[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Galerie sztuki współczesnej – Rzym XXI wieku!

Mark Ryden - jego prace też gościły w Dorothy Circus Gallery, galerie sztuki współczesnej Rzym

Rzym to nie tylko zabytki minionych wieków. W mieście tym bez najmniejszego problemu znajdą też dla siebie coś miłośnicy współczesnej sztuki. Najbardziej znaną wystawienniczą przestrzenią, w której goszczą aktualne ekspozycje jest oczywiście MAXXI. To jednak dopiero początek tutejszych propozycji.

Monitor

Początkowo głównym celem istniejącej w Rzymie od 2003 roku Galerii Monitor było promowanie działań spod znaku wideo-artu. Z biegiem czasu to dość wąskie pole zainteresowań uległo rozszerzeniu. Dziś tutejsza przestrzeń otwarta jest na rozmaite dokonania artystów nowej generacji – promuje ona głównie tych, których nazwiska wkraczają dopiero na rynek sztuki. Ze swoimi pracami gościli tu m.in. Nico Vascellari, Francesco Arena, Ian Tweedy czy Guido van der Werve. Natrafić można więc tu na prace nie tylko rodzimych, ale i zagranicznych twórców. Kolejny krok to podbój Nowego Jorku – od 2014 roku Monitor i tam posiada swą wystawienniczą przestrzeń.

adres: Via Sforza Cesarini 43a
monitoronline.org

Guido van der Werve, Nummer Acht, galerie sztuki współczesnej Rzym

Guido van der Werve, Nummer Acht, foto:
Andrew Russeth, CC BY- SA 2.0

Gagosian Gallery

Ci, którzy gustują w nieco bardziej znanych nazwiskach, koniecznie zajrzeć powinni do Gagosian Gallery. Tutejszy „oddział” to faktyczne jedna z 15 galerii założonych przez Larry Gagosiana, które rozsiane są po całym świecie. Pierwsza z nich otwarta została w 1979 roku w Los Angeles, kolejna za siedzibę swą obrała nowojorski Manhattan. W późniejszych latach przyszła kolej na Paryż, Londyn, Ateny czy Hongkong. Od początku swej działalności Larry Gagosian chciał stworzyć miejsca, w którym koegzystować mogłyby ze sobą współczesne dokonania oraz wszystko to, co działo się w sztuce od połowy XIX do lat 70. XX wieku. Stąd odwiedzając rzymską  Gagosian Gallery natknąć można się m.in. na prace Andy Warhola, Claude Moneta czy Jackson Pollocka.

adres: Via Francesco Crispi 16.
gagosian.com

Anselm Kiefer w Gagosian Gallery

Anselm Kiefer w Gagosian Gallery, foto:
Allison Meier, CC BY-SA

Galerie sztuki współczesnej – Rzym i jego najważniejsze propozycje

Macro z czystym sumieniem zaliczyć można do ścisłej czołówki rzymskich muzeów. Wizyty w nim po prostu nie można pominąć! Galeria ta to właściwie dwie odrębne lokalizacje. Mamy tu do czynienia z częścią znajdującą się przy Via Nizza oraz tą ulokowaną na samym Zatybrzu. Pierwsze z miejsce to dawny browar Peroni, drugie – pochodzące ze schyłku XIX w. pawilony, w których dawniej mieściła się rzeźnia. Macro to nie tylko światowa sztuka na najwyższym poziomie. To również miejsce, w którym odbywają się liczne spotkania i warsztaty. Również znajdująca się tu księgarnia, kawiarnia czy restauracja cieszą się niemałą popularnością. Najmłodszych z pewnością zaintryguje przeszklona winda i przepuszczające światło zlewy, migocące niczym neonowa tęcza.

Adres: Piazza O. Giustiniani 4 i Via Nizza 138
http://www.museomacro.org/

MAXII - najbardziej znane rzymskie muzeum sztuki współczesnej, galerie sztuki współczesnej Rzym

MAXII – najbardziej znane rzymskie muzeum sztuki współczesnej, foto:
hmmmayor, CC BY-ND 2.0

Dorothy Circus Gallery

Dorothy Circus Gallery zaliczana jest to chlubnego grona 100 najbardziej liczących się w świecie galerii! W tutejszych ze smakiem urządzonych przestrzeniach niepodzielnie króluje pop surrealizm. Już sam wystrój wnętrza sprawia, że zakupowany bilet staje się przepustką do zupełnie innego świata. Galeria nazwą swą nawiązuje do głównej bohaterki Czarnoksiężnika z Krainy Oz, wyglądem zaś do Alicji w Krainie Czarów, jaką zafundowała nam ekranizacja Timiego Burtona. Nawet osnuta białym aksamitem księgarnia urzeka nie tylko dostępnymi w niej albumami. W galerii gościły prace takich światowych sław jak: Ron English, James Jean, Jonathan Viner czy Travis Louie. To prawdziwy skarb, jakim mogą poszczycić się tutejsze galerie sztuki współczesnej. Rzym w dziedzinie tej ma się czym pochwalić!

adres: Via dei Pettinari, 76
dorothycircusgallery.com

Mark Ryden - jego prace też gościły w Dorothy Circus Gallery, galerie sztuki współczesnej Rzym

Mark Ryden – jego prace też gościły w Dorothy Circus Gallery, foto:lord Jim, CC BY 2.0

Galleria Marie-Laure Fleisch

Oryginalną przestrzenią wystawienniczą jest też Galeria Marie-Laure Fleisch. To z kolei miejsce, w którym prym wiedzie papier. Materiał ów znany i chętnie wykorzystywany jest przez artystów już od wieków. Rzecz jasna, galeria współczesna to nie tylko sporządzane na papierze rysunki, nie zabraknie tu też rzeźb, instalacji, a nawet działań spod znaku wideo-artu. Nazwiska takie jak: Sergio Breviario, Etti Ebergel bądź Hilla Ben Ari mówią same za siebie. Tutejszemu miejscu z pewnością warto poświęcić choć chwilę czasu.

Adres: Via di Pallacorda 15
galleriamlf.com 

Galeria Tricromia

Jeśli już mowa o papierze i automatycznie kojarzącym się z nim rysunku, to w tej dziedzinie najważniejszą galerią jest Tricromia. Tutejsza przestrzeń w znacznej mierze poświęcona jest właśnie „prostej” sztuce ilustratorskiej. Galeria działalność swą rozpoczęło już przeszło 20 lat temu i sprawnie łączy wystawiennictwo z pracami wydawniczymi.  Tricromia wspólnie z artystami wypuściła na rynek wiele niezwykłych albumów. Właściwie większość tutejszych wystaw doczekała się swej publikacji. Nie tylko same ekspozycje, ale i oferta książkowa warta jest więc przejrzenia.

Adres: Via della Barchetta 13
tricromia.com

Rysunki wykonane przez włoskiego ilustratora Emanuele Luzatti, foto: Simona Cerrato, CC BY 2.0, galerie sztuki współczesnej Rzym

Rysunki wykonane przez włoskiego ilustratora Emanuele Luzatti, foto: Simona Cerrato, CC BY 2.0

 

Jak widać, wiele atrakcji zafundować mogą galerie sztuki współczesnej. Rzym kusi bogatą listą propozycji. Jesteś zainteresowany przyjrzeniem się współczesnej sztuce z bliska – kup bilety lotnicze do Rzymu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *