[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

10 propozycji na deszczowe dni w Rzymie

Deszczowo na Piazza Navona

Wycieczka do Rzymu tuż tuż, a Ty z przerażeniem zerkasz na prognozę pogody, która – mówiąc wprost – do idealnych nie należy. Deszcz w stolicy Włoch potrafi być gwałtowny i utrzymywać się nawet przez kilka dni. Zrezygnowany? Niepotrzebnie! Oto kilka rad i atrakcji, które pomimo deszczowej pogody umilą Ci pobyt w tym niezwykłym mieście.

Mokrymi ulicami Rzymu

Kto chociaż raz był w Rzymie, ten wie, że stolica Włoch na pewno nie jest miastem przereklamowanym. Owszem, tłumy turystów, długie kolejki i panujący na ulicach gwar mogą odstraszyć. Plus zwiedzania Rzymu w deszczowe dni? Poza sezonem czy też w dniach, w których pogoda nie dopisuje, w Rzymie można spotkać znacznie mniej turystów. To prawda, deszcz wiąże się z potrzebą zaopatrzenia się w nieprzemakalną kurtkę, parasol i solidne obuwie. Ale warto, gdyż Rzym jest miejscem, któremu deszcz dodaje dużo uroku. Błyszczące od kropel deszczu ulice i budynki, tysiącami kolorów odbijające się w taflach wody, pozwalają inaczej spojrzeć na to historyczne miasto. A klasyki takie jak Kapitol, Panteon czy choćby Fontanna di Trevi, nabierają pewnej tajemniczości.

fot. https://www.pinterest.com/pin/479422322802494185/

fot. https://www.pinterest.com/pin/479422322802494185/

Zwiedzanie

1. Bazylika św. Piotra

Będąc w Rzymie, nieważne czy pierwszy, czy już któryś raz z kolei, nie sposób nie odwiedzić Bazyliki św. Piotra. W swoich murach kryje ona nie tylko historię chrześcijaństwa, ale także szeroko pojętej sztuki. Z racji kiepskiej pogody nie spiesz się i daj sobie czas na dokładne obejrzenie wnętrza Bazyliki. Dzięki temu zapamiętasz więcej szczegółów, które przeoczyłbyś podczas pośpiechu.

2. Panteon

fot. https://www.pinterest.com/pin/403212972859388028/

fot. https://www.pinterest.com/pin/403212972859388028/

W deszczowe dni warto obejrzeć również taki klasyk jak Panteon. Głównie z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że gdy pogoda nie dopisuje nie trzeba stać w gigantycznej kolejce, aby zobaczyć wnętrze „Świątyni wszystkich bogów”. Drugi powód to rodzaj ciekawostki – w czasie deszczu, za sprawą otworu na środku kopuły, centralna część Panteonu zamienia się w małe jezioro. Jest to dosyć ciekawy widok biorąc pod uwagę ogromne znaczenie tego obiektu.

Kulturalnie

3. Roma Europa Festival

Rzym w deszczu wygląda zupełnie inaczej, niż ten skąpany w słońcu, dlatego warto przyjrzeć mu się także z tej perspektywy. Jednak aby do reszty nie przemoknąć, po obowiązkowym spacerze, zdecyduj się na mniej popularne atrakcje Rzymu. Wieczne Miasto słynie z festiwali, koncertów i mnóstwa innych wydarzeń kulturalnych. Jednym z ciekawszych jest odbywający się jesienią Roma Europa Festival. Obecnie uznawany jest za najważniejszy włoski festiwal kultury, a także jeden z największych w Europie. Festiwal adresowany jest do różnych grup odbiorców, a jego celem jest wypełnienie luki pomiędzy tym co niszowe, a tym co skierowane do mas. Całe wydarzenie trwa ponad dwa miesiące i łączy w sobie muzykę, taniec, teatr oraz kino. Szczegóły na stronie internetowej.

4. Roma Festival Barocco

Rzym to miasto kojarzące się z klasyką, dlatego w planie zwiedzania nie może zabraknąć sztuki przez duże „S”. I znowu ratunkiem w deszczowe dni mogą okazać się organizowane w mieście wydarzenia kulturalne. Mający miejsce na przełomie listopada i grudnia Roma Festival Barocco, to prawdziwa gratka dla miłośników muzyki barokowej. Festiwal ten pozwala także na połączenie rozrywki ze zwiedzaniem, gdyż koncerty odbywają się w kościołach i pałacach usytuowanych w różnych punktach miasta. Wstęp oczywiście darmowy. Szczegóły na stronie internetowej.

Roma Festival Barocco/ fot. http://www.romafestivalbarocco.it/

Roma Festival Barocco/ fot. http://www.romafestivalbarocco.it/

5. From darkness in to light

Jak widać, sztuka idzie w parze z muzyką. Świadczą o tym także dwa kolejne wydarzenia, organizowane przez Operę Rzymską. „From darkness in to light” to koncert chorału gregoriańskiego we wnętrzu kościoła kapucynów, połączony ze zwiedzaniem tamtejszego muzeum, gdzie podziwiać można obrazy Caravaggio i innych znanych artystów. Zwiedzanie obejmuje także znajdującą się pod świątynią kryptę. Wszystko to w cenie 30 EUR.

6. Music in Bernini’s Rome

Z kolei „Music in Bernini’s Rome” to ukłon w stronę muzyki barokowej. Koncert odbywa się na Placu Navona w kościele św. Agnieszki. Dodatkową atrakcją jest możliwość połączenia koncertu z tradycyjnym włoskim posiłkiem, w skład którego wchodzi makaron, danie główne i deser. Cena biletu na koncert wynosi 20 EUR (z obiadem 58 EUR). A skoro mowa o jedzeniu, czas poświęcić nieco więcej uwagi włoskiej kuchni.

Włoska kuchnia

7. Bar Pompi

fot. https://www.pinterest.com/pin/500532946056986721/

fot. https://www.pinterest.com/pin/500532946056986721/

Kuchnia włoska jest lubiana i rozpoznawalna na całym świecie. A gdzie może smakować lepiej niż w samym Rzymie? Jeżeli podczas Twojej wycieczki pogoda nie dopisała, połącz przyjemne z pożytecznym i przeczekaj deszcz w jednej z tamtejszych knajpek. Na przykład delektując się jednym z włoskich deserów. Pod tym względem nie rozczaruje Cię Bar Pompi, w którym zjesz najlepsze tiramisu w Rzymie. W wersji klasycznej, albo z owocami. Via Albalonga 7b/9/11 – wystarczy jedno tiramisu i na pewno zapamiętasz ten adres.

8. Pinsere

Miejsce, w którym zjesz naprawdę smaczną, włoską pizzę. Restauracja zasługuje na wyróżnienie choćby ze względu na bardzo przystępne ceny (cena pizzy waha się od 2,5 do 4 EUR), bogatą ofertę i jakoś oferowanego jedzenia. Serwowaną tam pizze można wziąć na wynos, ale w deszczowe dni przyjemniej jest zająć miejsce przy oknie i przez szybę podziwiać uroki Rzymu. Adres restauracji to Via Flavia 98 (między Termini a Villa Borghese).

9. Likeat

Bistro zachwalane przez turystów i miejscowych. W tym miejscu można zjeść szybko, tanio i smacznie. A co konkretnie? Lokal słynie z kanapek, sałatek i szybkich dań na ciepło oraz ze świeżości i oryginalnego smaku serwowanych potraw. Esencja włoskiej kuchni w kanapce? W Likeat jest to możliwe.

Zakupy

10. Galleria Commerciale Porta di Roma

Świetnym pomysłem na przeczekanie złej pogody jest wyprawa do centrum handlowego. Galleria Commerciale Porta di Roma, jak przystało na współczesne centrum handlowe, jest kompleksem handlowo-rozrywkowym, przypominającym nieco małe miasteczko. Jeżeli będziesz w pobliżu Via Alberto Lionello, a pogoda nie będzie zbyt łaskawa, koniecznie odwiedź największą rzymską galerię handlową, gdzie nie tylko będziesz mógł zrobić zakupy, wypić kawę, ale także nieco odpocząć.

Rzym oferuje wiele niesamowitych atrakcji dla przyjezdnych. Jeśli nie masz pomysłu na weekend, wyszukaj tanie loty do Rzymu i ciesz się urokami włoskiej metropolii :)

fot. https://www.pinterest.com/pin/510032726522962130/

fot. https://www.pinterest.com/pin/510032726522962130/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *