[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

10 pomysłów na jesienno – zimowe dni w Rzymie

Łyżwy w sercu Rzymu :)

Jak wakacje w Rzymie, to tylko w lecie? Nic bardziej mylnego! Jesienią i zimą Wieczne Miasto również ma wiele do zaoferowania. Festiwale filmowe, urokliwe lodowiska czy wieczory w operze – zaplanuj niezapomniany pobyt w stolicy Włoch i zarezerwuj bilety lotnicze do Rzymu.

1. Długie „ Rzymskie lato”

Trwający w Rzymie długo ponad wakacyjne miesiące festiwal to cykl koncertów, spektakli i innych wydarzeń, których nie możesz przegapić. Ważnym jego elementem jest także Isola del Cinema – wydarzenie związane z filmografią, a odbywające się na wyspie Tiberina. Szczegóły i plan festiwalu możesz znaleźć na stronie internetowej. Ceny: 5 do 110 EUR.

2. Uczta dla kinomana

Odbywający się w listopadzie Rome Film Festival, jest wydarzeniem związanym nie tylko z włoską kulturą. Jest to festiwal na światowym poziomie, a nagrody w głównym konkursie otrzymują najlepsze filmy z różnych zakątków ziemi. Szeroki wybór pokazów kinowych może dopełnić każdą wycieczkę do Rzymu – wybrać się można zarówno na pokaz poranny, jak i wieczorny. Ceny biletów: od 5 do 15 EUR. Dla osób pomiędzy 18 a 26 i powyżej 65. roku życia zniżka – 10 % od ceny biletu droższego niż 5 EUR. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej.

Rome Film Festival

Rome Film Festival / fot. http://www.pinterest.com/pin/134615476333658902/

3. Piękne szopki bożonarodzeniowe

Łączące w sobie przesłania duchowe i artystyczne walory szopki, są czymś, co trzeba zobaczyć. Jedną z największych grup rzeźbionych figur, jakie możemy podziwiać w Rzymie, jest przedstawienie narodzin Jezusa w kościele świętego Kosmy i Damiana znajdującym się przy Via dei Fori Imperiali. Szopka ta pokazuje nie tylko scenę i postaci znane z Biblii – zobaczysz tu także zwykłych ludzi, wiele zwierząt i rodzinę węgierskich monarchów. Szopkę można oglądać przez cały rok, od piątku do niedzieli, w godzinach od 9 do 13 i od 15 do 18.

4. Lodowisko i pieczone kasztany

Zlokalizowane u stóp Zamku Świętego Anioła lodowisko jest idealnym miejscem na spędzenie zimowego popołudnia. Jeśli dopiero zaczynasz uczyć się jazdy na łyżwach, możesz tu również wynająć instruktora. Po zejściu z lodowiska cieszyć się można okolicznymi atrakcjami, takimi jak muzyka na żywo czy sprzedawane na ulicach gorące, pieczone kasztany. Lodowisko czynne od końca listopada do połowy stycznia. Godziny otwarcia: 10-24 Cena: 8 EUR dorośli, 6 EUR dzieci, w cenę wliczone jest wypożyczenie łyżew.

Łyżwy w sercu Rzymu :)

Łyżwy w sercu Rzymu :) / fot. http://www.pinterest.com/pin/159948224239450732/

5. Wycieczka z przewodnikiem

Jeśli szukasz ciekawych miejsc do zobaczenia w Rzymie podczas Świąt Bożego Narodzenia, ale jednocześnie nie chcesz pominąć sztandarowych zabytków miasta, skorzystaj z jednej z wielu ofert dotyczących wycieczek zorganizowanych. Oglądanie Panteonu, Piazza del Popolo i innych miejsc wraz z przewodnikiem pozwoli na dobre wykorzystanie czasu wraz ze zdobyciem ciekawych informacji. Koszt wycieczki: około 63 USD od osoby. Dostępna jest ona jedynie w okresie przedświątecznym. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej.

6. Październik w operze

Włoskie sztuki są czymś niezapomnianym – dostarczają bowiem unikatowych wrażeń. Nawet jeśli nie znasz języka, ale bardzo lubisz teatr bądź operę, wybierz się na sztukę w październiku, kiedy to zaczyna się nowy sezon i wprowadzony zostaje nowy repertuar. Warto wybrać się do Auditorium Parco della Musica lub do Teatro dell’Opera di Roma. Teatro dell’Opera di Roma – ceny: od 10 do 160 EUR. Dla studentów, osób poniżej 25 i powyżej 65 roku życia – rabat 25% (nie dotyczy premier, miejsc na balkonach i na galerii). Więcej informacji: tutaj.

Opera w Rzymie

Opera w Rzymie / http://www.pinterest.com/pin/284571270174526301/

7. Rzymskie Halloween i nie tylko

Czymś stosunkowo nowym we Włoszech jest świętowane Halloween, przede wszystkim przez młodych ludzi. Nie oznacza ono jedynie dziecinnych zabaw – jeśli lubisz dreszczyk strachu, wybierz się do miejsc, które nie zostały stworzone specjalnie na tę okazję. Jedną z przestrzeni wzbudzających w odwiedzającym poczucie grozy jest rzymska krypta kapucynów. Kościół znajdujący się przy Via Veneto został ozdobiony kośćmi ponad 4000 mnichów. Części szkieletów, poukładane w wymyślne kształty, zaciekawiają, ale i przerażają. Czynne od 9 do 19 (ostatnia tura o 18.30). Bilety wstępu: 6 EUR dorośli, 4 EUR osoby poniżej 18 i powyżej 65 roku życia, wejście darmowe przy rezerwacji pod numerem 06/88803695 co najmniej 15 dni przed zwiedzaniem. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej.

8. Przedświąteczne targi

Tuż przed Bożym Narodzeniem, barokowy, rzymski plac Piazza Nanova zmienia się w bajkowe miejsce, wypełnione stoiskami z wszelkimi towarami, potrzebnymi na świąteczne celebracje. Na tym ogromnym targu możesz nabyć różnorodne prezenty, spotkać Babbo Natale, czyli Świętego Mikołaja lub po prostu podziwiać ogromne ilości pięknych ozdób. Targ czynny od połowy listopada do początku stycznia.

9. Huczny Nowy Rok

Zwieńczeniem grudnia jest oczywiście hucznie świętowany w Rzymie Nowy Rok – Festa di San Silvestro. Miejsce, w którym odbywają się najgłośniejsze wydarzenia tej nocy, to Piazza del Popolo – tutaj gromadzi się większość ludzi, chcących radośnie spędzić wieczór przy muzyce rock’owej, a także klasycznej. Widok tańczącego tłumu i bajecznych fajerwerków gwarantuje, że długo nie zapomnisz tej nocy! W pierwszy dzień Nowego Roku na placu odbywają się pokazy akrobatów – idealne dla dzieci, acz niekoniecznie dla zmęczonych poprzednim wieczorem dorosłych. Innym miejscem, gdzie warto wybrać się na Sylwestra, jest plac niedaleko Koloseum na Via dei Fori Imperiali. Tutaj od około 22 można słuchać wspaniałej muzyki na żywo, o północy dopełnionej pięknymi fajerwerkami.

10. Taneczny początek roku

Przez całe pierwsze półrocze 2014 roku można brać udział w wykładach i warsztatach dotyczących tańca współczesnego. Amatorzy i profesjonaliści spotykają się na „Le storie della danza contemporanea”, by dyskutować i wspólnie ćwiczyć. Praktyka i teoria złączone podczas festiwalu, zachęcają do zgłębienia wiedzy na temat tańca nowoczesnego. Cykl warsztatów rozpoczęty już w październiku 2013 trwa przez kolejny rok. Spotkania wyznaczone są między innymi na 8 marca i 12 kwietnia 2014. Całość jest tylko częścią rozpoczynającego się jesienią, niezwykłego tanecznego festiwalu RomaEuropa. Więcej informacji na stronie internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *