[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Dziwne muzea w Rzymie – to miasto potrafi zaskoczyć

W krainie dawnych zabawek dziwne muzea w Rzymie

Wydaje Ci się, że Rzym znasz już jak własną kieszeń? Po raz kolejny przyjeżdżasz tu z wizytą i poza stałymi punktami wyprawy kuszą Cię nieznane zaułki? Są miasta, w których zawsze znaleźć można coś nowego – Rzym do grona tych z pewnością należy. Osobliwe, z lekka zapomniane muzea to nieraz całkiem intrygujące smaczki. Może warto poznać Wieczne Miasto i od tej niecodziennej strony.

Tajemne znaki z zaświatów

Kościół Najświętszego Serca Jezusa przy Lungotevere Prati 12 to nie tylko niezwykle okazały przykład sakralnego gotyku, którego w Rzymie znowu nie ma aż tak wiele. To również intrygujące, niewielkie muzeum, które tu właśnie ma swą siedzibę. Modlitewnik, ściągnięta z poduszki powłoczka, blat stołu, parę sztuk odzieży i zestaw biblii. To część skarbów, które znaleźć można w tutejszych gablotach. Co je łączy? Tajemnicze ślady – palce czy dłonie odciśnięte przez czyśćcowe dusze. W 1897 roku we wnętrzach świątyni wybuchł pożar, to wtenczas tutejszy ksiądz Victor Jouet na ścianie ujrzał plamę do złudzenia przypominającą twarz ludzką o wyraźnie strapionym obliczu. Duchowny w portrecie tym dopatrzył się zmarłego dręczonego przez czyśćcowe męki. Od tej pory Jouet zbierać zaczął przedmioty, poprzez które uwięzione w czyśćcu dusze wejść próbowały w kontakt ze światem. Szlafmyca, na której odciski pewnej nocy zostawiła zmarła żona czy książka, na której dłoń w podzięce odbiła macocha uprzednio niejednokrotnie zjawiająca się po to, by błagać o mszę za swą duszę. Muzeum Dusz Czyśćcowych, choć jak na jedną salę muzeum to może zbyt huczna nazwa, czynne jest w godzinach otwarcia kościoła – od 9.00 do 12.30 i od 17 do 19. To zaledwie 10 min. drogi od Watykanu, po drodze można więc zawitać i w tutejsze progi.

Ten kościół skrywa tajemnice dziwne muzea w Rzymie

Ten kościół skrywa tajemnice/ foto:
Herb Neufeld CC BY 2.0

Dziwne muzea w Rzymie– komputerowa klasyka

ViGaMus to rzymski prezent dla tych, którzy niegdyś z rąk nie wypuszczali joysticka. Tu z rozrzewnieniem można dać się ponieść wspomnieniom, zresztą na błądzeniu w świecie fantazji wyprawa ta się nie skończy! Wciąż zagrać można tu w hity, które lata temu odeszły do lamusa. Pac Man otwiera plejadę klasyków! Na wskrzeszenie czeka ponad 50 tytułów – prawdziwi fani gatunku spokojnie na wizytę zarezerwować mogą więc całe popołudnie. Część muzealna to okazja na odszukanie swej pierwszej konsoli, każdy wtorek i czwartek to z kolei szansa na prawdziwe zanurzenie się w wirtualnym świecie! Okulus Rift DK2 pozwoli ci dosłownie wcielić się w postać z ekranu lub chwycić w dłonie wirtualne przedmioty. Okazać może się, że ta świątynia gier to idealna rozrywka nie tylko dla najmłodszych. Miejsca tego szukać należy przy Via Sabotino 4. Zajrzeć można tu od wtorku do niedzieli między 10 a 20.

Makaron w gablotach? Dzieje włoskiej pasty

O tym, że Włosi są prawdziwymi miłośnikami makaronów wiedzą chyba wszyscy. Kto jednak będąc w Rzymie miał okazję odwiedzić Narodowe Muzeum Makaronów? Wiedzieliście, że coś takiego w ogóle istnieje? Ów muzealniczy oryginał swego czasu odnaleźć można było w samym centrum Wiecznego Miasta, dokładnie na Via Flaminia 141, w okolicy słynnej fontanny di Trevi. Jakiś czas temu szyldy jednak zniknęły, ale na oficjalnej swej stronie instytucja zapewnia, że jeszcze w 2015 roku ogłoszona zostanie data ponownego otwarcia. Czy historia produkcji makaronu przyciągać może tłumy? Sami Włosi kwestią zgłębiania tematu może niekoniecznie są poruszeni, za to turystów ponoć zaglądało tu wielu. Pozostaje więc trzymać kciuki i czekać na to, by dziwne muzea w Rzymie w poczet swój ponownie przyjęły wystawiennicze sale pełne spaghetti, świderków, wstążek i muszelek.

Włoskie królestwo makaronów, dziwne muzea w Rzymie

Włoskie królestwo makaronów/ foto:
Hotel Real Fini, CC BY-ND 2.0

Szpital dla lalek – instytucja zapomniana

Nieopodal Piazza del Popolo pomiędzy knajpkami z fast foodem i modnymi sklepikami odnaleźć można pewną sklepową witrynę, której wystrój na myśl przywołuje li tylko filmy grozy. Potłuczone głowy porcelanowych lalek, porozrzucane bez ładu nogi, ręce i korpusy. Zależnie od indywidualnych upodobań jednych widok ten może zachęcać do wizyty, innych tylko straszyć. Nie jest to muzeum w ścisłym tego słowa znaczeniu, choć ten prowadzony od sześciu dekad rodzinny warsztat zdecydowanie sprawia wrażenie, jakby czas już dawno się w nim zatrzymał. Porcelanowe wazy, zapomniane antyki, a przede wszystkim lalki – im wszystkim z mistrzowskim wyczuciem ofiarowuje się tu drugie życie. Sklep, choć może bardziej adekwatnie należałoby tu użyć słowa pracownia, to zaledwie 15 m², znaleźć można tu jednak cuda wręcz niebywałe. XIX w. lalki drewniane, bądź te wykonane z paper mache to przecież małe dzieła sztuki służące niegdyś raczej to podziwiania i kontemplacji, niż do zabawy. Zresztą i możliwość podejrzenia rzemieślniczej pracy to coś, czego dzisiaj już się nie spotyka. Konserwacja dzieł sztuki to działka kultywowana w rodzinie właścicieli od pokoleń. Nic dziwnego, że klienci przybywają tu nawet z Tokio czy Nowego Jorku. Adres: Via Di Ripetta 29. Wystawowe okno sami rzuci się w oczy.

Dawne zabawki w Rzymie cd.

Miejsc, w których odnaleźć można dawne zabawki we współczesnym Rzymie nie brakuje. Na via Vincenzo Coronelli 24/26a znajduje się Museo della memoria giocosa, a w nim bogata kolekcja rozmaitych gier i zabawek wyprodukowanych między 1900 a 1960 rokiem. To unikatowy zbiór, jaki pozostawił po sobie Fritz Billig – jego początki sięgają czasów gdy przed nazistami uciekać musiał on z Wiednia do Nowego Jorku. Wtenczas w daleką podróż zabrać udało mu się rzeczy, którymi bawił się w dzieciństwie, w tym m.in. mechaniczne zabawki, samochody firmy Lehman i Tipp wytwarzane przez spółkę należącą niegdyś do żydowskich rodzin. Te niewielkie przedmioty, którymi bawiły się wszystkie dzieci niezależnie od rasy, religii czy narodowości dla Billiga stały się prawdziwym symbolem jedności. Gromadzeniu ich z upodobaniem oddawał się przez całe życie. Dziwne muzea w Rzymie to czasem efekt prawdziwej kolekcjonerskie pasji. Plony tej namiętności oglądać można od środy do piątku między 15 a 19 oraz w soboty i niedziele od 10 do 12 i od 15 do 19.

W krainie dawnych zabawek dziwne muzea w Rzymie

W krainie dawnych zabawek

Rezerwuj bilety lotnicze z Polski do Rzymu i pozwól się zaskoczyć zwiedzając najdziwniejsze muzea w Rzymie.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *