[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Grudzień 2016 w Rzymie

Watykan w świątecznej odsłonie, grudzień 2016 w Rzymie

Grudzień to wspaniały czas na wyprawę do Rzymu. Świąteczna atmosfera miastu temu z pewnością doda wiele uroku. We włoskiej stolicy punktem obowiązkowym o tej porze roku są oczywiście bożonarodzeniowe szopki! Poza tym obejrzeć będzie można też tu parę naprawdę ciekawych wystaw oraz wsłuchać się w muzykę gospel.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcie

W początkach XVIII wieku papież Klemens XI 8 grudnia obwołał świętem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Również dziś data ta jest ważna dla kościoła rzymskokatolickiego na całym świecie. We Włoszech 8 grudnia jest dodatkowo świętem narodowym i dniem wolnym od pracy oraz inauguracją świątecznego sezonu! Ci z Was, którzy w tym czasie będą w Wiecznym Mieście, z pewnością załapią się na lokalne obchody. Mieszkańcy Rzymu obowiązkowo uczestniczą wówczas we mszy świętej. Ważnym punktem dnia jest też papieska wizyta na Piazza Mignanelli. Tu odbywa się wspólna modlitwa, podczas której upleciony z kwiatów wieniec, złożony zostaje w ramionach górującego nad placem posągu Najświętszej Panienki. W okolicy Schodów Hiszpańskich uroczystości rozpoczną się o godzinie 16.00. Ze względu na spore tłumy warto przybyć nieco wcześniej i spokojnie zająć dogodne miejsce.

Tak Piazza Mignanelli prezentowała się pod koniec XIX wieku, grudzień 2016 w Rzymie

Tak Piazza Mignanelli prezentowała się pod koniec XIX wieku, foto: trialsanderrors, CC BY 2.0

Niezapomniane spotkanie z Van Goghiem

„Van Gogh Alive – the Experience” to zupełnie niepowtarzalna wystawa, która odwiedziła już m.in. Berlin, Szanghaj, Petersburg, Seul, a nawet Warszawę i Kraków. Teraz ta niecodzienna ekspozycja, aż do 26 marca gościć będzie w Rzymie! To nie tylko wspaniała niespodzianka dla wszystkich miłośników tego holenderskiego malarza, to również zupełnie nowe i diametralnie odmienne spotkanie ze sztuką. Muzealne sale zazwyczaj kojarzą się z kontemplacyjną ciszą i obrazami oglądanymi z daleka. Tu feeria świateł, barw i dźwięków porwie nas w magiczną podróż w głąb niezwykłego świata artysty. Dzięki technologii SENSORY 4 wielkoformatowe projekcje splatać będą się z dobraną do nich klasyczną muzyką. Obrazy pulsujące intensywnymi barwami, zaleją sufit, ściany i podłogę. Wystawa w takiej formie do gustu przypadnie nawet tym, którzy zazwyczaj szerokim łukiem omijają muzealne sale. Bilety zakupić można tutaj. Grudzień 2016 w Rzymie nikomu nie pozwoli się nudzić!

Miejsce: Palazzo degli Esami, Via Girolamo Induno 4
bilety: 17€

Tak wyglądało spotkanie z van Goghiem w Mediolanie, grudzień 2016 w Rzymie

Tak wyglądało spotkanie z van Goghiem w Mediolanie, foto: Diana Skok Corridori, CC BY 2.0

W japońskich wnętrzach

Od 9 listopada MAXXI oferuje nam wyprawę do Kraju Kwitnącej Wiśni. To słynne rzymskie muzeum sztuki współczesnej prezentuje właśnie wystawę pt. „Japoński dom. Architektura i życie po 1945”. Na zwiedzających czekają pełnowymiarowe instalacje, modele, rysunki, filmy, wywiady i fotografie. Tak stworzona całość to niepowtarzalna okazja na przyjrzenie się temu, jak współczesna Japonia odradzała się z powojennych zgliszczy. Dziś dawny kraj samurajów i niezwykłych drewnianych, krytych strzechą domków kojarzy się raczej z przeszklonymi wieżowcami, które to szczelnie pokrywają nie tylko tokijskie ulice. Japonia to bezapelacyjnie jeden z najnowocześniejszych zakątków świata, historyczna pamięć nie idzie tu jednak w zapomnienie. Współczesna japońska architektura w sposób zupełnie niezwykły łączy ze sobą innowację i tradycję, technologicznie zaawansowane materiały i surowce, których w budownictwie używano od wieków. … a pomiędzy tym wszystkim, wcale nie ma zgrzytu. Prace takich sław jak Kenzo Tange czy Shigeru Ban podziwiać będzie można aż do 26 lutego.

Miejsce: MAXII, Via Guido Reni 4/a
bilety: 12€

Japonia kojarzy się z dawną tradycyjną architekturą ... W MAXII zobaczysz, jak Kraj Kwitnącej Wiśni wygląda teraz!, grudzień 2016 w Rzymie

Japonia kojarzy się z dawną tradycyjną architekturą … W MAXII zobaczysz, jak Kraj Kwitnącej Wiśni wygląda teraz!, foto: Esteban Chiner, CC BY-SA 2.0

Grudzień 2016 w Rzymie – świąteczna atmosfera

Jeśli w grudniu planujemy odwiedzić Rzym, temperatura może nas zmylić. Nie zapominajmy jednak o tym, że Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami! Świąteczne, przystrojone lampkami choinki i w tym roku zdobić będą rzymskie place. Choć parę chwil warto również poświecić prawdziwej specjalności regionu – bożonarodzeniowym szopkom! Jedną z najbardziej znanych świątecznych ekspozycji jest ta, która pojawia się na placu św. Piotra. Tegoroczną gigantyczną szopkę podziwiać będziemy mogli od 9 grudnia, aż do 8 stycznia. Od 24 listopada odwiedzać możemy też ulokowaną w Sale del Bramante słynną cykliczną wystawę „100 Presepi”. Przedsięwzięcie to cieszy się niesłabnącym powodzeniem od 1976 roku. Obecne tu bożonarodzeniowe szopki i żłóbki przygotowywane są w różnych, nawet bardzo odległych zakątkach świata. Ekspozycja ta jest zatem świetnym uzupełnieniem szopek rozsianych po różnych kościołach Wiecznego Miasta.

Miejsce: Sale del Bramante, Piazza del Popolo
bilety: 7.50€

Watykan w świątecznej odsłonie, grudzień 2016 w Rzymie

Watykan w świątecznej odsłonie, foto: RaSeLaSeD – Il Pinguino, CC BY-SA 2.0

Boże Narodzenie w rytmie gospel

Grudzień 2016 w Rzymie to również szansa na niezwykłą muzyczną ucztę! Ci, którzy w mieście tym spędzić zamierzają święta, z pewnością nie będą się nudzić. Marzy Ci się Boże Narodzenie w amerykańskim stylu? Wszystko to, jak najbardziej jest możliwe. Wystarczy w odpowiednim czasie zjawić się w Sala Sinopoli w Auditorium Parco della Musica. Tu od 22 grudnia do 1 stycznia trwać będzie kolejna edycja Roma Gospel Festival, podczas której na scenie pojawią się najlepsze gospelowe chóry Ameryki. Jeśli jeszcze nigdy śpiewów tych nie słyszałeś na żywo, z decyzją nie ma co zwlekać! Mistrzowskie wykonanie i niebywała bijąca ze sceny energia są w cenie biletu! Gospelowe i jazzowe aranżacje w pakiecie z porządną dawką tradycyjnych wpływów to iście wybuchowa mieszanka, która doskonale umili nam święta. W końcu na ten szczególny zimowy czas żaden inny gatunek muzyczny nie sprawdzi się lepiej. Wejściówki wciąż są do zamówienia, można je zdobyć tutaj. Chcesz spędzić Boże Narodzenie w Wiecznym Mieście? Już teraz zamów bilety lotnicze do Rzymu.

Gospel na święta!, grudzień 2016 w Rzymie

Gospel na święta!, foto: KOMUnews, CC BY 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *