DreamPoints

Czerwiec 2017 w Rzymie

Malownicze Zatybrze to idealne miejsce na letnie wieczory, czerwiec 2017 w Rzymie

Czerwcowe wizyty w Wiecznym Mieście zapowiadają się wspaniale! Czeka tu na nas cudna letnia pogoda, czekają smakowite specjały włoskiej kuchni, najlepsze wina i kino pod gwiazdami. Propozycjom takim ciężko się oprzeć. Jeśli więc marzycie o chwili urlopu i wytchnienia, warto choć na parę dni zajrzeć do Rzymu!

Wielkie święto wina

Czerwiec 2017 w Rzymie to kolejna, 14 już edycja Vinòforum. Już teraz – od 3 do 12 dnia miesiąca – spróbować można tu aż 2500 specjałów pochodzących z 500 różnych winnic. To jednak jeszcze nie wszystkie atrakcje czekające na zaglądających tu przybyszy. Na wspaniałych trunkach tegoroczny festiwal się bowiem nie kończy. W planie imprezy przewidziano też propozycje kulinarne! Swe popisowe specjały przygotuje tu aż 40 najlepszych restauracji z całego kraju. Jeśli wciąż nie wiecie, jak smakować powinna pizza lub carbonara, koniecznie zajrzyjcie właśnie tutaj! W ciągu 10 dni każda restauracja zaprezentuje po 3 dania. W sumie do spróbowania będzie więc aż 120 różnych smakołyków. Dodatkowo każdy wieczór należeć będzie do innego szefa kuchni. Światowe sławy na naszych oczach wyczarują wspaniałe potrawy i cały towarzyszący im klimat. W ich gestii leżeć będzie nie tylko menu, ale i muzyczna oraz świetlna oprawa. Jeśli chcecie wybrać się na taką niecodzienną ucztę, już teraz zamówcie bilety lotnicze do Rzymu. Prawdziwi smakosze nie mogą przegapić takiej okazji!

miejsce: Lungotevere Maresciallo Diaz (Farnesina)
bilety: 16€

Włochy mogą pochwalić się wieloma wspaniałymi winnicami, czerwiec 2017 w Rzymie

Włochy mogą pochwalić się wieloma wspaniałymi winnicami, foto: Steve Slater, CC BY 2.0

Sezon na owoce i warzywa!

Wizyta na rzymskich targowiskach niezależnie od pory roku jest punktem obowiązkowym. Najczęściej odwiedzanym, ale i najstarszym tutejszym placem targowym jest oczywiście Campo dei Fiori. Miejsce to Rzymianie odwiedzają nieprzerwanie od 1869 roku! Ci, którzy do Wiecznego Miasta zajrzą w czerwcu, plac ów ujrzą w najpiękniejszej odsłonie. Na przełomie wiosny i lata stragany uginają się tu pod naporem barwnych, nieziemsko pachnących owoców i warzyw. Oczywiście w supermarketach niemal wszystkie rolnicze plony dostępne są o każdej porze roku. Jak wiadomo, w kuchni warto jednak postawić na sezonowość. Puntarelle, karczochy czy brokuły to specjały dobre na chłodne czasy. Czerwiec we Włoszech nie jest sezonem na tego typu przysmaki – te dostępne na rynku są więc importowane z daleka. Teraz warto sięgnąć po truskawki, szparagi, fasolkę, pomidory, morele i wiśnie. Załapać możemy się też na pierwsze figi i brzoskwinie. Tutejsze dojrzewające w pełnym słońcu owoce i warzywa to prawdziwe niebo w gębie. Również w rzymskich restauracjach polecamy więc menu sezonowe. Jedną z naszych obiadowych propozycji jest pomodoro al riso – pomidory nadziewane ryżem i serwowane z ziemniakami.

Czerwiec to sezon na pomidory!, czerwiec 2017 w Rzymie

Czerwiec to sezon na pomidory!, foto: Sergio Calleja, CC BY SA 2.0

„Nature Forever” – spotkanie z twórczością Piero Gilardiego

W czerwcu wyglądem swym kuszą nas nie tylko rzymskie targowiska, ale i ogrody oraz parki. Jak okazuje się, w czasie tym na kontakt z naturą nastawiły się też niektóre muzealne sale. Piero Gilardi to znany włoski artysta, który popularność zyskał w latach 60. minionego stulecia. Wówczas to furorę robić zaczęły jego oryginalne nature-carpets – instalacje wykonywane z pianki poliuretanowej uformowanej i pomalowanej tak, że strukturą swą do złudzenia przypomina ona rośliny, skały czy glebę. Związek między człowiekiem a naturą przez ponad 50 lat był motywem przewodnim działalności twórczej Gilardiego. Ten turyński artysta oraz społecznie i politycznie zaangażowany aktywista ekologię stawiał i wciąż stawia na pierwszym miejscu. Podejmując tematy oscylujące wokół tego zagadnienia, dogłębnie i krytycznie analizuje on epokę konsumpcjonizmu. Wystawa podsumowująca dorobek twórczy artysty to nie tylko makiety i instalacje, znajdziemy tu również zdjęcia, teksty i szkice. Gilardi, szczególnie w latach 80. mocno fascynował się też wszystkim tym, co kryje się pod hasłem „new media art”. Ekspozycja, którą obejrzeć można jeszcze do 15 października to zaskakująca, wielowarstwowa i dająca do myślenia przygoda. Z pewnością urzeknie ona nie tylko zielonych aktywistów.

miejsce: MAXXI – Via Guido Reni 4A
cena biletu: 12€

Tappeti natura - Piero Gilardi, czerwiec 2017 w Rzymie

Tappeti natura – Piero Gilardi, foto: cea +, CC BY 2.0

Czerwiec 2017 w Rzymie – miejskie święta

Genua, Florencja i Turyn to trzy włoskie miasta posiadające wspólnego patrona – Jana Chrzciciela. To właśnie tam 24 czerwca i w poprzedzającą dzień ów noc wigilijną toczyć będą się huczne obchody. Również w Rzymie liczyć możemy na pewne dodatkowe atrakcje. Dawniej w Wigilię św. Jana najważniejszym punktem w mieście stawał się plac rozciągający się przed bazyliką na Lateranie. Tam rozniecano ogniska i czekano na zastępy czarownic, które prowadziła Salome i Herodiada. Dziś o tych damach raczej już zapomniano. Wciąż liczyć tu jednak można na procesję w blasku świec i na fajerwerki.

Uroczystości poświęcone pamięci innych ważnych dla Rzymu świętych, odbędą się 29 czerwca. Dzień ten należy do św. Piotra i Pawła i jest on dniem wolnym od pracy. W tym roku obchody przypadają na czwartek, wystarczy więc, że Rzymianie wezmą dodatkowe wolne w piątek, by cieszyć się długim weekendem. Zazwyczaj miejscowi wykorzystują taką okazję na wyprawę za miasto bądź nad morze. W centrum zrobi się więc pewnie nieco luźniej, za to zaskoczyć mogą nas korki na drogach wyjazdowych. Uroczysta msza święta w bazylice watykańskiej rozpocznie się o godzinie 10.00. Wieczorową porą miasto rozświetli zaś pokaz sztucznych ogni.

Dzień św. Piotra i Pawła szczególnie uroczyście obchodzony będzie w Watykanie, czerwiec 2017 w Rzymie

Dzień św. Piotra i Pawła szczególnie uroczyście obchodzony będzie w Watykanie

Propozycje Zatybrza – kino pod gwiazdami

Każda wizyta na Zatybrzu doprawiona jest szczyptą magii. Jeśli dodatkowo zajrzeć zapragniemy tu wieczorem po to, by obejrzeć film w otwartym kinie pod gwiazdami, to dzielnicę tę z pewnością zapamiętamy na długo. Oczywiście kinowe spotkania dedykowane są głównie miejscowej ludności, królującym językiem jest więc tu włoski. W przewidzianym programie goszczą jednak propozycje anglojęzyczne oraz nieme filmy z Charlie Chaplinem. Plenerowa kinowa sala na Zatybrzu działać będzie od 2 czerwca aż do 30 lipca. Na filmowe propozycje załapać możemy się codziennie o 21.15. W czwartki i piątki towarzyszyć będą im dodatkowe wykłady, debaty i prelekcje. Czerwiec 2017 w Rzymie z pewnością do gustu przypadnie wszystkim kinomanom.

miejsce: Piazza San Cosimato in Trastevere
wstęp darmowy

Malownicze Zatybrze to idealne miejsce na letnie wieczory, czerwiec 2017 w Rzymie

Malownicze Zatybrze to idealne miejsce na letnie wieczory

(Visited 402 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>