[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

10 pomysłów na to, jak uniknąć tłumów w Rzymie

Janikulum uraczy nas ciszą, spokojem i wspaniałą miejską panoramą, uniknąć tłumów w Rzymie

Szacuje się, że w zeszłym roku Rzym odwiedziło 9,6 miliona zagranicznych turystów. Wynik ten sprawia, że w Europie jest to trzecia, zaraz po Paryżu i Londynie, destynacja ciesząca się największą popularnością. Czy znaczy to, że we włoskiej stolicy zawsze skazani jesteśmy na tłumy zwiedzających? Niekoniecznie! Istnieją sprawdzone sposoby na to, by w mieście tym nie czuć się, jak w mrowisku.

1. Odwiedź Rzym poza sezonem

Najczęściej urlopy, zwłaszcza te rodzinne organizujemy w wakacje. Inną opcją, która w przypadku Rzymu od razu przychodzi do głowy, jest jesień bądź wiosna. Zdawać by się mogło, że w tym terminie w mieście powinno być już znaczenie luźniej. Tymczasem to właśnie wtedy, gdy Włochy nie są nękane przez upały i zwiedzanie staje się przyjemniejsze, zjawia się tu wielu przyjezdnych. Najlepiej więc wyjazd zaplanować między połową listopada a lutym. Pamiętajmy jednak, że z tego poza sezonowego okresu wyłączyć musimy sylwestra i święta.

2. Wstań bladym świtem bądź nie kładź się wcale!

W przypadku zwiedzania muzeów, kościołów czy rozmaitych zabytków ogranicza nas oczywiście czas ich otwarcia. Przeszkoda ta zlikwidowana zostaje jednak, gdy w grę wchodzić zaczynają rzymskie uliczki i place. Miejskiej przestrzeni nikt nie zamyka tu na noc. Dodatkowo wiele miejsc, w tym m.in. oblegany zazwyczaj Plac św. Piotra czy okupowana przez tłumy fontanna di Trevi, wspaniale prezentuje się w promieniach wschodzącego słońca. Będąc w Wiecznym Mieście, warto więc zarwać choć jedną noc – nie kłaść się spać bądź wstać bardzo wcześnie. Wówczas okazać się może, że choćby Schody Hiszpańskie możemy mieć na wyłączność.

Nawet najbardziej oblegane miejsca, czasem bywają puste, uniknąć tłumów w Rzymie

Nawet najbardziej oblegane miejsca, czasem bywają puste, foto: Jarek Zok, CC BY 2.0

3. Jedz tylko tam, gdzie na posiłek udają się miejscowi

W Rzymie na każdym kroku natrafić można na kawiarenki czy knajpki. W tych, znajdujących się w pobliżu głównych turystycznych traktów z pewnością walczyć trzeba będzie o miejsce. Oczywiste jest, że na wyprawie takiej szerokim łukiem omijać powinniśmy znane na całym świecie sieciowe „restauracje”. Te zawsze oblegane są przez turystów, no i raczej nie ma, co liczyć na to, że zapoznamy się w nich z lokalną kuchnią. Również rzymskie lokale w najbardziej obleganych lokalizacjach mogą posiadać menu tworzone pod turystów. Chcąc uniknąć tłumów w Rzymie i jednocześnie cieszyć się prawdziwymi smakołykami, poszukajmy knajpek na uboczu. Najlepiej tych, w których słyszy się tylko język włoski.

4. Centro Storico to nie wszystko!

Zazwyczaj Rzym kojarzy nam się tylko z najstarszą, centralną częścią miasta. Nie da ukryć się, że to właśnie tu znajduje się wiele najważniejszych atrakcji. Na nich jednak urlopowa przygoda wcale się nie kończy. Z dala od śródmieścia odkryć można wiele intrygujących dzielnic. Testaccio jest kierunkiem wręcz wymarzonym dla zwolenników dobrej kuchni. Ostiense zaś, a zwłaszcza znajdujące się tam Centrale Montemartini, kusi miłośników sztuki – szczególnie tych, którzy gotowi są na spotkanie z nią w zupełnie niecodziennej scenerii. Monti czaruje malowniczymi placami i krętymi brukowanymi uliczkami, Pigneto zaś to nieraz przyprawiająca o prawdziwy zawrót głowy osobliwa mieszanka architektonicznych stylów i mekka hipsterów. Wyprawa taka pozwoli nam więc uciec od zgiełku, poznać Rzym z nieco innej strony i po uszy zanurzyć się w prawdziwie lokalnym życiu.

Rzym to nie tylko wspaniałe zabytki przeszłości. Zapoznawszy się z nimi warto ruszyć poza centrum miasta, uniknąć tłumów w Rzymie

Rzym to nie tylko wspaniałe zabytki przeszłości. Zapoznawszy się z nimi warto ruszyć poza centrum miasta, foto: Randolph Croft, CC BY 2.0

5. Wcześniej zaplanuj zwiedzanie najważniejszych atrakcji

Oczywiście w Rzymie, zwłaszcza podczas pierwszej wizyty, nie można chadzać tylko bocznymi szlakami. Z najważniejszych tutejszych zabytków i muzeów nie powinniśmy rezygnować. W Kaplicy Sykstyńskiej, w Koloseum, czy Panteonie raczej nie da się cieszyć spokojem. Wizytę zorganizować możemy jednak tak by, jak najbardziej uniknąć tłoku. Dobrym sposobem na to jest wcześniejszy zakup biletów przez internet. Dzięki temu zapomnimy o staniu w długich kolejkach. W przypadku kaplicy Sykstyńskiej zdarza się, że w szczycie sezonu te zabrać mogą nam nawet do 3 godzin!

6. Ucieczka na rzymskie wzgórza

Rzym to słynne Miasto Siedmiu Wzgórz, choć dumnie górujących nad nim wzniesień jest tu faktycznie nieco więcej. Niektóre z nich, w tym między innymi Kapitol, z pewnością nie należą do mało obleganych szlaków. Chcąc wspiąć się ponad rzymskie dachy, bez problemu znaleźć możemy i takie miejsca, które nie są tak często odwiedzane przez turystów. Chętnym polecamy spokojne, ciche i zielone Janikulum, z którego roztacza się wręcz zjawiskowy widok na miasto.

Janikulum uraczy nas ciszą, spokojem i wspaniałą miejską panoramą, uniknąć tłumów w Rzymie

Janikulum uraczy nas ciszą, spokojem i wspaniałą miejską panoramą, foto:Leo-setä, CC BY 2.0

7. Odwiedź mniej znane rzymskie kościoły

Rzym jest miastem kościołów. W sumie naliczyć można ich tu ponad 900, na trasie turystycznych wycieczek zazwyczaj gości ich zaś zaledwie parę. Oczywiście nie nakłaniamy nikogo do zapomnienia o bazylice św. Piotra. Jeśli jednak podczas przechadzki po mieście, złapać chcecie chwilę oddechu, bez wahania zaglądajcie do napotkanych po drodze świątyń. Z mniej znanych kościołów na szczególną uwagę zasługuje m.in. wznosząca się obok Panteonu, słynąca z pięknych renesansowych fresków Santa Maria Sopra Minerva czy kościół San Pietro in Montorio z Tempietto, czyli małą świątynią zbudowaną wedle projektu Bramantego.

8. Pozwól sobie na zgubienie się w mieście

Zaplanowane zwiedzanie z pewnością ma wiele plusów. To dzięki niemu zaledwie w parę dni w nieznanym miejscu udaje nam się na własne oczy ujrzeć wiele najważniejszych skarbów. Chcąc uniknąć tłumów w Rzymie, choć jedno popołudnie spędzić możemy jednak inaczej. Mapę warto zostawić wówczas w hotelu i za przewodnika mając tylko intuicję, ruszyć w miasto. Taka wyprawa bocznymi uliczkami pozwoli uciec nam od miejsc najbardziej obleganych i odkryć nigdzie nieopisane ciekawostki.

Zbaczając z głównego szlaku, w Rzymie odkryć można naprawdę przyjemne miejsca, unikając tłumów w Rzymie

Zbaczając z głównego szlaku, w Rzymie odkryć można naprawdę przyjemne miejsca

9. Udaj się na wycieczkę z indywidualnym przewodnikiem

Nie jest tajemnicą, że miasto najlepiej znają Ci, którzy mieszkają w nim na co dzień. Nie każdy z nas w Rzymie posiada znajomych, każdy może jednak zwiedzić okolicę w asyście rodowitego rzymianina. Withlocals to inicjatywa, która powodzeniem cieszy się w wielu miejscach na całym świecie. Z propozycji tej skorzystać można również, odwiedzając włoską stolicę. Lokalni przewodnicy nie tylko znają miasto od podszewki, ale i na przybliżenie go nam mają wiele ciekawych pomysłów. Na takiej indywidualnej wyprawie uda nam się uciec od tłumów, poznać ciekawe rzymskie zakątki czy tajniki włoskiej kuchni.

10. Wyprawa za miasto – tak uda Ci się uniknąć tłumów w Rzymie

Jeśli w Rzymie spędzić planujemy nieco dłuższe wakacje, znakomitym sposobem na odpoczynek od wielkomiejskiego zgiełku i hałasu jest dzień za miastem. Z włoskiej stolicy łatwo i szybko wydostaniemy się pociągiem bądź autobusem. Okolica skrywa zaś wiele miejsc, naprawdę godnych uwagi. Pomysły na takie wycieczki odnajdziecie tutaj.

W okolicach Rzymu odnajdziemy wiele przyjemnych zakątków, uniknąć tłumów w Rzymie

W okolicach Rzymu odnajdziemy wiele przyjemnych zakątków , foto: Agostino Zamboni, CC BY-SA 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *