy opuści zaciszne domowe przestrzenie i pokazana zostanie szerszej publiczności. Jak okazuje się, uliczna sztuka może gościć w muzealnych salach. Ci, którzy są ciekawi, jak Banksy interpretuje społeczne i polityczne wydarzenia współczesnego świata, koniecznie udać powinni się na tę wystawę.

miejsce: Palazzo Cipolla, via del Corso 320

Jedna z prac Banksy'ego, lipiec w Rzymie

Jedna z prac Banksy’ego, foto: Andy Powell, CC BY 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *