[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Kwiecień 2018 w Rzymie

Promienie słońca wdzierające się przez oculus, kwiecień 2018 w Rzymie

Jeśli tylko rzucicie okiem na rzymskie najbliższe propozycje, od razu zrozumiecie, że włoską stolicę warto odwiedzić w kwietniu. W miesiącu tym załapać będzie można się tu na urodziny miasta, na Panteon w niecodziennej odsłonie, otwarcie Różnego Ogrodu i na smakowity festiwal karczocha. Atrakcji z pewnością nie zabraknie – gwarantujemy więc, że nikt nie będzie się nudził!

Słynny festiwal karczocha!

Jak głosi legenda karczoch to zaklęta w warzywo przepiękna nimfa Cynara, która to skończyła tak marnie, gdyż śmiała oprzeć się zalotom samego Zeusa. Karczochy podbiły Włochy w XV wieku. Dziś jest to prawdziwy tutejszy przysmak, którym wszyscy zjadają na wiosnę. Stąd też odwiedzając Rzym w sezonie, koniecznie spróbować musicie Carciofi alla romana, czyli gotowanych karczochów po rzymsku oraz Carciofi alla giudia – karczochów smażonych w głębokim oleju, przyrządzanych wedle prawideł kuchni żydowskiej. Na tych zaś, którzy przysmak ów poznać chcą nieco lepiej, czeka wielki kwietniowy festiwal dedykowany tej właśnie roślinie. Impreza ta od roku 1950 odbywa się w nadmorskim mieście Ladispoli, oddalonym od Rzymu o 50 km. Podczas trwającej trzy dni Sagra del carciofo karczoch pojawi się we wszystkich chyba znanych mu odsłonach. Ponadto liczyć będziemy mogli tu też na wspaniałe lekko musujące wino oraz na wiele innych lokalnych przekąsek W tym roku wszystkich spragnionych niezapomnianej kulinarnej przygody Ladispoli w progi swe zaprasza 13, 14 i 15 kwietnia.

Słynne  carciofi alla romana, kwiecień 2018 w Rzymie

Słynne carciofi alla romana, foto: Lisa Shen, CC BY-SA 2.0

Urodziny Wiecznego Miasta

Włoska stolica już wkrótce obchodzić będzie swe 2771 urodziny! Brzmi to dość niewiarygodnie? A jednak kwiecień 2018 w Rzymie to czas na wielką urodzinową imprezę! Starożytni Rzymianie przekonani byli o tym, że ich ukochane miasto założone zostało dokładnie 21 kwietnia 753 roku p.n.e. To wówczas Romulus zabić miał swego brata Remusa, który to odważył się przeskoczyć bruzdę wytyczającą granicę nowego grodu. Niegdyś w rocznicę założenia miasta obchodzono tzw. Parilia – święto ku czci bogini Pares, opiekunki trzody i pasterzy. Wówczas to Rzym lśnił blaskiem ognisk, przy których spożywano wspólną ucztę, tańcowano i składano ofiary z mleka i miodu. Dziś, choć uroczystości wyglądają już nieco inaczej, Wieczne Miasto święto swe też obchodzi z niemałym rozmachem. Tego dnia zawsze liczyć można tu na koncerty, parady, pokazy sztucznych ogni i występy gladiatorów. Między godziną 15.00 a 16.30 w miejscu, w którym niegdyś wznosił się Circus Maximus, odbędą się rozmaite ceremonie. Najmłodsi zaś dzień wcześniej między 14.30 a 15.30 zapoznać będą mogli się tu ze starożytnymi grami dla dzieci. Starszych 21 kwietnia zachęcamy do zwiedzania muzeów, gdyż wstęp do większości placówek będzie darmowy. Poza tym tego dnia nie można zapomnieć też o wizycie w Panteonie!

To miasto w tym roku świętować będzie swe 2771 urodziny!, kwiecień 2018 w Rzymie

To miasto w tym roku świętować będzie swe 2771 urodziny!, foto: Randolph Croft, CC BY 2.0

Kwiecień 2018 w Rzymie – gra słońca w Panteonie

Nie jest tajemnicą, że w starożytności budowle w różnych krańcach globu wznoszono tak, by współgrały one z tym, co dzieje się na nieboskłonie. Również w Rzymie sam Panteon, jeden z najwspanialszych zabytków przeszłości, jest nie tylko wspaniałą monumentalną świątynią, ale i precyzyjnie działającym zegarem słonecznym. Tutejszy oculus – liczący sobie ponad 9 metrów otwór ulokowany w części szczytowej sklepienia – to jedyne tutejsze „okno” wpuszczające do wnętrza budowli jasne promienie słoneczne. Zaglądająca tu wiązka światła pełni jednak funkcję nie tylko oświetlenia, ale i zegarowej wskazówki. W ciągu roku przemierza ona Panteon, rozjaśniając różne jego części. Dwa razy do roku 21 marca w dzień równonocy wiosennej oraz 21 kwietnia, a więc w urodziny Rzymu pada ona wprost na drzwi wejściowe. To właśnie w takim blasku i chwale na uroczyste ceremonie wkraczał tu niegdyś sam cesarz. Chcecie na własnej skórze przekonać się, jakie wywierało to wrażenie? Już teraz zamówcie bilety lotnicze do Rzymu i Piazza della Rotonda odwiedźcie 21 kwietnia punktualnie o godzinie 12.00.

Promienie słońca wdzierające się przez oculus, kwiecień 2018 w Rzymie

Promienie słońca wdzierające się przez oculus

Kwiecień w rzymskich ogrodach

Wiosną we włoskiej stolicy czekają na nas nie tylko muzea i zabytkowe budowle, również zielone zakątki miasta w czasie tym warte są odkrycia. Przedostatni weekend miesiąca obfituje w wiele różnych intrygujących wydarzeń, zwłaszcza zapaleni ogrodnicy powinni jednak znaleźć wolną chwilę na to, by odwiedzić Landrianę – 10 hektarową posiadłość leżącą na południe od Rzymu. Od roku 1956 miejsce to znajduje się w prywatnych rękach, a stworzony tu przez właścicieli ogród podziwiać można tylko wówczas, gdy wcześniej umówimy się na spotkanie. By ujrzeć 32 tutejsze niezwykłe tematyczne „pokoje” wypełnione roślinami o różnych kształtach, barwach i woniach warto załapać się więc na ogrodnicze targi Primavera della Landriana, które trwać będą od 20 do 22 dnia miesiąca. Ponadto kwiecień 2018 w Rzymie to również otwarcie przepięknego Ogrodu Różanego na Awentynie. Pierwszy tegoroczny spacer pośród róż pochodzących z różnych zakątków globu odbyć będzie można tu już 21 IV. I choć ten magiczny zakątek w pełnej swej krasie zaprezentuje się dopiero w maju, w kwietniu z pewnością będzie tu zdecydowanie ciszej i spokojniej.

Rzymski ogród różany, kwiecień 2018 w Rzymie

Rzymski ogród różany, foto: amandabullock, CC BY 2.0

Szczypta angielskiego romantyzmu

William Turner to angielski malarz doby romantyzmu słynący przede wszystkim z kreślonych akwarelami pejzaży. O ile impresjonizm nazwę swą zaczerpnął z dzieła Claude’a Moneta, o tyle prekursorem tego kierunku prężnie rozwijającego się w II połowie XIX był właśnie tworzący nieco wcześniej Turner. Na płótnach tego artysty dostrzeżemy niebywałą grę światła igrającego z dominującymi tu żółcieniami. Wśród 92 zgromadzonych w Chiostro del Bramante prac nie zabraknie też tych stworzonych podczas podróży do Włoch. Pojawi się więc tu wenecka laguna o zachodzie słońca, zamek św. Anioła czy Łuk Konstantyna. W latach 20. XIX wieku Turner w swym studiu na Piazza Mignanelli zorganizował pokaz obrazów – nie spotkał się on jednak wówczas ze zrozumieniem i przychylnym przyjęciem. Dziś co do niebywałego kunsztu jego ponadczasowych dzieł nikt nie ma żadnych wątpliwości. Rzymską wystawę artysty podziwiać będzie można jeszcze do 26 sierpnia.

Wenecja pędzla Williama Turnera, kwiecień 2018 w Rzymie

Wenecja pędzla Williama Turnera, foto: Fabrice Florin, CC BY-SA 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *