[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Legenda o porwaniu Sabinek

Interwencja Sabinek, aut. Jean Louis-David

Powstanie Rzymu i rozwój tego miasta związane są z wieloma historycznymi faktami, a także rozmaitymi mitami. Jednym z nich jest legenda o porwaniu Sabinek.

Niedługo po utworzeniu Rzymu, Romulus wydzielił z miasta gaj, zwany asylum, który w praktyce stanowił bezpieczne miejsce dla wszelkiego rodzaju rzezimieszków. Jeśli ktoś popełnił jakąkolwiek zbrodnię, mógł tam zamieszkać i w ten sposób uniknąć kary. Do Rzymu zaczęli więc napływać złodzieje, zabójcy i inni liczni opryszkowie.

Porwanie Sabinek, aut.  Giambologna/ fot. http://www.pinterest.com/pin/568086940467381792/

Porwanie Sabinek, aut. Giambologna/ fot. http://www.pinterest.com/pin/568086940467381792/

Nagle zauważono, że im więcej mężczyzn napływało do gaju, tym bardziej brakowało im towarzystwa kobiet, których tak mało było w Rzymie. By zdobyć niewiasty, Romulus wybrał najprzystojniejszych mężczyzn i w strojnym orszaku wyruszył szukać wśród okolicznych plemion kobiet, chcących wyjść za mąż. Niestety otaczające Rzym społeczności wiedziały o niechlubnej przeszłości mieszkańców asylum i nie chciały oddać córek w ich ręce.

Romulus zdecydował się odczekać kilka lat, a gdy zapomniano o dawnej niegodziwości jego kompanów, zorganizował wielkie igrzyska, na które zaprosił okoliczne plemiona. Przybyły na nie także panny sabiniańskie. Podczas uczty Romulus dał znak i każdy z dawnych rzezimieszków porwał jedną kobietę.

Po szokujących wydarzeniach w czasie rzymskiego święta, poszkodowani mężowie, bracia i ojcowie postanowili zaatakować Rzym i odzyskać zabrane im siłą niewiasty. Przewodzącym rodem byli Sabinowie, których kobiet porwano najwięcej, a wojskami przewodził Tytus Tacjusz.

Interwencja Sabinek, aut. Jean Louis-David/ fot. http://www.pinterest.com/pin/444660163181344968/

Interwencja Sabinek, aut. Jean Louis-David/ fot. http://www.pinterest.com/pin/444660163181344968/

Podczas bitwy nastąpił jednak nieoczekiwany zwrot akcji – porwane kobiety zaczęły błagać nienawistnych mężczyzn o zaprzestanie walk. Niewiasty nie tylko zdążyły pogodzić się ze swoim losem, ale także zyskały nowe rodziny, a nawet miały już potomstwo z dawnymi porywaczami. Namówieni do rozejmu Sabinowie i Rzymianie złączyli się w jedno państwo, którym Romulus zgodnie rządził z Tytusem Tacjuszem.

Interesujące losy powstawania dzisiejszego Rzymu to idealna okazja do odwiedzenia Wiecznego Miasta. Rezerwuj tanie loty do Rzymu i poznaj historyczne zabytki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *