[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Lipiec 2017 w Rzymie

Letnia wizyta na Zatybrzu zawsze należy do udanych

Lipiec w Rzymie to koncerty na świeżym powietrzu, targowiska czynne nocą, markety poświęcone sztuce rękodzielniczej i wielka fiesta na Zatybrzu. W tym miesiącu w Wiecznym Mieście naprawdę wiele będzie się działo. Jednego można być stuprocentowo pewnym – nuda nikomu tu nie zagrozi!

Nocna wizyta na Nuovo Mercato di Testaccio

Ci z Was, którzy choć raz gościli w Wiecznym Mieście, z pewnością dobrze znają czar rzymskich targowisk. Na licznych tutejszych bazarach nabyć można praktycznie wszystko – świeże owoce i warzywa, dopiero co złowione ryby oraz rozmaite zupełnie nieszablonowe pamiątki. Na targ, jak to zazwyczaj bywa, najlepiej wybrać się o świcie. Niektóre miejskie bazary stragany swe rozkładają już o 5 rano. Śpiochów jednak od razu pocieszamy – jest takie miejsce, które od czasu do czasu odwiedzić można też późnym wieczorem. Nuovo Mercato di Testaccio, bo o nim tu mowa, w najbliższą sobotę – 8 lipca – otwarty będzie aż do samej północy. Wówczas to liczyć można tu na pyszne jedzenie, graną na żywo muzykę, różne kulturalne przedsięwzięcia i rozmaite propozycje dla najmłodszych. Nuovo Mercato di Testaccio również na co dzień jest miejscem szczególnym. Zadaszona, nowoczesna hala targowa nie tylko idealnie nadaje się do codziennych zakupów, ale i do towarzyskich spotkań. Nie brak tu kafejek, w których napić można się espresso, nie brak też małych knajpek serwujących smakowite posiłki. Dodatkowo bez wahania przyznać trzeba, że jest to zdecydowanie najbardziej uporządkowane spośród wszystkich rzymskich targowisk. Z pewnością warto więc zarezerwować sobie czas i spędzić wieczór w tym właśnie miejscu.

adres: Via Aldo Manuzio 66C

Stragan na Mercato Testaccio. lipiec 2017 w Rzymie

Stragan na Mercato di Testaccio, foto: My Italian Sketchbook, CC BY-ND 2.0

Cross the Streets – rzymska wystawa graffiti

Jakiś czas temu pisaliśmy już o tym, że rzymskie ulice skrywają wiele skarbów – nie tylko takich, które dobrze pamiętają antyczne dzieje. Oczywiście zdecydowana większość z nas do Wiecznego Miasta przybywa właśnie po to, by odbyć magiczną podróż w czasie. Nie zapominajmy jednak, że miejsce to wciąż się rozwija i nawet dziś stwarza przestrzeń dla artystów. Graffiti w Rzymie na dobre zadomowiło się w dzielnicy San Lorenzo czy Ostiense, słynie z niego też Via del Pigneto. Dzieła artystów z nurtu street artu swobodnie podziwiać można tu o każdej porze roku, jednak właśnie teraz na miłośników współczesnej sztuki we włoskiej stolicy czeka prawdziwa niespodzianka. Jeszcze do 1 października w Muzeum Macro gości wystawa „Cross the Streets” w całości poświęcona graffiti. Na tej multimedialnej retrospektywie zapoznać będziemy mogli się z aż 200 pracami pochodzącymi z różnych zakątków globu. Ów popularny dziś trend w sztuce narodził się 40 lat temu – w pigułce dostaniemy więc tu całą jego historię. Ron English, Keith Haring, Diamond czy Shepard Fairey to tylko niektórzy twórcy, których dzieła goszczą właśnie tutaj.

adres: Macro Museum, Via Nizza 138
wstęp: 10€

Prace Rona English'a odnajdziemy na wystawie, lipiec 2017 w Rzymie

Prace Rona English’a odnajdziemy na wystawie, foto: RJ, CC BY-SA 2.0

Festa de’ Noantri

Z całą pewnością dobrze wiecie o tym, że Zatybrze jest jedną z tych rzymskich dzielnic, które zachwycają o każdej porze roku. Tutejszym knajpkom, brukowanym wąskim uliczkom i malowniczym kamienicom wprost nie sposób się oprzeć. Jeśli jeszcze nie zdążyliście doszczętnie zakochać się w tym miejscu, lipiec 2017 w Rzymie sprawi, że Trastevere skradnie Wasze serce. W drugiej połowie miesiąca na Zatybrzu rozpoczyna się bowiem trwające aż dwa tygodnie święto. Początki Festa de’ Noantri sięgają XVI wieku. W 1535 roku podczas sztormu rybacy wyłowili z rzeki posąg Madonny. Tak znalezioną figurkę oddano wówczas pod opiekę Braciom Karmelitom. Początkowo domem jej stała się bazylika św. Chryzogona, później po licznych przeprowadzkach trafiła ona do kościoła św. Agaty i tam znajduje się do dzisiaj. Figurka Matki Boskiej Rzecznej tylko raz do roku przestępuje próg świątyni i przemierza uliczki Zatybrza. Ta procesja jest jednym z ważniejszych wydarzeń Festa de’ Noantri. Obchodom religijnym zawsze towarzyszą też jednak pokazy sztucznych ogni, spektakle, koncerty, uliczne tańce i stragany pełne smakołyków. Jeśli chcecie włączyć się w tę tradycyjną fiestę Zatybrza, już teraz zamówcie bilety lotnicze do Rzymu.

Letnia wizyta na Zatybrzu zawsze należy do udanych

Letnia wizyta na Zatybrzu zawsze należy do udanych

Wave market – spotkanie ze sztuką

W następny weekend – 15 i 16 dnia miesiąca – Ci, którzy właśnie goszczą w Rzymie, w grafik swój wpisać powinni kolejną edycję Wave Market. To zupełnie niecodzienne, a przy okazji bezpłatne wydarzenie pozwoli nam odkryć rękodzielniczą sztukę w rozmaitych jej odsłonach. Jeśli więc chcecie sprawdzić, co w tej kwestii dzieje się we Włoszech, istnieje znakomita ku temu okazja. Dodatkowo jest to wręcz wymarzone miejsce dla tych, którzy z podróży przywieźć chcieliby naprawdę niebanalną pamiątkę. A i to jeszcze nie wszystko! Wave Market nie tylko przedstawia nam gotowe wyroby, ale i zapoznaje z twórcami i warsztatem ich pracy. Ponadto tak naprawdę gości tu nie tylko tradycyjne rzemiosło – miejsce dla siebie znaleźli tu też projektanci, graficy i rolnicy. Warto wspomnieć i o tym, że całe przedsięwzięcie pomyślane zostało tak, że błądzenie pomiędzy straganami jest główną, choć niejedyną tutejszą atrakcją. Cieszyć będziemy mogli się też tu smakowitym jedzeniem, dobrą muzyką i rozmaitymi warsztatami. Do wyboru mamy m.in. zajęcia jogi, ceramiki, florystyki bądź gotowania. Weekend zapowiada się więc naprawdę ekscytująco.

adres: Via di Macchia Palocco 320
wstęp: darmowy

Wave Market oferuje też warsztaty ceramiczne, lipiec 2017 w Rzymie

Wave Market oferuje też warsztaty ceramiczne

Letnia scena jazzowa

Piękna pogoda sprzyja długim wieczorom na świeżym powietrzu. Po całym dniu zwiedzania przyjemnie jest choć na chwilę przysiąść w jednym miejscu. Jeśli zaś takiemu zasłużonemu odpoczynkowi towarzyszyć będzie muzyka, relaks taki z pewnością zaliczymy do udanych. Casa del Jazz to klub, który latem opuszcza swe mury i otwiera ogrodową scenę pod gołym niebem. Trzeba przyznać, że już sama sceneria jest tu na tyle przyjemna, że na koncerty ciężko wyobrazić sobie lepsze miejsce. Lipiec 2017 w Rzymie może upłynąć pod znakiem jazzu. Dla miłośników gatunku obecność tu jest punktem obowiązkowym. Jednak nawet jeśli na co dzień nie słuchamy tego typu dźwięków, warto zaryzykować i skusić się na taką letnią przygodę. Przewidziany na ten miesiąc repertuar przedstawia się nader interesująco. Na scenie zagoszczą zarówno tradycyjne, jak i bardziej współczesne brzmienia, będzie tu miejsce dla solistów oraz dla większych grup instrumentalnych. Na oficjalnej stronie Casa del Jazz sprawdzić można zarówno program, jak i ceny biletów.

adres: Viale di Porta Ardeatina 55

Ogrodowa scena Casa del Jazz. lipiec 2017 w Rzymie

Ogrodowa scena Casa del Jazz, foto: Massimiliano Calamelli, CC BY_SA 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *