[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Jak najtaniej zwiedzić Rzym?

roma pass

Nawet nie posiadając dużego budżetu, możemy zwiedzić jedno z najpiękniejszych miast na świecie, nie odmawiając sobie przy tym zobaczenia największych atrakcji Rzymu. Oto kilka praktycznych porad.

1. Zainwestuj w kartę Roma Pass

Planując podróż do Rzymu, warto zwrócić uwagę na to, jak często zamierzamy przemieszczać się komunikacją miejską. Jeżeli bierzemy pod uwagę dużą ilość przejazdów po mieście i zwiedzanie wielu miejsc z płatnym wstępem, warto zainwestować w kartę miejską Roma Pass. Uprawnia ona m.in. do darmowego korzystania z komunikacji miejskiej (z pominięciem transportu autobusami Atral/Cotral oraz kolejowego Trenitalia). Dodatkowo, dzięki niej do wielu zabytków możemy wejść bez kolejki (m.in. do Koloseum, Muzeów Kapitolińskich), a do innych mieć zniżki na zakup biletu.

Roma Pass - sposób na zaoszczędzenie na transporcie i zwiedzaniu w Rzymie/ fot. https://www.pinterest.com/pin/53339576811735829/

Roma Pass – sposób na zaoszczędzenie na transporcie i zwiedzaniu w Rzymie/ fot. https://www.pinterest.com/pin/53339576811735829/

Ponadto, dzięki karcie mamy darmowy wstęp do kilku mniejszych muzeów: Muzeum Republiki Rzymskiej i Pamięci Garibaldi, Muzeum Pietro Canonica, Galeria Borghese, Muzeum Napoleona oraz Willa Maksencjusza.

Dostępne są dwa rodzaje kart: trzydniowa Roma Pass, która kosztuje 36 EUR i uprawnia do darmowego wejścia do dwóch pierwszych odwiedzanych muzeów oraz Roma Pass 48 godzin, która upoważnia do jednego darmowego biletu i obowiązuje przez dwa dni. Obie karty można nabyć w punktach informacji turystycznej oraz zamówić przez Internet. Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej.

2. Jak tanio zobaczyć rzymskie muzea?

Większość galerii i muzeów oferuje darmowy wstęp dla dzieci poniżej 6 roku życia oraz bilety ulgowe dla młodzieży do lat 18, studentów do 25 roku życia (często wymagane jest posiadanie Międzynarodowej Legitymacji Studenckiej ISIC) i osób powyżej 65 lat.

Wiele spośród słynnych zabytków dostępnych jest za darmo dla wszystkich, między innymi Panteon, Fontanna di Trevi, Hiszpańskie Schody, pozostałości po Circus Maximus, Villa di Massenzio, Museo delle Maura czy Nowe Groty w podziemiach Bazyliki św. Piotra.

Panteon to jedna z atrakcji w Rzymie, dostępnych za darmo/ fot. https://www.pinterest.com/pin/146226319123663576/

Panteon to jedna z atrakcji w Rzymie, dostępnych za darmo/ fot. https://www.pinterest.com/pin/146226319123663576/

Warto również skorzystać z możliwość darmowego wstępu do wszystkich państwowych placówek muzealnych i archeologicznych w pierwszą niedzielę każdego miesiąca. Jeżeli natomiast chodzi o Muzea Watykańskie, darmowe zwiedzanie możliwe jest w każdą ostatnią niedzielę miesiąca w godzinach od 9:00 do 12:30.

3. Sposób na skarby Watykanu

Jeżeli nie mamy tyle szczęścia i planujemy zwiedzanie Wiecznego Miasta w innym terminie, warto zainteresować się kartą Omnia Vatican&Rome. Gwarantuje ona nie tylko bezpłatną komunikację publiczną, ale również bilet wstępu oraz wejście bez kolejki do Kaplicy Sykstyńskiej, Bazyliki św. Piotra, Muzeów Watykańskich, Bazyliki św. Jana na Lateranie, Koloseum, Forum Romanum, Więzienia Mamertyńskiego, Palatynu, wycieczkę minibusem po Ogrodach Watykańskich. Ponadto, otrzymujemy odtwarzacz mp3 i audio przewodnik z czterema trasami zwiedzania Rzymu (tylko w języku angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim i hiszpańskim).

W ostatnią niedzielę miesiąca można za darmo zwiedzać Muzea Watykańskie/ fot. https://www.pinterest.com/pin/527624912568374962/

W ostatnią niedzielę miesiąca można za darmo zwiedzać Muzea Watykańskie/ fot. https://www.pinterest.com/pin/527624912568374962/

Karta dla osoby dorosłej kosztuje 98 EUR i ważna jest przez trzy dni od momentu jej pierwszego użycia. Posiadacze karty, przez okres jej ważności, objęci są ubezpieczeniem zdrowotnym. Zakupić ją można w punktach informacji turystycznej oraz na stronie internetowej.

4. Jak zaoszczędzić na komunikacji miejskiej?

Klimat miasta i jego najciekawsze zakamarki najlepiej poznamy spacerując ulicami. Większość najbardziej znanych zabytków Rzymu znajduje się dość blisko siebie. Jeżeli wybrany przez nas nocleg mieści się w okolicy centrum, to mamy szansę na zaoszczędzenie pieniędzy.

Zwiedzając stolicę Włoch, nie musimy korzystać z komunikacji miejskiej, która mimo bardzo dobrej organizacji, nie należy do najtańszych. Bilet na metro, autobus lub tramwaj ważny przez 100 minut od momentu skasowania kosztuje 1,5 EUR. Jeżeli jednak zamierzamy dość często korzystać z komunikacji miejskiej, warto wziąć pod uwagę zakup biletów krótkookresowych. Bilet jednodniowy to wydatek 7 EUR, dwudniowy 12.50 EUR, trzydniowy 18 EUR, a siedmiodniowy kosztuje 24 EUR.

5. Życiodajne źródła

Oszczędności możemy również szukać w odżywianiu się podczas wycieczki do Rzymu. Pamiętajmy, że wykupując nocleg ze śniadaniem prawdopodobnie zaoszczędzimy kilka euro i sporo stresu przy szukaniu lokalu, serwującego podstawowy posiłek w ciągu dnia. Można też wybrać opcję najtańszą, czyli żywienie się świeżym pieczywem z piekarni.

W Rzymie na każdym kroku znajdziemy źródełka z pyszną, darmową wodą/ fot. https://www.pinterest.com/pin/515662226056002963/

W Rzymie na każdym kroku znajdziemy źródełka z pyszną, darmową wodą/ fot. https://www.pinterest.com/pin/515662226056002963/

Powinniśmy zwrócić uwagę również na wybór restauracji w porze obiadowej. Im bliżej centrum i wszelkich miejsc popularnych wśród turystów, tym drożej zapłacimy za każde danie. Dlatego warto nieco zboczyć z drogi i poszukać knajpek w bardziej ustronnych uliczkach.

Warto również zastanowić się nad zakupem napojów w restauracjach, zarówno alkoholowe jak i bezalkoholowe, mają bardzo zawyżone ceny. W Rzymie znajdziemy ponad 2500 źródełek z woda pitną, a co najważniejsze można z nich korzystać za darmo. Wprawdzie różnią się wyglądem, ale wszystkie łączy wąski strumień wody, więc nie bójmy się, że pomylimy je z fontanną ;)

Warto również oszczędzić na biletach lotniczych do Rzymu, wykupując je z wyprzedzeniem i na jednej z wielu promocji organizowanych przez linie lotnicze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *