[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Czerwiec w Rzymie

W czerwcu w Wiecznym mieście załapać można się na pięknie kwitnące róże, na degustację włoskich win i na Koloseum po zmroku. Nuda nikomu nie będzie tu grozić. W plan zwiedzania z pewnością uda nam się wpleść rozmaite dodatkowe atrakcje. Rzym w każdym miesiącu potrafi zaskoczyć czymś nowym.

Różany ogród

Jest takie miejsce w Rzymie, które odwiedzić powinien każdy miłośnik pięknych ogrodów. Tym bardziej, jeśli spośród rozmaitych kwiatów najbardziej upodobał sobie róże! To właśnie tu, na północnym zboczu Awentynu, podziwiać można bogatą ich kolekcję. Znajduje się w niej ponad 1000 różnych odmian przywiezionych m.in. z Afryki Południowej, Dalekiego Wschodu, Nowej Zelandii i z różnych zakątków Europy. Z pewnością jest więc tu co podziwiać, by ujrzeć te wszystkie cuda, trzeba jednak nieco się pospieszyć. Z oczywistych względów magicznym różanym rzymskim ogrodem zachwycać można się tylko przez parę miesięcy w roku. Teraz jest jeszcze na to szansa – bramy jego zamknięte zostaną 19 czerwca.

Miejsce: Via di Valle Murcia 6

Różane zbocza Awentynu, czerwiec w Rzymie

Różane zbocza Awentynu, foto:
Yannick Carer, CC BY-SA 2.0

Włoska uczta

We Włoszech posiłek nie może się obejść bez towarzyszącego mu kieliszka dobrego wina. Czerwiec w Rzymie to Vinòforum – kolejna, trzynasta już edycja festiwalu, podczas którego w trunku tym prawdziwie będzie można się rozsmakować. Na stołach gościć będą najlepsze wina z całej Italii, choć nie zabraknie tu też zagranicznych przybyszy. Łącznie spróbować będzie można ponad 2500 specjałów z winnej latorośli. Wina czerwone, białe, musujące, wytrawne czy słodkie – znajdziecie tu wszystko, czego tylko dusza zapragnie. Oczywiście na testowaniu samych trunków wieczór się nie skończy. Przy Lungotevere Maresciallo Diaz smakowitymi przekąskami uraczą nas mistrzowie kuchni. Dania serwować będą specjaliści nagrodzeni gwiazdką Michelina. Z pewnością nie zabraknie lokalnych i zagranicznych specjałów oraz oczywiście wyśmienitej pizzy. Vinòforum rusza już 10 czerwca – przez 9 kolejnych dni będzie można załapać się na tutejsze atrakcje. Koszt wejściówki wynosi 16€.

Idealne połączenie, czerwiec w Rzymie

Idealne połączenie, foto: Tobias Abel, CC BY-ND 2.0

Barbie w Wiecznym Mieście

Barbie to lalka dobrze znana na całym niemal świecie. Za dwa lata obchodzić będzie ona już swe 60 urodziny, a wciąż jest na topie. Barbie kojarzy nam się z jasnowłosą i błękitnooką amerykańską dziewczyną, tymczasem zabawka ta posiada różne odcienie skóry i reprezentuje aż pięćdziesiąt narodowości. Ta ikona kultury, która podbiła serca małych dziewczynek, to nie zwykła lalka. W końcu nad jej garderobą pracowało ponad 70 projektantów! Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o zabawce, na której punkcie świat zwariował? Jest właśnie ku temu okazja! W Vittoriano do 30 października gości wystawa, na której królową jest właśnie Barbie. Będziemy tu mogli prześledzić, jaką metamorfozę przeszła ona przez lata, uda nam się też poznać parę skrywanych przez nią sekretów i zajrzeć do pokoju urządzonego na wzór jej sypialni. Podczas gdy dorośli zapoznawać będą się z historią tej niezwykłej zabawki, dzieci też nie będą się nudzić. Interaktywna część wystawy najmłodszym z pewnością przypadnie do gustu.

Barbie w rozmaitych odsłonach, czerwiec w Rzymie

Barbie w rozmaitych odsłonach. foto:
Sarah_Ackerman, CC BY 2.0

Południowoamerykańskie rytmy

Czerwiec w Rzymie to czas, w którym do głosu dochodzą dźwięki płynące zza oceanu. W Lacjum na co dzień żyje ponad 100 000 Latynosów – rokrocznie latem rusza więc muzyczna scena, na której przez cztery kolejne miesiące króluje południowoamerykańska kultura. Prym bezapelacyjnie wiedzie muzyka i towarzyszący jej taniec. Z pewnością jednak uda nam się tu wyruszyć  też w daleką kulinarną podróż. Przedsięwzięcie zlokalizowane jest w EUR, w tamtejszym Parco Rosati. Dokładny program koncertów sprawdzić można tutaj.

Koloseum po zmroku

Wszystkim, którzy wybierają się w najbliższym czasie do Rzymu, przypominamy, że na nocne zwiedzanie czeka Koloseum. Już od kwietnia Amfiteatr Flawiuszów oglądać można również po zmroku – trzeba przyznać, że budowla ta w blasku księżyca prezentuje się jeszcze ciekawiej. Koloseum nocną porą zwiedzać można tylko w asyście przewodnika z grupą anglo- lub włoskojęzyczną. Jest to niepowtarzalna okazja ku temu, by ominąć znajdujące się tu zazwyczaj tłumy i ujrzeć antycznego kolosa w zupełnie nowym świetle. Ci, którzy w tym roku chcą się załapać na taką wycieczkę, czas mają aż do końca października. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by już teraz sprawdzić tanie loty do Rzymu.

Koloseum nocą - niezapomniana wizyta, czerwiec w Rzymie

Koloseum nocą – niezapomniana wizyta, foto:
Chris Parker, CC BY-SA 2.0

Czerwiec w Rzymie – Wigilia św. Jana

Noc z 23 na 24 czerwca, zwana Wigilią św. Jana, nam kojarzy się przede wszystkim z nocą świętojańską i dawnym słowiańskim świętem – Nocą Kupały. W Rzymie odnieść można wrażenie, że nieco silniej do głosu dochodzą katolickie obchody, choć w czasie tym nie zabraknie też zupełnie świeckich zabaw. Będzie zatem procesja w blasku świec, będą też rozświetlające niebo fajerwerki. Poza tym przewidziana jest muzyka oraz tańce i przedstawienia. Niegdyś młodzież zbierała się przed bazyliką św. Jana na Lateranie – tam paliła ogniska i oczekiwała pojawienia się czarownic, na których czele stały Herodiada i Salome. Dziś, choć tajemniczego orszaku wiedźm nikt już chyba nie wyczekuje, to główne wydarzenia wciąż rozgrywają się na tym samym przykościelnym placu. Florencja, Genua i Turyn to trzy włoskie miasta, których patronem jest Jan Chrzciciel – to tam toczyć się będą prawdziwie huczne obchody. Jednak i w Rzymie tego dnia na brak dodatkowych atrakcji nie będzie można narzekać.

Bazylika św. Jana na Lateranie, czerwiec w Rzymie

Bazylika św. Jana na Lateranie, foto:
edwin.11, CC BY 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *