[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Legenda o Befanie

Pudełko z wizerunkiem Befany

Gdy zbliża się Nowy Rok, dzieci w większości włoskich domów ze zniecierpliwieniem oczekują wizyt Befany. Ta tajemnicza postać to staruszka z haczykowatym nosem, ubrana w brudne od sadzy łachmany, w szpiczastym kapeluszu. Pojawia się w nocy z 5 na 6 stycznia. Wchodzi przez komin i grzecznym dzieciom wrzuca do skarpet prezenty, niegrzecznym zaś kawałek węgla, czosnek bądź cebulę. Przekupić można ją pozostawionym kieliszkiem wina i cytrusem.

Istnieje wiele legend tłumaczących pochodzenie wiedźmy. Często jej postać interpretowana jest jako stary rok, który po okresie Świąt Bożego Narodzenia odchodzi i pozostawia prezenty.

We Włoszech można nabyć wiele pamiątek związanych z Befaną, np. ozdobne pudełko z jej wizerunkiem/ fot. http://www.pinterest.com/pin/552676185493114887/

We Włoszech można nabyć wiele pamiątek związanych z Befaną, np. ozdobne pudełko z jej wizerunkiem/ fot. http://www.pinterest.com/pin/552676185493114887/

W wielu opowieściach o Befanie mieszają się wątki folklorystyczne i chrześcijańskie. Bywa nazywana żoną albo siostrą Świętego Mikołaja, która pomaga w uszczęśliwieniu dzieci. Jednak największą popularnością cieszy się legenda mówiąca o związku Befanany z Trzema Królami. Gdy mężczyźni wędrowali do Dzieciątka Jezus, poprosili Befanę o pomoc w odnalezieniu drogi. Staruszka wskazała trasę, jednak mimo próśb, nie przyłączyła się do nich, tłumacząc się domowymi obowiązkami. Gdy zaczęła żałować swojej decyzji, było już za późno, aby dogonić Kacpra, Melchiora i Baltazara, a sama nie mogła odnaleźć drogi. Od tamtej pory krąży po świecie, wstępuje do każdego domu, przynosząc dzieciom prezenty, w nadziei, że któreś z nich okaże się Jezusem. W innej wersji legendy, staruszka miała udzielić noclegu Trzem Królom, a w noc jej święta rozdaje dzieciom prezenty, których nie dała Jezusowi.

Obchody święta Befany na Piazza Navona w Rzymie/ fot. http://www.pinterest.com/pin/489766528198311882/

Obchody święta Befany na Piazza Navona w Rzymie/ fot. http://www.pinterest.com/pin/489766528198311882/

Postać Befany jest szczególnie popularna w centralnych Włoszech. 5 i 6 stycznia urządzane są imprezy ku jej czci. Mnóstwo osób przebiera się za czarownice. Zainteresowani legendą mogą wybrać się na najsłynniejszy festiwal poświęcony Befanie, warto jednak wcześniej zarezerwować bilety lotnicze do Rzymu z Polski. Festiwal odbywa się na Piazza Navona w Rzymie. Co roku pojawia się tam również Baba Jaga, zsuwa się na linie z okolicznych okien albo przylatuje helikopterem. Podczas festiwalu rozdaje dzieciom słodycze. Kto zostanie pominięty, może je zakupić na licznych stoiskach sprzedających również zabawki, postacie czarownicy czy skarpety na słodycze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *