[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Bazylika św. Piotra w Rzymie

Bazylika w Rzymie

Bazylika św. Piotra to centrum Watykanu, miejsce największych uroczystości kościelnych i cel pielgrzymek tłumów wiernych oraz turystów. We wnętrzu świątyni znajduje się wiele cennych dzieł sztuki autorstwa Berniniego, Peruzziego, Giacomo della Porta czy Michała Anioła.

Święte wzgórze

Bazylika św. Piotra to budowla barokowo-renesansowa, trzynawowa, zbudowana na planie krzyża łacińskiego z kopułą nad ołtarzem głównym. W okresie Cesarstwa Rzymskiego w miejscu bazyliki znajdował się Cyrk Nerona. To właśnie w nim śmierć poniósł apostoł Piotr, natomiast pochowany został na cmentarzu, znajdującym się na zboczu wzgórza. Nawracający się na chrześcijaństwo cesarz Konstantyn postanowił w tym miejscu zbudować świątynię poświęconą pamięci apostoła. Zaś pierwsza rezydencja papieska w tym miejscu powstała około 500 roku, za sprawą papieża Symmacha. Dopiero w 1377 roku papież wraz kurią przenieśli się w okolice bazyliki.

Bazylika św. Piotra w Rzymie/ fot. http://www.pinterest.com/pin/504121752011378884/

Bazylika św. Piotra w Rzymie/ fot. http://www.pinterest.com/pin/504121752011378884/

Papież Juliusz II w 1506 roku, w miejscu dawnej budowli, rozpoczął nową, zaprojektowaną przez Donata Bramantego. Ponieważ prace nad bazyliką trwały około 150 lat, nad jej postępami czuwali: Rafael Sanzio, Antonio da Sangallo oraz Michał Anioł. To on przywrócił plan krzyża greckiego i okazałą kopułę nad budynkiem. Na początku XVII wieku Carlo Maderna na prośbę Pawła V, przedłużył nawę główną, przez co budowla zyskała plan krzyża łacińskiego, dobudowano również po trzy kaplice z każdego boku. W 1648 roku Gian Lorenzo Berenini zajął się dekoracją wnętrza oraz projektowaniem i nadzorowaniem prac nad kolumnadą na placu przed bazyliką. W 1626 roku bazylika konsekrowana została przez papieża Urbana VIII.

Habemus Papam

Fasada Bazyliki św. Piotra z wizerunkami 11 Apostołów, Jana Chrzciciela oraz Jezusa Chrystusa/ fot. http://www.pinterest.com/pin/439452876111406218/

Fasada Bazyliki św. Piotra z wizerunkami 11 Apostołów, Jana Chrzciciela oraz Jezusa Chrystusa/ fot. http://www.pinterest.com/pin/439452876111406218/

Fasada bazyliki jest dziełem Carlo Maderno. Jej wymiary są imponujące – wysokość to 48 metrów, a szerokość to około 114 metrów. Poniżej znajdują się potężne kolumny, pomiędzy nimi dziewięć okien z balkonami, a wśród nich loggia błogosławieństw. Zwana jest ona również „balkonem Habemus Papam”. To z niego udzielane są błogosławieństwa, ogłaszane są wyniki konklawe i prezentowany jest nowy papież.

W fasadzie dopatrzeć możemy się także dwóch niepełnych wież. Po prawej stronie mieści się Brama Dzwonów. Zawieszonych w niej jest sześć dzwonów, a największy z nich waży osiem ton. W ich zwieńczeniach odnajdziemy dwa zegary – jeden wskazuje czas rzymski, drugi natomiast czas uniwersalny. Ich twórcą jest Giuseppe Valadier. Natomiast na szczycie fasady znajduje się trzynaście posągów. Wśród nich odnajdziemy Jezusa, 11 apostołów (Judę Tadeusza, Macieja, Mateusza, Filipa, Tomasza, Jakuba Starszego, Andrzeja, Jana Ewangelistę, Jakuba Młodszego, Bartłomieja, Szymona) oraz Jana Chrzciciela.

Widok na Watykan

Na kopule znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać możemy panoramę Wiecznego Miasta. Odpłatne jest wejście na kopułę kościoła. Jeżeli chcemy wspiąć się po 551 schodkach, za wejście zapłacimy 5 EUR. Możemy jeszcze wybrać windę, a następnie wspinaczkę po 320 stopniach, wtedy koszt to 7 EUR. Schody, po których się wspinamy, biegną po wewnętrznej stronie kopuły. Ściany pochylają się coraz bardziej, a przed samym wejściem na kopułę, trzeba nawet iść pochylonym delikatnie w prawo.

Widok na Rzym z kopuły Bazyliki św. Piotra/ fot. http://www.pinterest.com/pin/307511480776781120/

Widok na Rzym z kopuły Bazyliki św. Piotra/ fot. http://www.pinterest.com/pin/307511480776781120/

Do wnętrza kościoła wiedzie pięcioro drzwi: Drzwi Śmierci, Drzwi Dobra i Zła, Centralne, Sakramentów oraz Święte. Po prawej stronie do wejścia znajdują się Drzwi Święte. Zdobione są płaskorzeźbami ze scenami z Ewangelii. Brama Święta wykonana została na zamówienie Piusa XII przez Vico Consorti. Otwierana jest co 25 lat podczas inauguracji roku świętego, a pomiędzy nimi jest zamurowywana.

Drugi największy kościół na świecie

Wielkość i bogactwo bazyliki jest wręcz przytłaczająca. Wnętrze kościoła ma długość ponad 186 metrów (wraz z portykiem ponad 211 metrów) i może pomieścić do 20 tysięcy osób. W nawie głównej odnajdziemy napisy i linie określające wymiary 15 innych dużych kościołów na świecie. Służy to porównaniu, w którym miejscu kończyłyby się, gdyby zostały włożone do wnętrza bazyliki. W świątyni jest 10 000 m² mozaik. Oprócz 45 ołtarzy i 11 kaplic, znajdziemy tam 395 posągów. Warto wspomnieć o Tronie św. Piotra (Cattedra di San Pietro), to dzieło stworzone przez Berniniego, pochodzące z pierwszej połowy XVII wieku. Otoczony jest przez czterech Doktorów Kościoła. Są to 5-metrowe statuy świętych przedstawiające: św. Augustyna i św. Ambrożego, którzy reprezentują Kościół Łaciński oraz św. Afanazego i św. Jana Chryzostoma, reprezentujących Kościół Wschodni.

Tron św. Piotra/ fot. http://www.pinterest.com/pin/331085010078215546/

Tron św. Piotra/ fot. http://www.pinterest.com/pin/331085010078215546/

Ołtarz główny wykonany został z jednego bloku marmuru przez Berniniego w 1633 roku. Nad ołtarzem głównym, zwanym papieskim, podziwiać możemy ogromnych rozmiarów baldachim, który wykonany został z brązu. Jego pomysłodawcą był papież Urban VIII i na jego polecenie wykonał go Bernini. Poniżej ołtarza znajduje się krypta z grobem św. Piotra.

Łącznie z kryptami pochowanych zostało tu 147 papieży. Tu także znajduje się grób Jana Pawła II. Należy pamiętać o odpowiednim stroju (zakrycie kolan i ramion podczas wizyty w bazylice, a także o zakazie wnoszenia ostrych narzędzi. Wstęp na teren świątyni jest bezpłatny, należy jednak stanąć w kolejce do prześwietlenia bagażu. Bazylika św. Piotra od października do końca marca udostępniona dla zwiedzających jest od 7:00 do 18:30, natomiast w pozostałą część roku od 7:00 do 19:00. Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej.

Gdy mamy już bilety lotnicze do Rzymu i zaczynamy planować trasę zwiedzania miasta, nie możemy pominąć Bazyliki św. Piotra!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *