[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi

Jest to jedna z najpiękniejszych i największych w Rzymie barokowych budowli, najsłynniejsza fontanna w mieście. Dziennie odwiedzana przez kilka tysięcy turystów, nie ma w tym nic zaskakującego, biorąc pod uwagę codzienną wagę monet wyławianych z jej wód.

Papieska inicjatywa

Fontanna powstała z inicjatywy Papieża Klemensa XII. Zaprojektowana została przez Niccolo Salvi, który zaproponował, aby została wkomponowana w fasadę budynku. Jej budowa trwała od 1735 do 1762 roku. Nad zakończeniem budowy czuwał Giovanni Paolo Pannini. Sfinansowana została z dochodów loterii papieskiej, uruchomionej specjalnie na ten cel. Fontanna zasilana jest przez wodę pochodzącą z akweduktu Agrypy, zbudowanego w 19 roku p.n.e.

Tajemnicze pochodzenie

Różne są wyjaśnienia samej nazwy fontanny. Według jednej z legend, nazwa di Trevi pochodzi od imienia dziewczyny (Trevia), która odkryła w tym miejscu źródło wody. Uratowało ono życie spragnionym rzymskim legionom wracającym do domu. Według innego podania, w średniowieczu dokładnie w tym miejscu znajdowało się skrzyżowanie trzech dróg, które po łacinie brzmi trivium.

Majestatyczna budowla

Ogrom budowli określają już liczby, 49 metrów szerokości i 26 metrów wysokości. Fontanna umiejscowiona jest na fasadzie Palazzo Poli, w pobliżu Schodów Hiszpańskich i Piazza Navona. Znajduje się na bardzo małym placu, Piazza di Trevi, co dodatkowo potęguje jej monumentalność.

fot. https://pl.pinterest.com/pin/54958057923231580/

fot. https://pl.pinterest.com/pin/54958057923231580/

Niccolo Salvi miał nowatorski pomysł na ożywienie scenografii, poprzez wprowadzenie posągów, roślin i skał. Głównym elementem budowli jest jej fasada, przypominająca łuk triumfalny. Poniżej znajduje się postać Neptuna oraz dwóch trytonów symbolizujących Kastora i Polluksa (legendarnych opiekunów Rzymu). Neptun stoi na rydwanie, w kształcie muszli (która symbolizuje wszystkie morza ziemi), zaprzężonym w dwa Hipokampy (mityczne zwierzęta, pół konie – posiadają końską parę nóg, pół ryby). Symbolizują one dwa stany morza, wzburzony – sztorm i spokojny -ciszę. Ich autorem jest Pietro Bracci. W pozostałych dwóch niszach znajdują się alegorie Zdrowia oraz Obfitości. Natomiast postacie znajdujące się przy balustradzie personifikują cztery pory roku, to dzieła: Corsiniego, Pincellottiego, Ludovisiego i Queirolego. Ze względu na źródło finansowania zaskakujący jest brak jakichkolwiek konotacji religijnych.

Miliony euro

Zwyczajem turystów przebywających w Rzymie jest wrzucenie drobnej monety do fontanny, ma to gwarantować powrót do stolicy Włoch. Ponieważ jest to bardzo rozpowszechniona tradycja, służby miejskie zmuszone są do codziennego wyławiania pieniędzy. Przeznaczają je na rewitalizację zabytków oraz pomoc najbiedniejszym Rzymianom. Szacuje się, że rocznie turyści zostawiają w fontannie prawie milion euro.

Miejsce znane na całym świecie

Z di Trevi związana jest jedna z najsłynniejszych scen kina. W filmie Federico Feliniego (La Dolce Vita) Anita Ekberg bierze nocną kąpiel w fontannie. Warto wspomnieć, że di Trevi zyskała sławę dopiero po tych scenach. Należy pamiętać, że obecnie czyny tego typu są surowo zakazane, grozi za nie wysoka kara grzywny.

Kadr z filmu "La dolce Vita"/ fot. https://pl.pinterest.com/pin/155374255864973191/

Kadr z filmu „La dolce Vita”/ fot. https://pl.pinterest.com/pin/155374255864973191/

Fontanna wielokrotnie była słynną bohaterką, choćby w 2006 roku po wygranej przez Włochy tytułu mistrza świata piłki nożnej, w fontannie odbyła się grupowa kąpiel kibiców. Natomiast w 2007 roku, w Rzymie odbył się Happening, podczas którego woda w fontannie zmieniła swój kolor przez wrzuconą do niej puszkę z czerwoną farbą.

Upragniona renowacja

Na zwiedzanie fontanny warto wybrać się wieczorem, a najlepiej nocą, gdy nie ma już tłumu turystów. Budowla oświetlana jest przez reflektory, co potęguje wrażenie przepychu, z jakim została zbudowana. Jeżeli jednak wybierzemy zwiedzanie za dnia, udając się na plac przy fontannie, należy uważać na kieszonkowców, ponieważ to zwykle gwarne i zatłoczone miejsce, w którym łatwo zostać ich ofiarą.

Obecnie fontanna przechodzi gruntowny remont, nie stanowi to jednak przeszkody w oglądaniu tego zabytku. Plac budowy otoczony jest ogrodzeniem z przezroczystego pleksiglasu. Atrakcją jest także przezroczysty pomost nad pustym basenem fontanny, co umożliwia podziwianie z bliska prac konserwatorskich. Postępy prac śledzić można również w Internecie na stronie.

Jeśli zależy nam bardzo na zobaczeniu odrestaurowanej fontanny warto uwzględnić to podczas wyszukiwania promocji na tanie loty do Rzymu.

Fontanna di Trevi podczas remontu/ fot. https://pl.pinterest.com/pin/451485931367184274/

Fontanna di Trevi podczas remontu/ fot. https://pl.pinterest.com/pin/451485931367184274/

One Comment on

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *