[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Grudzień 2017 w Rzymie

Wieczne Miasto pięknie prezentuje się nie tylko latem. Magicznie robi się tu również zimą. Tak jak i we wszystkich innych wielkich miastach Europy Rzym tuż przed świętami nieco się zmienia. Na placach pojawiają się choinki, na ulicach migoczące wieczorami światełka, na świątecznych straganach zaś tradycyjne przysmaki. Grudzień w Rzymie to jednak nie tyko święta. Czekają tu też na nas koncerty, imprezy i wystawy.

Grudzień 2017 w Rzymie – koncert chóru św. Łucji

Odziane w białe szaty dziewczęta ze świecami w dłoniach to szwedzki obrazek z obchodów dnia św. Łucji, zwanego też często świętem światła. Św. Łucja choć dziś największym kultem cieszy się właśnie na Półwyspie Skandynawskim, wywodzi się z Włoch, a dokładniej z Syrakuz. Dziewczyna w czasach prześladowań nie chcąc zwracać na siebie uwagi, wyłupiła swe piękne, wielkie oczy. Po męczeńskiej śmierci czcić zaczęto ją 13 grudnia, a więc w najmroczniejszy, bo uznawany za najkrótszy dzień roku. Jeśli marzy nam się przeżyć w Rzymie szwedzki wieczór, 10 grudnia będzie to możliwe. To właśnie wtedy o godzinie 18.00 na ulokowanym w samym centrum Piazza di Pietra wystąpi chór św. Łucji. Zapewniamy, że nie tylko skandynawskie kolędy i tradycyjne pieśni zrobią na Was wrażenie. Również białe stroje i ciepło tlący się ogień przybyłym z pewnością zapadnie w pamięć. Jeśli na zbliżający się niedzielny wieczór macie już inne plany, chóru wysłuchać można też przed południem w Bazylice Matki Bożej Anielskiej i Męczenników. Chcąc załapać się na ten występ, do kościoła przybyć musimy na 10.30.

adres: Basilica di S. Maria degli Angeli e dei Martiri, Piazza della Repubblica
i Piazza di Pietra
wstęp wolny

Celebracja dnia św. Łucji, grudzień 2017 w Rzymie

Celebracja dnia św. Łucji, foto:Claudia Gründer, CC BY-SA 3.0

Giuseppe Arcimboldo i jego warzywno-owocowe portrety

Jeśli ktoś z Was kojarzy Giuseppe Arcimboldo – włoskiego malarza słynącego z ekscentrycznych portretów i figuralnych kompozycji, na rzymską wystawę tego twórcy z pewnością nie trzeba będzie go specjalnie namawiać. Tym jednak, którym samo nazwisko niewiele mówi, radzimy choć raz rzucić okiem, na któryś z obrazów artysty. Szybko okazać może się bowiem, że twórczość tego rozchwytywanego niegdyś mistrza wcale nie jest tak mało znana, jak początkowo mogło się wydawać. Arcimboldo wykonywał słynne warzywno-owocowe portrety. I choć często określany bywa on mianem pre-surrealisty, a dziełami jego zachwycał się sam Salvador Dali, artystyczne poczynania tego malarza są tym bardziej niezwykłe, że tworzył on nie współcześnie a w XVI. W dobie renesansu, a więc w czasie, gdy większość twórców na warsztat brała tematykę antyczną, Arcimboldo był osobistością ze wszech miar oryginalną. Również dziś namalowane przez niego twarze swym niebywałym urokiem potrafią zachwycić. Na rzymskiej wystawie, którą odwiedzać można aż do 11 lutego, obejrzymy dzieła nie tylko samego mistrza, ale i licznych jego naśladowców.

adres: Palazzo Barberini, Via delle Quattro Fontane 13
bilety: 13-15 €

Dzieła Giuseppe Arcimboldo kojarzy chyba każdy!, grudzień 2017 w Rzymie

Dzieła Giuseppe Arcimboldo kojarzy chyba każdy!, foto: ArtLoveSoul, CC BY 2.0

Czas na świąteczne zakupy

Grudzień 2017 w Rzymie nie może oczywiście obyć się bez świątecznych jarmarków. O tym, gdzie warto wybrać się na poszukiwania niecodziennych ozdób i prezentów wspomnimy jeszcze dokładniej, póki co jednak miejscem z pewnością wartym odwiedzenia jest słynny Befana market rozkładający się na Piazza Navona. Lokalizacji tej z pewnością nie trzeba specjalnie zachwalać. Plac wraz z cudnymi fontannami wspaniale prezentuje się o każdej porze dnia i roku. Zapewniamy jednak, że wieczorową porą od grudnia aż do 6 stycznia będzie tu naprawdę kolorowo, gwarnie i niezwykle. W okresie około świątecznym w barokowym sercu Wiecznego Miasta podziwiać będziemy mogli pięknie ozdobione stoiska z zabawkami, słodyczami, regionalnymi przysmakami i lokalnym rękodziełem. Koniecznie zajrzeć powinni więc tu wszyscy Ci, którzy jeszcze nie dokończyli swych gwiazdkowych zakupów. Jeśli zaś poszukiwanie prezentów już mamy za sobą, zjawmy się tu choćby po to, by przyjrzeć się skrzącym lampkom i poczuć bożonarodzeniowe zapachy, smaki oraz prawdziwie świątecznego ducha.

Rzym w grudniu to również zdobiące miasto choinki i świąteczne markety, grudzień 2017 w Rzymie

Rzym w grudniu to również zdobiące miasto choinki i świąteczne markety, foto: George Rex, CC BY-SA 2.0

Podróż w głąb magicznej Estonii

Estonia słynie z pięknych lasów, niezwykłych bagien i torfowisk. Tutejsza zieleń latem jest tak intensywna, że na myśl przywodzi ona plenery rodem z Nowej Zelandii. Nic więc dziwnego w tym, że to właśnie natura stała się niewyczerpanym źródłem inspiracji dla wielu tutejszych twórców. Konrad Mägi poza granicami swego kraju nie należy do artystów szczególnie rozpoznawanych i znanych. Dzieła jego, goszczące właśnie we włoskiej stolicy na pierwszej organizowanej tu wystawie, z pewnością zasługują jednak na uwagę. Wychodzący spod pędzla artysty czarujący barwami świat przyrody jest miejscem tajemniczym i niezwykłym. Na płótnach Mägi’ego jest on nie tłem i dodatkiem a głównym wypełniającym całą przestrzeń bohaterem. Blisko 50 zgromadzonych tu płócien hipnotyzuje, przenosi w świat fantazji i nie pozwala choć na chwilę oderwać wzroku. Jeśli więc wyrwać chcemy się z wielkiego, tętniącego życiem i gwarem miasta, zajrzeć powinniśmy właśnie tutaj. Wystawę podziwiać można do 28 stycznia.

miejsce: Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporanea, Via Antonio Gramsci 73
bilety: 5-10€

Jeden z obrazów Konrada Mägi, grudzień 2017 w Rzymie

Jeden z obrazów Konrada Mägi,

Grudzień w rytmie techno

Grudzień 2017 w Rzymie to nie tylko świąteczne jarmarki, wystawy i koncerty. Coś dla siebie bez problemu znajdą tu też miłośnicy techno. Robert Hood jest znanym w kręgach muzyki elektronicznej producentem i DJ-em. Ten pochodzący ze Stanów Zjednoczonych artysta nie ras gościł już w Wiecznym Mieście, a w najbliższym czasie – 15 grudnia – spodziewać można się go tutaj ponownie. Wszyscy Ci, którzy po chłodnym dniu rozgrzać chcą się przy dźwiękach minimal techno, zajrzeć muszą do zlokalizowanego w dzielnicy San Lorenzo klubu Ex-Dagona. Przy okazji Ci z Was, którzy nie mieli jeszcze okazji poznać tego miejsca, będą mogli na dobre rozsmakować się w tutejszej wielkiej industrialnej przestrzeni. Na co dzień Ex Dagona gości street food, kino, muzykę na żywo, najlepszych DJ-ów i rozmaite wystawy. W skład kompleksu wchodzą zaś liczne hale i sale oraz otwarta przestrzeń pod gołym niebem. Dobrą zabawę w najlepsze połączyć można więc tu ze zwiedzaniem nieznanych zakątków miasta.

Jeśli chcecie wziąć udział w tych i wielu innych grudniowych wydarzeniach. Już teraz zamówcie bilety lotnicze do Rzymu.

adres: Viale dello Scalo S. Lorenzo 10

DJ Robert Hood potrafi rozruszać tłumy, grudzień 2017 w Rzymie

DJ Robert Hood potrafi rozruszać tłumy, foto:villunderlondon, CC BY -Nd 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *