[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Historia Rzymu

Rzeźba Remusa i Romulusa wykarmionych przez wilczycę, historia Rzymu

Czym byłaby Europa bez Rzymu? Trudno wyobrazić sobie, jak potoczyłyby się dzieje Starego Kontynentu bez jednego z fundamentów, na których się kształtował. Historia Wiecznego Miasta determinowała rozwój kontynentu przez wieki. Oto najważniejsze momenty scenariusza pisanego przez Fortunę.

Rzeźba Remusa i Romulusa wykarmionych przez wilczycę, historia Rzymu

Rzeźba Remusa i Romulusa wykarmionych przez wilczycę / fot. Benutzer:Wolpertinger@wikimedia

Legenda o powstaniu miasta wciąż żywa

Historia Rzymu rozpoczyna się opowieścią o Romulusie i Remusie, synach westalki Rea Sylwii i boga Marsa. Za utratę dziedzictwa kapłanka została zamurowana żywcem, a jej stryj Amulius rozkazał utopić nowonarodzone bliźnięta w Tybrze. Plan się nie powiódł – koszyk z dziećmi zaczepił o drzewo, a niemowlętami zaopiekowała się wilczyca. Odnalezione przez pasterza, zyskały rodzinne ciepło i schronienie. Po osiągnięciu dojrzałości, mężczyźni stoczyli bratobójczą walkę o przywództwo nad miastem, które planowali założyć. Zwycięzcą okazał się Romulus i w 753 roku p.n.e. objął panowanie nad nowopowstałym ośrodkiem.

Republika Rzymska – ustrój idealny?

Rzymskie miasto-państwo dynamicznie się rozwijało. Stopniowo powiększało swoje terytorium, nawiązywało nowe kontakty handlowe i wzmacniało armię. Około roku 509 p.n.e. jednak, w wyniku klęsk militarnych i społecznego niezadowolenia z monarchii, obalono dotychczasowego króla Tarkwiniusza Pysznego i ustanowiono republikę. Miała ona być „ustrojem idealnym”, w którym władza najwyższa należałaby do obywateli. Niestety, demokratyczne aspiracje nie zostały odzwierciedlone w praktyce. Władza należała do ludu, ale tylko oficjalnie. Sprawowała ją uprzywilejowana warstwa patrycjuszy. Konflikty wewnętrzne oraz zmiany wywołane przez ekspansjonistyczną politykę doprowadziły do kryzysu republiki. Historia Rzymu zatoczyła koło – powrócono do monarchii i w 82 roku p.n.e. nowym władcą – dyktatorem został Lucjusz Korneliusz Sulla.

Walka o władzę i ziemię

Po śmierci Sulli, stoczono walkę o władzę. Zwycięsko wyszedł z niej Gajusz Juliusz Cezar, który w lutym 44 roku p.n.e. ogłosił się wieczystym dyktatorem. Miesiąc później został zamordowany przez rzymską arystokrację. Wybuchła wojna domowa. Oktawian August, adoptowany syn Cezara, pokonał Marka Antoniusza i rozpoczął realizację swoich imperialistycznych planów.

Burzliwe losy cesarstwa

Rok 27 p.n.e. uznaje się za początek istnienia cesarstwa. Rozmaite podboje oraz prężna rozbudowa infrastruktury doprowadziły do jego rozkwitu w II wieku. Po czasach cesarza Trajana, kiedy to cesarstwo osiągnęło największy zasięg terytorialny, nadeszły problemy. Prześladowania chrześcijan, tetrarchia wprowadzona przez Dioklecjana oraz łupieżcze najazdy przyczyniły się do upadku potęgi, a w konsekwencji przeniesienia stolicy do Bizancjum przez Konstantyna Wielkiego.
Rzym odzyskał część dawnego blasku dzięki pomocy… duchowieństwa. Do siedziby następcy św. Piotra, od V wieku nazywanego Pontifexem Maximusem, tłumnie przybywali pielgrzymi, którzy wspomogli niewydolną gospodarkę. Po podziale cesarstwa między synów Teodozjusza I Wielkiego, Rzym stopniowo zmierzał jednak do całkowitego kresu Imperium, który nastąpił w 476 roku.

Miasto kultury i sztuki

Wieki średnie to okres powrotu Rzymu do grona najbardziej prestiżowych ośrodków świata. Z biegiem lat, miasto staje się zagłębiem najznamienitszych artystów. Tam tworzy Michał Anioł, Rafael, Carravagio i wiele innych ikon świata sztuki. Ośrodek nad Tybrem rozkwita, zachwyca architekturą i wydarzeniami kulturalnymi.

Historia Rzymu od kontrreformacji do współczesności

Kontrreformacja utrwalona została w rzymskiej zabudowie. To wtedy budowano monumentalne budowle sakralne i zakończono prace nad Bazyliką św. Piotra. Władza papieska była jednak zagrożona. Pod koniec XVIII wieku Napoleon zajął miasto i proklamował kolejną republikę. Papiestwo zostało zmarginalizowane – Piusa VI wywieziono do Francji. Kres republiki i przywrócenie władzy papieża nie oznaczało jednak utrzymania przez niego dawnych wpływów. Po zdobyciu Rzymu przez Garibaldiego w 1870 roku i zjednoczeniu Włoch Rzym stał się stolicą państwa, a Głowa Kościoła sprawowała pieczę nad Watykanem.
W 1922 roku rzymskie ulice były świadkiem marszu Czarnych Koszul i przejęcia władzy Mussoliniego. Siedem lat później ostatecznie określono rolę papieża i Watykanu w Traktatach Laterańskich. Wybuch II wojny światowej odcisnął piętno na kartach historii włoskiej stolicy. Po bitwie o Monte Cassino i zakończeniu działań wojennych Rzym rozpoczął nowy rozdział w swojej historii.

Warto docenić Rzym i jego miejsce w historii wybierając się do stolicy Włoch chociaż na kilka dni. Obecnie linie lotniczą oferują wiele promocji na tanie loty do Rzymu.

One Comment on

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *