[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII – mini-poradnik dla podróżujących do Rzymu

Plac św. Piotra

27 kwietnia, w II Niedzielę Wielkanocną, odbędzie się kanonizacja dwóch papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII. Z tej okazji do Rzymu przybędą tysiące pielgrzymów, aby uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu. Przedstawiamy Wam zatem kilka wskazówek, które pomogą w odpowiednim przygotowaniu się i zorganizowaniu czasu w Rzymie.

27 kwietnia 2014 roku odbędzie się uroczystość kanonizacyjna dwóch papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II/ fot. http://www.pinterest.com/pin/391672498815779946/

27 kwietnia 2014 roku odbędzie się uroczystość kanonizacyjna dwóch papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II/ fot. http://www.pinterest.com/pin/391672498815779946/

Warto mieć przede wszystkim na uwadze, że udział we mszy świętej kanonizacyjnej jest bezpłatny. Nikt nie może również zagwarantować miejsca na Placu św. Piotra. W niedzielę rano pielgrzymi będą wpuszczani na plac oraz prowadzącą do niego Via della Conciliazzione do wyczerpania miejsc. Przygotowany jest również specjalny sektor dla niepełnosprawnych. Msza rozpocznie się o godzinie 10 i będzie tłumaczona na język polski, podobnie jak poniedziałkowa msza dziękczynna. Komentarze będą nadawane przez Radio Watykańskie.

W całym Rzymie zostaną rozstawione telebimy, dzięki którym możliwe będzie śledzenie przebiegu kanonizacji. Pojawią się one wzdłuż Via della Conciliazzione, zamkniętej dla ruchu Via dei Fori Imperiali oraz przy Koloseum. Telebimy zostaną ustawione również przy Zamku Świętego Anioła, na Piazza Navona, Piazza del Popolo, a także przed Bazyliką Matki Bożej Większej (Basilica di Santa Maria Maggiore).

W sobotę 26.04.2014 w 11 kościołach w centrum Rzymu będzie miała miejsce tzw. „biała noc modlitwy”. Pielgrzymi z Polski mogą uczestniczyć w liturgii w języku polskim w kościele św. Agnieszki in Agone (Sant’Agnese in Agone) na Piazza Navona.

Osoby, które przy okazji chciałyby zwiedzić Rzym, mogą zakupić specjalny, 48-godzinny bilet (Roma Pass 48 hours). Upoważnia on do przejazdu autobusami, tramwajami, kolejką oraz metrem (z wyjątkiem dojazdu na lotnisko). Karta kosztuje 28 EUR i dodatkowo upoważnia do darmowego wstępu do jednego z muzeów lub stanowiska archeologicznego, a na pozostałe daje zniżki. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie internetowej.

Osoby niezainteresowane zwiedzaniem, mogą dokonać zakupu trzydniowego biletu (Biglietto Turistico Integrato) na wszystkie środki komunikacji miejskiej w cenie 16.50 EUR. W dniach uroczystości kanonizacyjnych, metro A i B będzie funkcjonowało przez cały czas tj. od soboty 26.04.2014 od godziny 5:30 do poniedziałku 28.04.2014 do godziny 00:30. Dodatkowo, z głównej stacji kolejowej Termini do Watykanu i z powrotem będą kursowały autobusy linii 64.

Osoby udające się do Rzymu na uroczystości kanonizacyjne, powinny zaopatrzyć się przed wyjazdem w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, a także posiadać ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport).

Wszelkie informacje dotyczące kanonizacji można znaleźć również na oficjalnej stronie internetowej, która dostępna jest m.in. w języku polskim.

Warto także z wyprzedzeniem zarezerwować bilety lotnicze do Rzymu, jeśli decydujemy się na ten najszybszy środek transportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *