[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Bitwa przy Moście Mulwijskim – legenda

Wizja Konstantyna

Starcie dwóch cesarzy, czyli legendarna bitwa przy moście Mulwijskim miała miejsce 28 października 312 roku. Uważana jest za przełomowe wydarzenie dla chrześcijaństwa. To właśnie po niej, w 313 roku, cesarz Konstantyn Wielki wydał edykt tolerancyjny, zezwalający na swobodę wyznania. To wydarzenie jest ściśle związane z legendą o objawieniu, którego doznał cesarz dzień przed Bitwą przy Moście Mulwijskim. Dzięki zwycięstwu pod stojącym do dziś Ponte Milvio, Konstantyn stał się jedynym władcą Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego.

Według dzieła Euzebiusza, cesarz Konstantyn, przebywający w towarzystwie swoich żołnierzy, zobaczył znak na niebie. Miał on przynieść władcy zwycięstwo w nadchodzącej bitwie. Cesarz ujrzał świetlisty krzyż, pod którym znajdował się napis: „W tym znaku zwyciężysz”.

Wizja Konstantyna/ fot. https://www.pinterest.com/pin/260645897159824740/

Wizja Konstantyna/ fot. https://www.pinterest.com/pin/260645897159824740/

Podobno władca nie był pewien, jak ma interpretować to zdarzenie. Gdy zasnął, we śnie przyszedł do niego Chrystus, tłumacząc, że symbol pomoże mu podczas walki z wrogą armią. Krzyż przyjął kształt sztandaru cesarskiego (tzw. labarum). Po zwycięstwie cesarz Konstantyn podjął decyzję o wybudowaniu w Rzymie świątyń chrześcijańskich. Dzięki temu, w Wiecznym Mieście powstały następujące bazyliki: św. Jana na Lateranie, św. Piotra oraz św. Pawła za Murami.

Zwycięstwo w bitwie spowodowało nawrócenie cesarza na chrześcijaństwo. Zarządził także, aby jego armia na szatach nosiła Krzyż Chrystusowy. Skutkiem wygrania bitwy było wydanie Edyktu Mediolańskiego, który uczynił chrześcijaństwo religią państwową oraz wprowadził tolerancję wyznaniową.

fot. https://www.pinterest.com/pin/260645897159830023/

Bitwa przy Moście Mulwijskim/ fot. https://www.pinterest.com/pin/260645897159830023/

Bitwa pod Mostem Mulwijskim była przełomową w życiu Konstantyna, który upamiętnił to zdarzenie, budując w Rzymie łuk triumfalny (Łuk Konstantyna, 315 rok).

Spór o wizję Konstantyna i przekazy jej dotyczące, jest nadal aktualny i poruszany przez wielu historyków. Oprócz udziału siły wyższej, kwestionowana jest także wizja Konstantyna. To, co cesarz ujrzał na niebie mogło być zjawiskiem pogodowym lub chmurą pyłu powstałą po uderzeniu meteorytu.

Ciekawią Cię legendy i stare opowieści? Najlepszą droga do wysłuchania oryginalnych i nieco tajemniczych opowieści jest wizyta we Włoszech i rozmowa z mieszkańcami tamtejszych dzielnic i wiosek. Rezerwuj bilety lotnicze do Rzymu na kilkudniowy wyjazd i rusz w podróż szlakiem włoskich legend.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *