[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

10 największych atrakcji Rzymu

Forum Romanum, 10 największych atrakcji Rzymu

Rzym, ze względu na swoją burzliwą i długą przeszłość, na każdym kroku pełen jest zabytków. Z tego względu zaplanowanie zwiedzania stolicy Włoch wydawać się może skomplikowane. Zabytków i atrakcji jest wiele, a czas najczęściej mamy ograniczony. Poniżej przedstawiamy listę 10 największych atrakcji Rzymu. Niezależnie od tego ile punków z listy zrealizujemy – zwiedzanie Wiecznego Miasta pozostawi niezapomniane wrażenia.

Rzymskie Koloseum to pozycja obowiązkowa podczas zwiedzania stolicy Włoch., 10 największych atrakcji Rzymu

Rzymskie Koloseum / fot. http://www.pinterest.com/pin/513973376193693962/

1. Koloseum

Tę antyczną budowlę można zwiedzać prawie przez cały rok. Zamknięta jest jedynie 1. stycznia oraz 25. grudnia. Bilet do Koloseum kosztuje 9 EUR, jednak dopłacając 3 EUR, dostaniesz się również do Forum Romanum oraz na Palatyn. Bilet jest ważny dwa dni, lecz do każdego z obiektów możesz wejść tylko raz. Za dopłatą 1.5 EUR można dokonać rezerwacji przez Internet. Jest to szczególnie opłacalne w okresie letnim, gdzie kolejki do Koloseum są naprawdę długie. Otwarte codziennie od 8:30 do późnych godzin popołudniowych. Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej.

2. Panteon

Starożytna świątynia bogów, obecnie kościół pw. Najświętszej Marii Panny od Męczenników. Jest bardzo oblegany przez turystów, ze względu na swój niezwykły charakter oraz bezpłatny wstęp. Warto zatem zwiedzać go w godzinach porannych. Oprócz kilku niedzielnych popołudni, Panteon jest otwarty przez cały rok. Dodatkowe informacje o świątyni odnajdziesz na oficjalnej stroniei nternetowej.

3. Forum Romanum

Ruiny politycznego i religijnego centrum starożytnego Rzymu. Bilet w cenie 12 EUR umożliwi wejście również do Koloseum oraz na Palatyn. Forum Romanum jest większe niż się wydaje, dlatego na jego zwiedzanie należy przeznaczyć kilka godzin. Trzeba zabrać ze sobą wygodne buty oraz dużo wody, zwłaszcza latem. Warto zwiedzać z przewodnikiem.

Forum Romanum, 10 największych atrakcji Rzymu

Forum Romanum / fot.http://www.pinterest.com/pin/246009198367495849/

4. Kapitol

Jedno z siedmiu wzgórz Rzymu. Znajdują się tam m.in.: Muzea Kapitolińskie (bilet normalny kosztuje 13 EUR, ulgowy – 11 EUR, można zwiedzać od wtorku do niedzieli od 9:00 do 20:00), Pałac Senatorski, świątynia Santa Maria in Aracoeli, a także pomnik Marka Aureliusza, statua Juliusza Cezara czy posąg Wilczycy Kapitolińskiej. Większość budynków oraz placów, przy których się znajdują, zostały zaprojektowane przez Michała Anioła. Podobnie jak długie schody Cordonata, prowadzące na wzgórze.

5. Palatyn

Kolejne wzgórze Wiecznego Miasta, które jest warte odwiedzenia. Bilet wstępu, umożliwiający również wejście do Koloseum oraz Forum Romanum, kosztuje 12 EUR. Zwiedzając wszystkie obiekty w jednym dniu, warto zacząć od Palatynu, ponieważ kolejka jest tam najkrótsza. Koniecznie trzeba mieć ze sobą mapę lub przewodnik, gdyż oznakowanie może wprowadzać w błąd. Palatyn otwarty jest dla zwiedzających w poniedziałki oraz od środy do soboty od godziny 9:00 do dwóch godzin przed zmrokiem, a także we wtorki oraz niedziele od 9:00 do 13:00.

6. Bazylika św. Jana na Lateranie

Nazywana miniaturą Bazyliki św. Piotra, ale jest w znacznie mniejszym stopniu oblegana przez odwiedzających. Wstęp do świątyni jest wolny, istnieje też możliwość darmowego zwiedzania z audio-przewodnikiem. Bazylika jest otwarta dla turystów od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 17:00, a także w soboty od 10:00 do 15:00. Szczegóły odnajdziesz na stronie internetowej.

Bazylika św. Jana na Lateranie, 10 największych atrakcji Rzymu

Bazylika św. Jana na Lateranie/ fot. http://www.pinterest.com/pin/194780752605266733/

7. Bazylika św. Piotra

Jedna z najbardziej znanych świątyni na świecie. Zwiedzanie jej jest darmowe, bazylika jest jednak oblegana przez tłumy turystów. Aby uniknąć gigantycznych kolejek, warto udać się tam zaraz po otwarciu lub tuż przed zamknięciem. Należy również unikać zwiedzania w niedzielę. Od 1. października do 31. marca wejście do bazyliki jest możliwe w godzinach od 07:00 do 18:30, w pozostałych miesiącach natomiast od 07:00 do 19:00. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej.

Bazylika św. Piotra, 10 największych atrakcji Rzymu

Bazylika św. Piotra / fot. http://www.pinterest.com/pin/178455203958706999/

8. Schody Hiszpańskie

Najdłuższe schody w Europie, które prowadzą do kościoła Trinitia dei Monti. Ze szczytu rozpościera się wspaniały widok na Rzym. Doskonała lokalizacja również do obserwowania ludzi. Jest to jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc w Wiecznym Mieście, szczególnie w ciągu dnia. Uwaga na nachalnych sprzedawców, którzy próbują zaopatrzyć turystów praktycznie we wszystko. Dodatkowe informacje znajdują się tutaj.

9. Zamek św. Anioła

Jedno z najstarszych miejsc w Rzymie. Zamek można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 19:30 przez cały rok z wyjątkiem 1. stycznia oraz 25. grudnia. Bilet normalny kosztuje 10.50 EUR, a ulgowy 7 EUR. Nie jest to miejsce oblegane przez turystów, dlatego bez problemu można dostać się do środka. Warto zwiedzać z audio-przewodnikiem. Więcej dowiesz się, odwiedzając oficjalną stronę internetową.

10. Muzea Watykańskie

Zawierają zbiory dzieł sztuki zgromadzone przez dotychczasowych papieży. Bilet normalny, umożliwiający zwiedzanie, kosztuje 16 EUR, a ulgowy 8 EUR. Muzea otwarte są od poniedziałku do soboty od 9:00 do 18:00. W ostatnią niedzielę miesiąca wstęp jest darmowy. Warto zarezerwować bilety online, aby uniknąć długiego oczekiwania w kolejce. W okresie letnim jest tam najwięcej zwiedzających. Pozostałe informacje znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej.

Już dziś zarezerwuj tanie loty do Rzymu i zwiedź największe atrakcje miasta!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *