DreamPoints

Historia Rzymu

Rzeźba Remusa i Romulusa wykarmionych przez wilczycę, historia Rzymu

Czym byłaby Europa bez Rzymu? Trudno wyobrazić sobie, jak potoczyłyby się dzieje Starego Kontynentu bez jednego z fundamentów, na których się kształtował. Historia Wiecznego Miasta determinowała rozwój kontynentu przez wieki. Oto najważniejsze momenty scenariusza pisanego przez Fortunę.

Rzeźba Remusa i Romulusa wykarmionych przez wilczycę, historia Rzymu

Rzeźba Remusa i Romulusa wykarmionych przez wilczycę / fot. Benutzer:Wolpertinger@wikimedia

Legenda o powstaniu miasta wciąż żywa

Historia Rzymu rozpoczyna się opowieścią o Romulusie i Remusie, synach westalki Rea Sylwii i boga Marsa. Za utratę dziedzictwa kapłanka została zamurowana żywcem, a jej stryj Amulius rozkazał utopić nowonarodzone bliźnięta w Tybrze. Plan się nie powiódł – koszyk z dziećmi zaczepił o drzewo, a niemowlętami zaopiekowała się wilczyca. Odnalezione przez pasterza, zyskały rodzinne ciepło i schronienie. Po osiągnięciu dojrzałości, mężczyźni stoczyli bratobójczą walkę o przywództwo nad miastem, które planowali założyć. Zwycięzcą okazał się Romulus i w 753 roku p.n.e. objął panowanie nad nowopowstałym ośrodkiem.

Republika Rzymska – ustrój idealny?

Rzymskie miasto-państwo dynamicznie się rozwijało. Stopniowo powiększało swoje terytorium, nawiązywało nowe kontakty handlowe i wzmacniało armię. Około roku 509 p.n.e. jednak, w wyniku klęsk militarnych i społecznego niezadowolenia z monarchii, obalono dotychczasowego króla Tarkwiniusza Pysznego i ustanowiono republikę. Miała ona być „ustrojem idealnym”, w którym władza najwyższa należałaby do obywateli. Niestety, demokratyczne aspiracje nie zostały odzwierciedlone w praktyce. Władza należała do ludu, ale tylko oficjalnie. Sprawowała ją uprzywilejowana warstwa patrycjuszy. Konflikty wewnętrzne oraz zmiany wywołane przez ekspansjonistyczną politykę doprowadziły do kryzysu republiki. Historia Rzymu zatoczyła koło – powrócono do monarchii i w 82 roku p.n.e. nowym władcą – dyktatorem został Lucjusz Korneliusz Sulla.

Walka o władzę i ziemię

Po śmierci Sulli, stoczono walkę o władzę. Zwycięsko wyszedł z niej Gajusz Juliusz Cezar, który w lutym 44 roku p.n.e. ogłosił się wieczystym dyktatorem. Miesiąc później został zamordowany przez rzymską arystokrację. Wybuchła wojna domowa. Oktawian August, adoptowany syn Cezara, pokonał Marka Antoniusza i rozpoczął realizację swoich imperialistycznych planów.

Burzliwe losy cesarstwa

Rok 27 p.n.e. uznaje się za początek istnienia cesarstwa. Rozmaite podboje oraz prężna rozbudowa infrastruktury doprowadziły do jego rozkwitu w II wieku. Po czasach cesarza Trajana, kiedy to cesarstwo osiągnęło największy zasięg terytorialny, nadeszły problemy. Prześladowania chrześcijan, tetrarchia wprowadzona przez Dioklecjana oraz łupieżcze najazdy przyczyniły się do upadku potęgi, a w konsekwencji przeniesienia stolicy do Bizancjum przez Konstantyna Wielkiego.
Rzym odzyskał część dawnego blasku dzięki pomocy… duchowieństwa. Do siedziby następcy św. Piotra, od V wieku nazywanego Pontifexem Maximusem, tłumnie przybywali pielgrzymi, którzy wspomogli niewydolną gospodarkę. Po podziale cesarstwa między synów Teodozjusza I Wielkiego, Rzym stopniowo zmierzał jednak do całkowitego kresu Imperium, który nastąpił w 476 roku.

Miasto kultury i sztuki

Wieki średnie to okres powrotu Rzymu do grona najbardziej prestiżowych ośrodków świata. Z biegiem lat, miasto staje się zagłębiem najznamienitszych artystów. Tam tworzy Michał Anioł, Rafael, Carravagio i wiele innych ikon świata sztuki. Ośrodek nad Tybrem rozkwita, zachwyca architekturą i wydarzeniami kulturalnymi.

Historia Rzymu od kontrreformacji do współczesności

Kontrreformacja utrwalona została w rzymskiej zabudowie. To wtedy budowano monumentalne budowle sakralne i zakończono prace nad Bazyliką św. Piotra. Władza papieska była jednak zagrożona. Pod koniec XVIII wieku Napoleon zajął miasto i proklamował kolejną republikę. Papiestwo zostało zmarginalizowane – Piusa VI wywieziono do Francji. Kres republiki i przywrócenie władzy papieża nie oznaczało jednak utrzymania przez niego dawnych wpływów. Po zdobyciu Rzymu przez Garibaldiego w 1870 roku i zjednoczeniu Włoch Rzym stał się stolicą państwa, a Głowa Kościoła sprawowała pieczę nad Watykanem.
W 1922 roku rzymskie ulice były świadkiem marszu Czarnych Koszul i przejęcia władzy Mussoliniego. Siedem lat później ostatecznie określono rolę papieża i Watykanu w Traktatach Laterańskich. Wybuch II wojny światowej odcisnął piętno na kartach historii włoskiej stolicy. Po bitwie o Monte Cassino i zakończeniu działań wojennych Rzym rozpoczął nowy rozdział w swojej historii.

Warto docenić Rzym i jego miejsce w historii wybierając się do stolicy Włoch chociaż na kilka dni. Obecnie linie lotniczą oferują wiele promocji na tanie loty do Rzymu.

(Visited 710 times, 1 visits today)
One Comment on

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>