[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

10 darmowych atrakcji w Rzymie

Widok na Rzym z Janikulum

Według niektórych Rzym jest jednym z najdroższych miast świata. Stolica Włoch to jednak miejsce, w którym z wielu wspaniałych atrakcji można korzystać całkowicie za darmo. Oto lista dziesięciu miejsc dostępnych w Wiecznym Mieście bez większych ograniczeń.

1. Muzea Watykańskie

Zwiedzanie Muzeów Watykańskich i podziwianie najwspanialszych dzieł sztuki, zgromadzonych przez kolejnych papieży w ciągu kilku wieków, jest możliwe za darmo! W każdą ostatnią niedzielę miesiąca Muzea Watykańskie są otwarte dla wszystkich bez żadnych opłat. Wyjątek mogą stanowić święta religijne oraz watykańskie. Na co dzień muzeum otwarte jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 9 do 18, a w ostatnią niedzielę miesiąca od 9 do 14. Więcej szczegółów na stronie internetowej.

2. Panteon

Jeden z najwspanialszych i najlepiej zachowanych zabytków starożytnego Rzymu można podziwiać bez żadnych opłat nie tylko z zewnątrz, ale i od środka. Jest to szczególnie zachęcające, ponieważ na samym środku kopuły Panteonu widnieje otwór (oculus) o średnicy 9 metrów. Promienie słoneczne, które się przez niego przedzierają, rozświetlają wnętrze budowli, poświęconej niegdyś wszystkim bogom. Panteon otwarty jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 9 do 18.30 i w niedziele od 9 do 13. Budowla znajduje się w centrum Rzymu przy Piazza della Rotonda.

Panteon/ fot. http://www.pinterest.com/pin/477874210430802448/

Panteon/ fot. http://www.pinterest.com/pin/477874210430802448/

3. Plac Hiszpański

Ulubione miejsce turystów przybywających do Rzymu to… schody, znajdujące się przy Placu Hiszpańskim. Powstały one w epoce baroku, a swoją nazwę zawdzięczają ulokowanej tuż obok ambasadzie hiszpańskiej. Schody prowadzą do leżącego na wzgórzu Pincio kościoła Świętej Trójcy. Znajdująca się na Placu Hiszpańskim fontanna, dodatkowo sprawia, że jest to doskonałe miejsce na odpoczynek o każdej porze dnia i nocy. Więcej na temat mieszczącego się w centrum Rzymu placu znajdziesz na stronie internetowej.

4. Fontanna di Trevi

Największa i najpiękniejsza barokowa fontanna w Rzymie, jest również jedną z obowiązkowych atrakcji w stolicy Włoch. Możesz ją podziwiać za darmo o każdej porze dnia i nocy. Jest ona szczególnie oblegana podczas upalnych dni, kiedy to krople chłodnej wody padają na spragnionych orzeźwienia przechodniów. Fontannę di Trevi odnajdziesz między wąskimi uliczkami w samym centrum Rzymu.

Fontanna di Trevi/ fot. http://www.pinterest.com/pin/366902700863160897/

Fontanna di Trevi/ fot. http://www.pinterest.com/pin/366902700863160897/

5. Bazylika św. Piotra

Darmową i jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów atrakcji w Rzymie jest plac św. Piotra i znajdująca się na nim wspaniała bazylika św. Piotra. Ta potężna sakralna budowla dostępna jest dla zwiedzających codziennie w godzinach od 7 do 18.30 od października do marca i pół godziny dłużej od kwietnia do września. Dodatkowo płatne są inne atrakcje w tym miejscu, np. wstęp na dach bazyliki, nie kosztują one jednak zazwyczaj więcej niż kilka EUR. Dodatkowe informacje na temat bazyliki i Watykanu znajdziesz na stronie.

6. Groty Watykańskie

Na terenie Watykanu za darmo można zwiedzać także Nowe Groty, czyli starszą część miejsca pochówku papieży. Znajduje się tam m.in. grób św. Piotra oraz św. Jana Pawła II. W tym miejscu odnajdziemy również polską kaplicę, w której umieszczono podobiznę Matki Boskiej Częstochowskiej. Nowe Groty ulokowane są pod główną nawą bazyliki św. Piotra (wejście przy filarze św. Andrzeja Apostoła) i można je zwiedzać w godzinach, w których otwarta jest świątynia.

7. Ogrody Villa Borghese

To doskonałe miejsce zarówno dla zwiedzających, dla miłośników przyrody, jak i dla spragnionych odpoczynku. Ogrody Borghese znajdują się praktycznie w centrum Rzymu i są drugim co do wielkości miejskim parkiem we włoskiej stolicy. Oprócz pięknej przyrody, można podziwiać tam wiele budowli charakterystycznych dla czasów starożytnych, pomniki i rzeźby. Na terenie Villa Borghese znajduje się również muzeum oraz ogród zoologiczny – są to jednak płatne atrakcje. Park jest otwarty przez cały czas.

Villa Borghese/ fot. http://www.pinterest.com/pin/49328558392180647/

Villa Borghese/ fot. http://www.pinterest.com/pin/49328558392180647/

8. Piazza Navona

Jeden z najpiękniejszych placów w Rzymie, który jest obowiązkowym miejscem na turystycznej mapie Wiecznego Miasta. Piazza Navona znajduje się w samym centrum włoskiej stolicy. Jest szeroki na 54 m i długi na 276 m, a to dlatego, że został zbudowany na ruinach stadionu Domicjana. Na samym środku placu znajduje się egipski obelisk, przywieziony do Rzymu po podbiciu tego afrykańskiego państwa. Godne uwagi są tam również przepiękne fontanny: Czterech Rzek, Neptuna i del Moro.

9. Usta Prawdy

Czy kłamcy powinni być surowo karani? Według rzymskich legend – tak! Niedaleko historycznego centrum Rzymu, przy bazylice Santa Maria in Cosmedin, znajdują się Usta Prawdy. Kamienna tarcza z wizerunkiem rzymskiego boga rzek już w średniowieczu służyła jako „wykrywacz kłamstw”. Według podań, ręka osoby, która włoży ją do ust bożka i skłamie, zostanie odgryziona. Do Bocca della Verita ustawiają się kolejki turystów, którzy na własnej skórze chcą się przekonać, czy legenda jest prawdziwa.

10. Janikulum

Z Janikulum – jednego ze wzgórz, na którym został zbudowany Rzym, rozciąga się przepiękny, jeżeli nie najpiękniejszy widok na Wieczne Miasto. Zapierający dech w piersiach krajobraz można podziwiać po przebyciu trochę męczącej (szczególnie podczas upału) drogi po górę. Możliwość ujrzenia najważniejszych budowli Rzymu, wynagrodzi jednak wszystkie trudy. Dodatkową atrakcją (zwłaszcza dla najmłodszych turystów) są w tym miejscu kukiełkowe przedstawienia, które można oglądać w każdą niedzielę.

Warto poszukać promocji na tanie loty do Rzymu i spędzić ze znajomymi kilka dni w Wiecznym Mieście nie wydając wiele.

Widok na Rzym z Janikulum/ fot. http://www.pinterest.com/pin/262968065714866361/

Widok na Rzym z Janikulum/ fot. http://www.pinterest.com/pin/262968065714866361/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *