[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Czerwiec 2018 w Rzymie

Latem brzegi Tybru tętnią życiem, czerwiec 2018 w Rzymie

Letnią porą Rzym zachęca nie tylko do zwiedzania. Długie, ciepłe wieczory stwarzają znakomitą okazję ku temu, by pójście spać, odłożyć na później. Lato w Wiecznym Mieście jest czasem plenerowych imprez i festiwali. Pod gwiazdami uda nam się więc nie tylko zjeść wspaniałą kolację, ale i obejrzeć film czy wysłuchać koncertu. Jeśli marzą Wam się takie przyjemne urlopowe chwile, już teraz zamówcie bilety lotnicze do Rzymu.

Festiwal kraftowego piwa

Na upały najlepszym środkiem zaradczym często bywa kufel zimnego piwa. Jeśli w grę zaś wchodzi znakomitej jakości browar kraftowy, przyjemność jest tym większa. Produkowane na niewielką skalę piwa rzemieślnicze cieszą się coraz większą popularnością. Nic więc dziwnego, że wiele miast organizuje przyciągające rzesze degustatorów, poświęcone tym właśnie trunkom festiwale. Najbliższa okazja na spróbowanie włoskich piwnych specjałów nadarzy się już wkrótce – w następny weekend, a więc 8, 9 i 10 dnia miesiąca. W przedsięwzięciu udział weźmie 20 kraftowych browarów działających na terenie kraju. Samo wejście na imprezę jest darmowe. Zapłacimy więc tu tylko za to, czego uda nam się spróbować. Poza piwem organizatorzy zadbali i o to, by nie zabrakło tu bogatej gastronomicznej i rozrywkowej oferty. Całość zapowiada się więc naprawdę ciekawie, spokojnie wybrać mogą się więc tu nawet Ci, którzy niespecjalnie przepadają za samym piwem. Jakby nie było, czerwiec 2018 w Rzymie nikomu nie pozwoli się nudzić.

Kraftowe piwo dużą popularnością cieszy się również we Włoszech, czerwiec 2018 w Rzymie

Kraftowe piwo dużą popularnością cieszy się również we Włoszech

Letnie kino pod gwiazdami

Jeśli Trastevere jest dla Was wymarzonym miejscem na spędzenie ciepłego wieczoru, poza przechadzkami i przyjemnymi chwilami w tutejszych knajpkach, polecamy jeszcze jedną atrakcję. Letnie kino pod gwiazdami to inicjatywa, na którą natknąć można się obecnie w wielu europejskich miastach. Rzym pod tym względem również nie pozostaje w tyle – już od 1 czerwca w dziedzinie tej wykazuje się właśnie Zatybrze. To właśnie tu, na Piazza San Cosimato, od 9 czerwca aż do 29 lipca co noc spotkać będzie można się z X muzą. W programie gościć będą zarówno dokumenty, komedie, klasyka sięgająca po Disneya i Charlie Chaplina, jak i filmy najnowsze. Dodatkowo każdy czwartek i piątek upłynie pod znakiem spotkań z artystami, krytykami i pisarzami. Seanse ruszają codziennie o godzinie 21.15. Filmy wyświetlane będą w oryginalnych wersjach językowych z włoskimi napisami. Możemy więc wybrać takie propozycje, które współgrać będą z naszymi lingwistycznymi możliwościami.

adres: Parco Ponte Nomentano

Nie bez kozery Wieczne Miasto kojarzy się z kinem!, czerwiec 2018 w Rzymie

Nie bez kozery Wieczne Miasto kojarzy się z kinem!, foto: Bruno, CC BY-SA 2.0

Lato nad Tybrem

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać o tym, że rzymski odcinek Tybru posiada w sobie wiele uroku. Przechadzka nad brzegiem tutejszej rzeki, zwłaszcza wieczorową porą potrafi być prawdziwie czarująca. W końcu to właśnie stąd podziwiać można pięknie oświetlony Zamek św. Anioła czy zachwycająca Bazylikę św. Piotra. Letnią porą na tym jednak tutejsze niespodzianki się nie kończą – już od czerwca okolice Tybru po zmierzchu naprawdę tętnić będą życiem. Roma Estate Lungotevere to przedsięwzięcie, które rokrocznie właśnie tutaj przyciąga pokaźne rzesze mieszkańców i turystów. To nie tylko knajpki, restauracje i sklepy, ale i koncerty, pokazy filmów, wystawy, a nawet wspólne czytanie książek. Wszystko to sprawia, że latem nad brzegiem rzymskiej rzeki naprawdę wiele się dzieje. Bez wahania warto zajrzeć tu więc po całodniowym zwiedzaniu – złapać chwilę oddechu, odpocząć i zjeść smakowitą kolację, bo wyśmienitych kulinarnych propozycji zawsze jest tu bez liku. Czerwiec 2018 w Rzymie to zapowiedź wspaniałego lata!

Latem brzegi Tybru tętnią życiem, czerwiec 2018 w Rzymie

Latem brzegi Tybru tętnią życiem

Osobliwe spotkanie z japońską sztuką

Jeśli nigdy jeszcze nie udało Wam się dotrzeć do rzymskiej Dorothy Circus Gallery, najwyższa pora odwiedzić to miejsce. Jakby nie było, ta wystawiennicza przestrzeń należy przecież do grona 100 najważniejszych galerii na świecie. Ten, kto był tu choć raz, wie, że przekraczając tutejsze drzwi, wkraczamy do niezwykłej surrealistycznej krainy. Nie inaczej będzie więc i tym razem, gdy wybierzemy się na wystawę prac Kazuki Takamatsu – współczesnego japońskiego artysty. Takamatsu przeplatając sztukę analogową i cyfrową, w sposób zadziwiający miesza baśniowość z pokaźnym haustem melancholijnych, a nawet mrocznych opowieści. Sama podejmowana tematyka, jak i intrygujące połączenie obrazu generowanego komputerowo oraz tradycyjnej techniki gwaszu sprawiają, że do czynienia mamy tu z iście enigmatycznymi, wręcz hipnotyzującymi obrazami. Najnowszą wystawę tego artysty podziwiać można od 1 czerwca do 15 lipca. Jeśli właśnie teraz jesteście w Wiecznym Mieście, koniecznie wykorzystajcie tę niepowtarzalną okazję.

adres: Via dei Pettinari 76

Prace Kazuki Takamatsu z pewnością wprowadzą nas w zdumienie, czerwiec 2018 w Rzymie

Prace Kazuki Takamatsu z pewnością wprowadzą nas w zdumienie, foto: Lord Jim, CC BY 2.0

Czerwiec 2018 w Rzymie – wigilia św. Jana

Wigilia św. Jana przypadająca na noc z 23 na 24 czerwca w wielu zakątkach Europy przez wieki pod podszewką chrześcijańskich obchodów skrywała dawne pogańskie wierzenia. Jedno z najważniejszych letnich świąt związane było niegdyś z przypadającym w okolicach 21-22 czerwca przesileniem słońca. Znakiem jego niemal wszędzie były rozpalane ogniska chroniące ludzi przed swobodnie wędrującymi wówczas po ziemi duchami. Przy ogniu też tańczono, bawiono się i wypowiadano zaklęcia. Kościół nie będąc w stanie wykorzenić tych obchodów, usilnie starał się przykryć je świętem św. Jana. Sposobem tym przez wieki w Rzymie w wigilię św. Jana tuż przed bazyliką na Lateranie płonęły watry, przy których wyczekiwano orszaku czarownic zarządzanego przez Salome i Herodiadę. Obecnie aż takich gości raczej nikt się już nie spodziewa. Ogniska zastąpione zostały zaś przez świece i fajerwerki, a w miejsce przedziwnej parady z zaświatów, liczyć można na procesję. Choć obchody upamiętniające narodziny Jana Chrzciciela najhuczniej obchodzone są w Turynie, Florencji i Genui, również w Rzymie nie zapomina się o tym świętym.

Bazylika św. Jana na Lateranie, czerwiec 2018 w Rzymie

Bazylika św. Jana na Lateranie, foto: Anthony Majanlahti, CC BY 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *