[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Kwiecień 2017 w Rzymie

Różany Ogród na Awentynie, kwiecień 2017 w Rzymie

W kwietniu Wieczne Miasto świętować będzie swe kolejne urodziny. Jak na zacnego solenizanta przystało, Rzym przygotował wiele niespodzianek dla swych gości. W planach są koncerty, parady, pokazy sztucznych ogni, załapać się też można na darmowy wstęp do miejskich muzeów. Ponadto w miesiącu tym na odwiedziny czeka Różany Ogród i skrzący słońcem Panteon!

Urodziny Wiecznego Miasta!

Niewiele miast poszczycić może się dokładną datą swego powstania – Rzym a i owszem! Opowieści głoszą, że 21 kwietnia 753 roku p.n.e. Remus przeskoczył wyrytą w ziemi bruzdę, wyznaczającą granicę przyszłego grodu i zginął z ręki Romulusa – swego brata bliźniaka. Ten czyn swój skonstatował jasno – tak właśnie skończyć miał każdy, kto odważyłby się przejść przez mury miasta. Choć początki Rzymu giną w mroku legend, przyjęta data jego założenia jest jasna. Rokrocznie 21 kwietnia Wieczne Miasto hucznie obchodzi swe kolejne urodziny – tym razem dwa tysiące siedemset siedemdziesiąte! Rzymski jubileusz to miejskie koncerty, parady, pokazy gladiatorów i sztuczne ognie skrzące radośnie nad wodami Tybru. Uczestnictwo w pochodzie przemierzającym via dei Fori Imperiali jest punktem obowiązkowym. Warto też skorzystać z okazji i odwiedzić Forum Romanum, Kapitol czy Koloseum – tego dnia wstęp do wielu zabytków jest darmowy. Kwiecień 2017 w Rzymie zdominowany jest przez urodzinowe uroczystości. Jeśli pod koniec miesiąca chcecie znaleźć się w Wiecznym Mieście, już teraz zamówcie bilety lotnicze do Rzymu!

21 kwietnia uda nam się za darmo zwiedzić Koloseum!. kwiecień 2017 w Rzymie

21 kwietnia uda nam się za darmo zwiedzić Koloseum!, foto: ODIN CC BY 2.0

Chwila wytchnienia w Różanym Ogrodzie

Niewiele osób wie, że różany ogród zdobiący zbocza Awentynu bramy swe otwiera już pod koniec kwietnia. Dokładnie 21 dnia miesiąca, a więc w dzień urodzin Rzymu, odbyć można inauguracyjny spacer po tym prawdziwie magicznym miejscu. W rzymskim Roseto Comunale natkniemy się na róże z całego świata. Odnaleźć można tu odmiany przywiezione z Nowej Zelandii, obu Ameryk czy Dalekiego Wschodu. Zgromadzone tu rośliny najpiękniej prezentują się w maju – to prawda, jednak właśnie pod koniec kwietnia w ogrodzie znakomicie skryć można się przed tłumami, przed wielkomiejskim zgiełkiem i hałasem. Zacisznie, ale i prawdziwie magicznie jest tu właśnie wczesną wiosną. Tej zupełnie niezwykłej atmosferze nie ma się co dziwić. W miejscu, w którym już od ponad 60 lat rozkwitają róże, w czasach starożytnych znajdowało się sanktuarium Flory – rzymskiej bogini roślinności. Jak okazuje się, potencjał Awentynu odkryto już dawno. Będąc w Rzymie, warto więc odwiedzić tę oazę zieleni.

Różany Ogród na Awentynie, kwiecień 2017 w Rzymie

Różany Ogród na Awentynie, foto: Yannick Carer, CC BY-SA 2.0

Kwiecień 2017 w Rzymie – niecodzienna wizyta w Panteonie

Panteon zna chyba każdy, nawet ten, kto nigdy nie był w Wiecznym Mieście. Majestatyczna budowla określana mianem „świątyni wszystkich bogów” jest wspaniale zachowaną pamiątką po starożytności. W myśl legend Panteon wzniesiono w miejscu, w którym założyciel miasta Romulus wydał swe ostatnie tchnienie. Cesarz Hadrian – fundator wznoszącego się po dziś dzień na Polu Marsowym gmachu – zadbał o to, by okrągła świątynia upamiętniała same początki rzymskiego miasta. Panteon jest rotundą, której średnica wynosi 42,2 m. W wielkiej kopule budowli widnieje oculus o średnicy 7,9 metra. To właśnie przez ten niezamykany dachowy otwór do wnętrza wkrada się słoneczne światło. Są takie dni w roku, w których Panteon prezentuje się jeszcze okazalej niż zazwyczaj. Miejsce ma to również w dniu urodzin miasta. W południe 21 kwietnia promienie słoneczne padają tak, że idealnie oświetlają świątynne wejście. Niegdyś w tym migotliwym blasku próg przekraczał cesarz. Dziś warto wybrać się na Piazza della Rotonda i wraz z mieszkańcami poczekać przed drzwiami Panteonu na pierwsze wydobywające się z wnętrza promienie słońca.

Oculus w kopule Panteonu, kwiecień 2017 w Rzymie

Oculus w kopule Panteonu, foto: tensaibuta, CC BY 2.0

Dzień wyzwolenia Włoch

25 kwietnia 1945 roku nadszedł kres panowania dyktatury faszystowskiej we Włoszech. Datę tę umownie okrzyknięto Świętem Wyzwolenia. Dokładnie tego dnia oswobodzony został Mediolan i Turyn, trzy dni później rozstrzelano Mussoliniego, w początkach maja swobodę zaś odzyskała północna część Półwyspu Apenińskiego. 25 kwietnia jest świętem narodowym – zamknięte są wówczas urzędy, szkoły i sklepy, na ulicach odbywają się parady i państwowe uroczystości. W Wiecznym Mieście na oficjalne obchody zaprasza Plac Rzymski i Ołtarz Ojczyzny będący też Grobem Nieznanego Żołnierza. Kwiecień 2017 w Rzymie to również historyczne, upamiętniające dzieje Włoch wystawy. Na ekspozycje oscylujące wokół narodowej tematyki co roku w czasie tym natrafić można w salach Palazzo delle Esposizioni czy Museo dell’Ara Pacis. Warto więc wykorzystać tę okazję i choć trochę zapoznać się ze wcale nie aż tak odległą historią.

Vittoriano - Pomnik Wiktora Emanuela II I Grób Nieznanego Żołnierza, kwiecień 2017 w Rzymie

Vittoriano – Pomnik Wiktora Emanuela II I Grób Nieznanego Żołnierza, foto: Bob Garland, CC BY-SA 2.0

Jean-Michel Basquiat w Chiostro del Bramante

Jean-Michel Basquiat to jeden z najbardziej kontrowersyjnych nowojorskich twórców lat 80. XX wieku. Początkowo zajmował się on graffiti, później malarstwem. Na szerokie wody wypłynął dzięki znajomości i współpracy z Andy Warholem, którego poznał w 1983 roku. Wszystkie prace prezentowane podczas wystawy „Jean-Michel Basquiat – New York City”, pochodzą z kolekcji Jose Mugrabi posiadającego jeden z największych zbiorów sztuki współczesnej. Odnajdziemy tu oleje, akryle i ceramikę powstałą między 1981 a 1987 rokiem. Mimo upływu lat, dzieła artysty łączące w sobie sztukę ulicy i prymitywną sztukę afrykańską wciąż fascynują, przyciągają uwagę i cieszą się niesłabnącą popularnością. Basquiat umiejętnie przeplatał obraz i słowo, żonglował zarówno symbolami religijnymi, jak i wątkami zaczerpniętymi z kultury masowej i afrykańskiej. Bogactwo odniesień, skojarzeń i emocji sprawia, że obrazy artysty z pewnością warte są poznania. Czasu na obejrzenie ich jest jeszcze sporo – w Chiostro del Bramante blisko 100 prac Basquiata gościć będzie aż do drugiego lipca.

adres: Chiostro del Bramante, Arco della Pace 5
bilet: 13 €

Jean-Michel Basquiat, kwiecień 2017 w Rzymie

Jean-Michel Basquiat, foto: thierry ehrmann, CC BY 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *