[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Lipiec 2018 w Rzymie

Zatybrze jest jedną z tych rzymskich dzielnic, którą warto odwiedzić nie tylko w lipcu, lipiec 2018 w Rzymie

W wakacje Wieczne Miasto przeżywa prawdziwe oblężenie. To właśnie w tym czasie przyjezdnych kuszą nie tylko najważniejsze rzymskie atrakcje, ale i wiele dodatkowych letnich propozycji. Jakby nie było, to przecież najlepszy moment na plenerowe koncerty i festiwale na świeżym powietrzu. Właśnie teraz, w ciepłe letnie noce miasto przyjemnie podziwiać jest też przy blasku księżyca. Jeśli zależy Wam na niezapomnianej urlopowej przygodzie, nie traćcie czasu i już teraz zarezerwujcie bilety lotnicze do Rzymu.

Letnie wyprzedaże!

W lipcu pełną parą rusza sezon urlopowy – podejrzewać można by więc, że dopiero zaczyna się lato. Nikogo nie zdziwi chyba jednak fakt, że moda zawsze lubi być choć parę kroków do przodu. Stąd też do sklepów pomału wkracza już jesień. Zanim jednak to nastąpi, liczyć możemy na wielkie wyprzedaże. Te w Rzymie zdarzają się dwa razy do roku – zimą oraz właśnie latem, na początku lipca. Wielkie letnie obniżki ruszają zazwyczaj w pierwszą sobotę miesiąca i trwają aż sześć kolejnych tygodni. Jeśli więc podczas wyprawy do Włoch marzą nam się większe zakupy, właśnie teraz jest ku temu okazja. Nawet w tak sprzyjających warunkach podczas odwiedzania sklepów warto jednak zachować zdrowy rozsądek. Podejrzenie nasze wzbudzać powinny zniżki przekraczające 50%, zwłaszcza wówczas, gdy ogłaszają je niewielkie butiki. Zawsze zwracajmy też uwagę na to, czy na wypatrzonych produktach widnieją też metki sprzed przeceny. Gdy tylko zachowamy należytą ostrożność, lipiec 2018 w Rzymie sprawi, że z przyjemnością odwiedzimy nawet te sklep, które ze względu na brak funduszy omijamy zazwyczaj szerokim łukiem.

W lipcu zakupy w Rzymie są punktem obowiązkowym, lipiec w Rzymie

W lipcu zakupy w Rzymie są punktem obowiązkowym, foto: Peter Sigrist, CC BY-SA 2.0

Magiczna noc w Villa d’Este w Tivoli

Każdy, kto odwiedza Wieczne Miasto zwłaszcza letnią porą, wie, że podczas rzymskich wakacji choć w jedną noc warto nie zmrużyć oka. Rzymska stolica po zmroku prezentuje się wręcz zjawiskowo. Prawdziwym nocnym markom z pewnością nie będzie się tu nudzić, tym bardziej że na wyprawę przy blasku księżyca warto wybrać się również za miasto. Tivoli, miejscowość oddalona od Rzymu o 30 km, już w czasach starożytnych pełniła funkcję prężnie rozwijającego się letniska. To tu odpoczywały zamożne rzymskie elity, tu też w ciągu wieków powstawały wspaniałe rezydencje. Jedną z najpiękniejszych i najbardziej znanych tutejszych perełek jest wspaniała Villa d’Este – kompleks pałacowo-parkowy zachwycający pięknymi alejkami i zewsząd płynącą wodą. Fontanny, wodospady i niewielkie oczka czarują również wówczas, gdy w wodach ich igrają promienie słoneczne. Uczciwie przyznać trzeba jednak, że wieczorową porą miejsce to nie ma sobie równych. Jeśli chcecie zanurzyć się w tutejszą niebywałą scenerię, w letnie piątki i soboty jest na to szansa. Od czerwca do sierpnia ogrody otwarte są do 22.45, we wrześniu do 22.15.

Villa d'Este nocą prezentuje się jeszcze bardziej zjawiskowo, lipiec 2018 w Rzymie

Villa d’Este nocą prezentuje się jeszcze bardziej zjawiskowo

Lipiec 2018 w Rzymie – Gianicolo in musica

Poza nocnymi wyprawami w Rzymie wieczór spędzić możemy też przy dźwiękach muzyki. Lato również we włoskiej stolicy jest czasem różnorakich festiwali, a w tutejszym bogatym repertuarze z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli lubicie jazz, swing, blues czy soul na prawym brzegu Tybru, na wzgórzu Janikulum czeka na Was prawdziwa niespodzianka. To właśnie tu, na Piazza Garibaldi, odbywa się druga edycja Gianicolo in musica. Miejsce to zazwyczaj przyciąga roztaczającą się stąd niezwykłą panoramą. Tym razem tutejsze pejzaże podziwiać będzie można zaś przy czarujących dźwiękach. Zdecydowana większość tutejszych koncertów jest niebiletowana i otwarta dla szerokiej publiczności. Płatne wejściówki obowiązują jedynie na niektóre specjalne wieczory. Impreza z rozmachem ruszyła już w czerwcu i trwać będzie jeszcze przez dwa letnie miesiące aż do 15 września. Na przyjemny wieczorny odpoczynek załapać mogą się więc wszyscy Ci, którzy w Wiecznym Mieście już są bądź odwiedzić planują je w najbliższym czasie. Dokładny program przedsięwzięcia prześledzić można tutaj.

Janikulum zaskoczy nas muzyczną ucztą i wspaniałą panoramą, lipiec 2018 w Rzymie

Janikulum zaskoczy nas muzyczną ucztą i wspaniałą panoramą, foto: Soham Banerjee, CC BY 2.0

Wielka Festa de’ Noantri

Ci, którzy znają już nieco Półwysep Apeniński dobrze wiedzą o tym, że Włosi naprawdę potrafią świętować. Jeśli natomiast wyprawę w te rejony planujecie po raz pierwszy, w lipcu będziecie mieć szansę na to, by na własnej skórze przekonać się o słuszności tej tezy. Festa de’ Noantri to coroczne wielkie święto, z którego słynie Zatybrze. Jednym z jego najważniejszych wydarzeń jest uroczysta procesja, w której to figurka Matki Boskiej Rzecznej przemierza malownicze uliczki dzielnicy. To oczywiście jednak nie koniec tutejszych atrakcji, gdyż huczne obchody trwają tu zawsze pełne dwa tygodnie. Zatybrze również na co dzień zachwyca swym zupełnie niepowtarzalnym klimatem. Gdy jednak od święta w tutejszej miejskiej przestrzeni rozbrzmiewa muzyka, pojawiają się uliczne teatry, i gdy liczyć można na tańce, bez wątpienia robi się tu jeszcze przyjemniej. Lokalne rzymskie święta to wciąż autentyczne wydarzenia, w których uczestniczą przede wszystkim miejscowi. Dzięki temu właśnie zaznajomić możemy się z tradycyjnymi zwyczajami oraz ze wspaniałą lokalną kuchnią w najlepszym wydaniu. Lipiec 2018 w Rzymie też daje nam taką możliwość.

Zatybrze jest jedną z tych rzymskich dzielnic, którą warto odwiedzić nie tylko w lipcu, lipiec 2018 w Rzymie

Zatybrze jest jedną z tych rzymskich dzielnic, którą warto odwiedzić nie tylko w lipcu

Spotkanie z włoską fotografią

Istnieje wiele sposobów na to, by poznawać obce miejsca i nieznane nam światy. W Rzymie nie sposób zapomnieć o tym, że poza miejskimi uliczkami i skrytymi w nich zabytkami czekają tu na nas też muzealne sale. W pierwszej kolejności z Wiecznym Miastem kojarzy się oczywiście starożytność bądź również dość odległe czasy baroku. Pamiętajmy jednak i o tym, że odkryć uda nam się tu i zdecydowanie bardziej współczesną nam historię. Aktualnie ciekawą wystawą pochwalić może się Palazzo Delle Esposizioni. To tu, aż do 2 września, podziwiać można prace ponad siedemdziesięciu włoskich fotografów. Jeśli więc chcemy przyjrzeć się włoskim trendom w tej dziedzinie sztuki oraz prześledzić najważniejsze historyczne i społeczne wydarzenia ostatniego pięćdziesięciolecia, nie zmarnujmy takiej okazji. Uchwycone w kadrze obrazy zabiorą nas w naprawdę intrygującą i wizualnie przyjemną podróż.

miejsce: Palazzo delle Esposizioni, Via Nazionale 194 bilet: 8-12€

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *