[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Dlaczego 14 lutego obchodzimy Walentynki – Święto Zakochanych?

Św. Walenty

14 lutego cały świat obchodzi Święto Zakochanych. Już od początku miesiąca z każdej strony zaczynają nas otaczać czerwone serduszka i dobrze wszystkim znane wyznania miłości w języku angielskim. Czy jednak ktoś z Was zastawiał się kiedyś, dlaczego dzień ten nazywany jest Walentynkami? Część odpowie: „Ponieważ patronem zakochanych jest św. Walenty”. A dlaczego akurat ten święty? Czy znacie legendy powiązane ze Świętem Zakochanych? Zapraszamy do lektury.

Odnośnie postaci św. Walentego i jego związku z dzisiejszym Świętem Zakochanych powstało wiele historii. Przedstawimy Wam dwie z nich, które uchodzą za najbardziej prawdopodobne.

Św. Walenty udzielający ślubu zakochanym/ fot. http://www.pinterest.com/pin/333055334914896926/

Św. Walenty udzielający ślubu zakochanym/ fot. http://www.pinterest.com/pin/333055334914896926/

Pierwsza dotyczy biskupa, który mieszkał w Rzymie w III wieku, za panowania cesarza Klaudiusza II. Według podań, w tym czasie cesarz zakazywał młodym mężczyznom wstępowania w związek małżeński. Wszystko za sprawą jego doradców, którzy twierdzili, że nieżonaty mężczyzna jest lepszym żołnierzem. Pomimo cesarskiego zakazu, biskup Walenty potajemnie udzielał młodym parom ślubu. Kiedy prawda wyszła na jaw, cesarz wtrącił biskupa do więzienia, po czym skazał na śmierć. Wyrok został prawdopodobnie wykonany właśnie 14 lutego, a nad grobem Walentego umieszczono napis: „Patron miłości”. Biskup szybko został okrzyknięty świętym. Kościół Katolicki 14 lutego obchodzi wspomnienie św. Walentego – biskupa i męczennika, a na całym świecie zakochane pary celebrują święto miłości.

Druga legenda związana jest również z mieszkającym w III wieku w Rzymie chrześcijaninem o imieniu Walentyniusz. Był to młodzieniec, który w czasach prześladowań za wiarę, udzielał pomocy chrześcijanom. Za swoje czyny trafił do więzienia, a następnie został skazany na śmierć. Chłopak był zakochany w córce dozorcy więzienia, która była niewidoma. Według podań, za sprawą owej miłości i głębokiej wiary, dziewczyna została przez Walentego uzdrowiona. Współczesna wersja tej historii głosi, że tuż przed egzekucją, młodzieniec wysłał do ukochanej list podpisany „Od Twojego Walentego”. Zapoczątkowało to tradycję wysyłania „walentynek” z miłosnymi wyznaniami.

Rzym to jedno z najbardziej romantycznych miast w Europie. Zabierz swoją drugą połowę na walentynkowy wypad do Włoch. Już dziś zarezerwuj tanie loty do Rzymu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *