[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Coppede – Rzym i Dom Wróżek

Wieczne Miasto to jedno z tych miejsc, w którym podczas każdej wizyty odkryć można coś nowego. Najbardziej znane rzymskie zabytki podziwiać da się w nieskończoność. Jednak Ci, którzy lubią wybrać się poza utarte turystyczne szlaki też znajdą tu coś dla siebie. Quartiere Coppede to prawdziwie intrygujący zakątek. To bajeczna i tajemnicza kraina. Taka, której istnienia w mieście tym mało kto się spodziewa.

Wyprawa poza ścisłe centrum – niespodzianek ciąg dalszy

Centrum Wiecznego Miasta to prawdziwie hipnotyzująca przestrzeń. Wie to każdy, kto choć raz ujrzał je na własne oczy. Wszystkich tutejszych perełek z pewnością nie da się odkryć podczas pierwszej czy drugiej wizyty. Rzym to w końcu skarbiec pełen niezwykłości – tych jednak szukać warto i poza ścisłym śródmieściem. Quartiere Coppede to w sumie niewielki obszar, jeden plac i kilka przylegających doń ulic. To dokładnie 17 willi i 26 mieszkalnych budynków, które odnaleźć można w północnej części miasta, w dzielnicy Trieste. Ten bajkowy zaułek, bo wkraczając tutaj faktycznie poczuć można się jak w zupełnie innym, magicznym świecie, do życia powołał włoski architekt Gino Coppede. Doprawdy trudno oprzeć się wrażeniu, że dokonać musiał tego przy użyciu czarodziejskiej różdżki. Dojazd tu nie jest skomplikowaną sprawą. Na znanym chyba wszystkim głównym dworcu Roma Termini wsiąść wystarczy w autobus 92 i dotrzeć do Piazza Buenos Aires. Tam od tej niebywałej krainy dzieli nas zaledwie parę kroków.

Brama wejściowa do Coppede, Coppede Rzym

Brama wejściowa do Coppede, foto: Shaun Dunphy, CC BY-SA 2.0

Zadziwiający projekt Gino Coppede. Rzym i jego magiczne zaułki

Quartiere Coppede zadziwia finezyjnymi bryłami budynków i ogromem przepięknych ornamentów. To secesja przyprawiona szczyptą art déco, manieryzmu i baroku, odrobiną średniowiecza i antyku, okraszona tym, co zaoferować może bizantyjska i islamska sztuka. Czegoś takiego próżno szukać gdzie indziej w Wiecznym Mieście. To dzieło zupełnie niepowtarzalne dzieło – słusznie niektórzy widzą w nim włoską odpowiedź na barcelońskie poczynania Gaudiego. Młody Coppede długie lata spędził w warsztacie ojca, w którym z pasją rzeźbił skomplikowane zdobienia kominków, szaf czy luster. To zamiłowanie do dekoracyjnych elementów towarzyszyło mu później przez całe życie, co doskonale widać i tutaj. Podziwiając niezwykłe dekoracje fasad czy ozdobne, fikuśne pręty żelaznych bram i ogrodzeń, poczuć możemy się jak na planie filmowych lub teatralnej scenie. Odnieść można wrażenie, że każda okienna rama, każda balustrada, każdy najmniejszy element dopracowany został tu do granic możliwości. O niczym nie zapomniano! Quartiere Coppede powstawało między 1913 a 1927 rokiem, jako kompleks luksusowych apartamentów. Sam Gino nie doczekał się ukończenia swego największego życiowego dzieła, jednak mroczna opowiastka o samobójczej śmierci architekta jest zmyślona. Powstała ona po to, by w tutejszą scenerię wnieść szczyptę mrocznego uroku. Zresztą wzniesionym tu gmachom niejednokrotnie udało się wystąpić we włoskich filmach grozy. Sami oceńcie, czy to mroczny, czy raczej bajkowy plener.

Fontanna Żab i Dom Wróżek, Doppede Rzym

Fontanna Żab i Dom Wróżek, foto: Shaun Dunphy, CC BY-SA 2.0

Architektoniczne niezwykłości

Brama wejściowa

Na skrzyżowaniu Via Dora i Via Tagliamento mieści się rozpięta pomiędzy dwoma budynkami brama, która wprowadzić ma nas do stworzonego przez Coppede świata. To swoisty łuk triumfalny bacznie strzeżony przez popiersie surowego żołnierza. Tuż obok, gdy spojrzymy w prawą stronę, ukaże nam się nieco przyjaźniej zerkająca Matka Boska z Dzieciątkiem. Na górze zaś, na sklepieniu piękny, wykonany z finezyjnie kutego żelaza żyrandol. Przy silniejszym wietrze, szczególnie w spokojny wieczór, łatwo usłyszeć jego metaliczne brzmienie. W filmach grozy faktycznie dźwięk ten sprawdzić mógłby się idealnie. Quartiere Coppedè to prawdziwy raj dla bacznych obserwatorów. Teren ów warto przemierzać uważnie, niespiesznie rozglądając się dookoła. Sama brama skrywa w sobie jeszcze co najmniej dwa skarby – sekretne balkony, które ujrzeć można w jej wnętrzu. Po przejściu pod nią oczom naszym ukazuje się już Coppede – Rzym XX wieku.

Niezwykłe bogactwo detali, Coppede Rzym

Niezwykłe bogactwo detali, foto: Sandra Cohen-Rose and Colin Rose, CC BY 2.0

Pałace przy Piazza Mincio

Piazza Mincio to centralny plac tej niezwykłej okolicy. Tu właśnie odnaleźć można wspaniałe wille ukryte w zielonych ogrodach, za pięknie zdobionymi bramami. Każdy ze stworzonych przez Coppede budynków to odrębne, oryginalne dzieło sztuki. I choć nie da się zajrzeć do środka – rezydencje wciąż są zamieszkane i znajdują się w rękach prywatnych właścicieli – to i podziwianie widocznych z zewnątrz detali, spokojnie zająć może całe popołudnie. Dom Pająka, położony przy Mincio 4 i znajdujący się tuż obok, przy Mincio 3, Dom Wróżek to te architektoniczne cuda, które z pewnością wpierw przyciągną naszą uwagę. Ten pierwszy to pięciokondygnacyjna budowla. Odnaleźć można tu okna zdobione krętymi kolumnami, obdarzoną babilońskimi rysami maszkarę i złotego pająka, który rozpostarł się tuż nad wejściowymi drzwiami. Drugi to zupełnie asymetryczna konstrukcja. Marmur, glina, cegła, naścienne malowidła przedstawiające Rzym, Florencję i Wenecję, geometryczne i kwiatowe ozdoby – ten niebywały przepych, w jakiś tajemniczy sposób, tworzy naprawdę intrygującą całość.

Fontanna Żab

Znacie Fontannę Żółwi, którą podziwiać można na Piazza Mattei? To ponoć pod wpływem tego niezwykłego dzieła, do którego rękę swą przyłożyć miał m.in. Gian Lorenzo Bernini, Coppede stworzył swą Fontannę Żab. To axis mundi tutejszego świata, znajdujące się w samym centrum Piazza Mincio, powstało w 1924 roku. Jeden z tutejszych ośmiu plujących do basenu, zaklętych w kamień płazów, to w myśl legendy, lokalny multimilioner. Panny, które zamiast księcia na białym koniu wolałyby wybrać na męża bajecznie bogatego Włocha, mogą zabrać się do poszukiwań. Żab jest tu tylko osiem, więc zadanie nie powinno być trudne. Jak widać pod wieloma względami owocną okazać może się wizyta w Coppede. Rzym wytrwałych poszukiwaczy z pewnością nie zawiedzie. W związku z czym kupując bilety lotnicze z Polski do Rzymu od razu zaznaczmy na naszej mapie miejsc do odwiedzenia Coppede i Dom Wróżek.

Fragment fasady Domu Pająka, Coppede Rzym

Fragment fasady Domu Pająka, foto: Milla Paglia, CC BY-ND 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *