[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Kwiecień w Rzymie

Pierwszy w pełni wiosenny miesiąc w Rzymie zapowiada się ciekawie! Kwiecień to przede wszystkim urodziny miasta – 21 nikt nie będzie się tu nudził. Poza hucznymi obchodami kolejnej rocznicy włoska stolica przygotowała też coś specjalnego dla zapalonych biegaczy. Maraton wiodący rzymskimi ulicami z pewnością przyciągnie tych, którzy lubią zażyć sporą dawkę ruchu w prawdziwie magicznej scenerii.

Urodziny miasta!

Niewiele miast obchodzi swe urodziny – Rzym, a i owszem! Kwiecień w Rzymie to rokroczne wspomnienie dawnych legendarnych początków. Według obliczeń Liwiusza to właśnie 753 r.p.n.e., 21 dnia tego wiosennego miesiąca, Wieczne Miasto powołane zostało do życia. Tych, którzy chcą sobie przypomnieć tę zamierzchłą historię, zapraszamy tutaj. Urodziny jak to często bywa, świętowane są z niemałym rozmachem. We włoskiej stolicy można wtenczas liczyć na plenerowe koncerty, wystawy, uliczne spektakle i liczne parady. Tego dnia z pewnością na ulice wyjdą gladiatorzy, a nad Tybrem po zmroku rozbłysną lśniące tysiącem barw sztuczne ognie. 21 kwietnia to również dzień, w którym bez uiszczania żadnej opłaty dostać można się do wielu muzealnych sal i niemal wszystkich najważniejszych zabytków. W tym roku Wieczne Miasto skończy 2769 lat! Jeśli chcecie załapać się na te huczne obchody, zarezerwujcie bilety lotnicze do Rzymu!

Urodziny miasta świętować będą też gladiatorzy!, Kwiecień w Rzymie

Urodziny miasta świętować będą też gladiatorzy!, foto:
Simone Smith, CC BY 2.0

Niezwykła urodzinowa pamiątka

Każdemu, kto choć raz spacerował nad Tybrem z pewnością zapadły w pamięci okalające rzekę potężne przeciwpowodziowe wały. To właśnie one staną się „płótnem” Williama Kentridge’a – artysty grafika i rysownika, pochodzącego z Republiki Południowej Afryki. Triumphs and Laments to tytuł projektu. Na 550 metrach ukazane zostaną tu wzloty i upadki, jakie na przestrzeni lat przydarzyły się starożytnemu Rzymowi. Uroczyste otwarcie tej oryginalnej wystawy odbędzie się 21 kwietnia. Przedsięwzięcie z pewnością ma charakter tymczasowy, data zamknięcia leży w gestii sił przyrody i atmosferycznych warunków. Graffiti podziwiać będzie można do czasu, aż samoistnie zniknie ono z muru. Już sama technika wykonania warta jest uwagi. Mural powstanie w wyniku usunięcia fragmentów naturalnie powstałej na ścianie biologicznej patyny. Na te niebywałe dzieło sztuki z pewnością warto będzie rzucić okiem.

Fragment powstającego nad Tybrem muralu, Kwiecień w Rzymie

Fragment powstającego nad Tybrem muralu,foto: Bruno, CC BY-SA 2.0

Kwiecień w Rzymie – coś dla biegaczy

Maraton wiodący rzymskimi ulicami to inna wiosenna tradycja. Trasa jest tu malownicza – to trzeba przyznać, z pewnością nie należy ona jednak do najprostszych. Wieczne Miasto piętrzy się na siedmiu wzgórzach i choć drogę do przebycia starano się poprowadzić wzdłuż Tybru i tak nie brak na niej paru dość konkretnych wzniesień. Do tego Rzym to oczywiście wszędobylska, brukowa kostka, która dla biegacza stanowić może pewne utrudnienie. „Zabieganym” miłośnikom Wiecznego Miasta żaden z tych niuansów pewnie nie przeszkadza. Uczciwie przyznać trzeba, że nie tylko okolica może tu zachwycać, sama organizacja tego rzymskiego biegu też godna jest podziwu. W tym roku maraton rusza 10 kwietnia. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że ulewne deszcze szerokim łukiem ominą włoską stolicę. Przez dwa ostatnie lata uczestnicy wykazać musieli się niemałym hartem ducha, biegnąc w strugach deszczu. Może tym razem będzie inaczej!

Zakochani w Rzymie biegacze muszą się tu znaleźć, kwiecień w Rzymie

Zakochani w Rzymie biegacze nie mogą tego przegapić! , foto:
Emanuele, CC BY-SA 2.0

Toulouse-Lautrec z Budapesztu do Rzymu

Jeszcze do 8 maja w Wiecznym Mieście podziwiać można wystawę prac Toulouse-Lautrec – słynnego francuskiego postimpresjonisty. W 2014 roku minęło 150 rocznica urodzin artysty. Z tej okazji w Budapeszcie zorganizowano pokaz prac, które w następnej kolejności trafiły do Rzymu. Zaglądając do Museo dell’Ara Pacis, będziemy mieli okazję zapoznać się z plakatami, afiszami czy książkowymi ilustracjami, które wyszły spod ręki tego zaintrygowanego dziewiętnastowiecznym Paryżem malarza. Dzięki nim śmiało podejrzeć możemy życie francuskiej bohemy, zajrzeć do słynnego Moulin Rouge czy na Montmartre. Ten, kto pragnie w Wiecznym Mieście odczuć paryski klimat sprzed wieku, koniecznie musi skierować tu swe kroki.

adres: Lungotevere in Augusta
bilet: €11

Spotkanie z Paryżem, kwiecień w Rzymie

Spotkanie z Paryżem, foto: jessica jeanne, CC BY-ND 2.0

Chwila z muzyką

Kwiecień w Rzymie to też propozycje dla melomanów. W Wiecznym Mieście koncertów z pewnością nie zabraknie. Już 12 kwietnia w Auditorium Parco della Musica posłuchać będzie można Ezio Bosso niezwykle utalentowanego i docenianego na świecie włoskiego artysty. W zeszłym roku wydał on swój pierwszy studyjny album – „The 12th Room”, który z pewnością wykonywany jest podczas trwającej trasy koncertowej. Bosso tajniki muzyki poznawać zaczął już w wieku czterech lat, początkowo związany z muzyką popularną porzucił ją później na rzecz klasycznego brzmienia. Jako kompozytor i dyrygent współpracował m.in. z London Symphony Orchestra. Utwory jego często wykorzystywane są jako ścieżki dźwiękowe do filmów, performance’ów czy przedstawień teatralnych. Ci, którzy na rzymski koncert się nie załapią, wciąż zaprosić mogą Ezio Bosso do własnego domu. Magiczne dźwięki płynące z tego nowego albumu z pewnością staną się prawdziwą ucztą dla ucha!

W tym miejscu zawsze liczyć można na niezwykłe koncerty!, kwiecień w Rzymie

W tym miejscu zawsze liczyć można na niezwykłe koncerty! foto: Alessio Maffeis, CC BY 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *