[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Ciekawostki: Rzym

Ciekawostki

Mówi się, że Rzym to najdroższe miasto świata i że do XIX wieku było ono także największą metropolią globu. Ile jeszcze interesujących rzeczy wiadomo o stolicy Włoch? Intrygujące ciekawostki Rzym kryje przede wszystkim w swej historii.

Ze słynnych „nosali” zawsze wypływa woda pitna, Rzym, Włochy, ciekawostki Rzym

Ze słynnych „nosali” zawsze wypływa woda pitna, Rzym, Włochy

Polski akcent

Roma Termini jest głównym dworcem kolejowym Rzymu i od 23.12.2006 r. nosi imię Jana Pawła II. To jedyne miejsce w mieście, które zostało nazwane na cześć obcokrajowca. Propozycja takiej nazwy pojawiła się zaledwie kilka dni po śmierci polskiego papieża i najpierw została odrzucona, jednak później zmieniono tę decyzję. Warto także podkreślić, iż jest to jedna z największych stacji kolejowych na świecie.

Woda leje się strumieniami…

Chociaż deszcz nie pada tu zbyt często, wody w Rzymie z pewnością nie brakuje! Krystalicznie czysta i przede wszystkim pitna woda wypływa z ponad 2500 malutkich fontann, czyli słynnych „nosali” („nasoni”). Ich nazwa jest związana z kształtem wystającej metalowej części, która przypomina nos. Ta idealna alternatywa na gorące i parne dni ochładza mieszkańców miasta i turystów od 1874 r.

Jak w zegarku

Od ponad półtora wieku w Rzymie o godzinie 12.00 można usłyszeć strzały z armaty. Tradycja ta ma swój początek w 1847 r., kiedy to 1 grudnia rzymscy artylerzyści wystrzałem z tarasu zamku św. Anioła wezwali do modlitwy. Dziś armata znajduje się na wzgórzu Janikulum (Gianicolo) i przypomina nie tylko o religijnym motywie ceremoniału, ale także o zwyczaju, dzięki któremu możliwa była dokładna regulacja zegarków mieszkańców miasta.

Usta prawdy

Tą nazwą określany jest okrągły medalion, o średnicy ok. 175 cm, na którym widnieje wizerunek brodatego bóstwa z otworem w miejscu ust. Jego zastosowanie nie jest do końca jasne – mógł pełnić funkcję przykrywy zbiornika na wodę, pokrywy wejścia do starożytnego wodociągu lub mógł być też częścią fontanny. Najciekawsza jest jednak legenda związana z przedmiotem. Miał on bowiem (jak wynika z podań średniowiecznych) być wykrywaczem kłamstw – kto włożył rękę w otwór, a wcześniej dopuścił się kłamstwa – tracił dłoń przez odcięcie. Medalion znajduje się w przedsionku Bazyliki Santa Maria in Cosmedin.

Tylko dla kobiet

Jakie ciekawostki Rzym zawdzięcza kobietom? Do grobu św. Katarzyny, patronki Włoch, w Kościele Najświętszej Marii Panny powyżej Minerwy (Santa Maria sopra Minerva), przybywały niegdyś młode kobiety, które chciały wyjść za mąż lub wstąpić do zakonu. Podczas ceremonii wszystkie ubrane były na biało, a ich twarze przykrywały welony. Z rytuałem wiązała się także zapłata – kobiety chcące wstąpić do zakonu płaciły więcej, a chcące wyjść za mąż – mniej. W ceremonii brał również udział papież. Dziś w kościele można zobaczyć grobowce papieży – Pawła IV i Urbana VII, a także Polaków – Antoniego Monastyrskiego (biskup przemyski) oraz Józefa Korwin-Szymanowskiego (generał z okresu powstania listopadowego).

Interesują Cię mało znane historie z Wiecznego Miasta? Zaplanuj wyjazd do Włoch, zabukuj bilety lotnicze do Rzymu i poznaj ciekawostki dotyczące włoskiej stolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *