[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

10 najlepszych parków w Rzymie

Isola Tiberina

W Rzymie istnieje sporo możliwości na relaks z dala od zgiełku miasta. Lokalne parki i ogrody nie oferują jednak wyłącznie zielonego trawnika, idealnie nadającego się na piknik. Wiele z nich zapewnia mnóstwo innych atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych. Sprawdź, które z nich warto odwiedzić!

Villa Torlonia

Na początku XIX wieku jeden z neoklasycznych architektów zaprojektował willę i otaczające ją ogrody dla bogatej bankierskiej rodziny Torlonia. Na terenie całego zadbanego parku mieści się jeszcze kilka interesujących budynków, jak chociażby teatr, muzeum, żydowskie katakumby czy Casa delle Civette, czyli czarujący Sowi Dom.

Dom Sowy w Villa Torlonia/ fot. http://www.pinterest.com/pin/349169777330176356/

Dom Sowy w Villa Torlonia/ fot. http://www.pinterest.com/pin/349169777330176356/

Lokalizacja: Via Nomentana, na północ od dworca Termini.
Godziny otwarcia: park od świtu do zmierzchu, muzeum od wtorku do niedzieli 9.00-19.00.

Villa Borghese

Najsłynniejsze zielone tereny w centrum Rzymu. Na obszarze wielkich, zaprojektowanych w XVIII wieku, ogrodów mieści się zoo, place zabaw czy kilka muzeów na czele ze świetnie zaopatrzoną galerią Borghese. Na miejscu można wypożyczyć rowery (nawet 4-osobowe) lub przejechać się specjalną kolejką. Warto wdrapać się na wzgórze Pincio, które oferuje interesujący widok na Piazza del Popolo i nie tylko.

Lokalizacja: kilka wejść, m.in. przy Piazzale San Paolo del Brasile, Via Pinciana i Largo Pablo Picasso.
Godziny otwarcia: od świtu do zmierzchu.

Villa Ada

Jeden z największych parków w Rzymie. To świetne miejsce na aktywny wypoczynek – oprócz uprawiania tradycyjnych sportów, można wypożyczyć kajak lub rower, pojeździć na koniu, czy popływać w publicznym basenie. Dodatkowo, w Villa Ada często odbywają się muzyczne koncerty, a na najwyższym wzniesieniu znajduje się stara rzymska wioska. Więcej znajdziesz na stronie internetowej.

Lokalizacja: Via di Ponte Salario na północ od centrum miasta.
Otwarte: od świtu do zmierzchu.

Villa Doria Pamphili

Największy park w Rzymie zachwyca przede wszystkim swoją różnorodną florą i fauną. Na terenie obiektu znajdują się wydzielone sektory do joggingu czy obserwacji ptaków. Atrakcją jest również spory staw, w którym zawsze pływa mnóstwo łabędzi. Można trafić tam też na spektakle teatralne. Dodatkowe informacje na stronie internetowej.

Villa Doria Pamphili/ fot. http://www.pinterest.com/pin/70509550390699452/

Villa Doria Pamphili/ fot. http://www.pinterest.com/pin/70509550390699452/

Lokalizacja: Via Aurelia Antica, na południe od Watykanu.
Otwarte: od świtu do zmierzchu.

Park Gianicolo

Park znajduje się na szczycie wzgórza o tej samej nazwie (Janikulum). Oferuje jeden z najpiękniejszych widoków na miasto. Warto na małą wspinaczkę zabrać dzieci, dla których zapewniono sporo atrakcji – jazdę na kucyku, elektroniczne samochody czy otwarty teatr lalek. Na terenie parku znajduje się m.in. pomnik Garibaldiego, latarnia morska czy fontanna dell’Acqua Paola, a codziennie o godzinie 12:00 następuje tradycyjny wystrzał z armaty.

Lokalizacja: Przy Via Garibaldi i Passeggiata del Gianicolo, na południe od Watykanu.
Godziny otwarcia: 7.00-20.00.

Villa Sciarra

Mały, cichy i przytulny park. Wzdłuż alejek rosną wiśniowe drzewa, dlatego szczególnie polecany jest na wiosenny spacer. Miejsce dodatkowo udekorowane jest posągami mitologicznych postaci i fontannami. Popularny szczególnie wśród matek z dziećmi – do użytku jest również plac zabaw.

Lokalizacja: Via Calandrelli, tuż obok Villa Borghese i Parku Gianicolo.
Godziny otwarcia: od 7.00 do zmierzchu.

Villa Celimontana

Kolejny czarujący park z XVII-wieczną willą. Oprócz naturalnych walorów, na jego terenie znajduje się kilka interesujących zabytków z obeliskiem Ramzesa II na czele. O pięknie parku świadczą chociażby liczne, odbywające się w nim zdjęciowe sesje ślubne. Ponadto, w lecie odbywa się tutaj festiwal muzyki jazzowej.

Villa Celimontana/ fot. http://www.pinterest.com/pin/322500023287402876/

Villa Celimontana/ fot. http://www.pinterest.com/pin/322500023287402876/

Lokalizacja: Via della Navicella, niedaleko Watykanu.
Godziny otwarcia: od 7.00 do zmierzchu.

Roseto di Roma Capitale

Między kwietniem i czerwcem warto wybrać się do rzymskiego ogrodu różanego. Na jego obszarze znajduje się ponad tysiąc dwieście gatunków róż, podzielonych na wyspecjalizowane sekcje. Ogród znajduje się na terenie byłego żydowskiego cmentarza, o czym przypomina symbolika umieszczona praktycznie na każdym kroku. Wejście jest darmowe.

Lokalizacja: Via di Valle Murcia, Wzgórze Awentyn
Godziny otwarcia: między kwietniem i czerwcem przeważnie od 8.30 do 19.30.

Orto Botanico

W zestawieniu nie mogło zabraknąć rzymskiego ogrodu botanicznego z ok. 8000 różnymi gatunkami roślin z całego świata. Opłata za wejście wynosi 8 EUR (4 ze zniżką). Na miejscu będziesz miał okazję obejrzeć m.in. pokaźną kolekcję kaktusów trzymanych w odpowiednich warunkach czy imponujący bambusowy zagajnik. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej.

Lokalizacja: Via Corsini, przy Wzgórzu Janikulum.
Godziny otwarcia: poniedziałek-sobota od 9.00 do 17.00 (listopad-marzec) i do 18.30 (kwiecień-październik).

Parco Savello

Bardziej znany jako Giardino degli Aranci (Ogród Pomarańczowy). To idealna sceneria na romantyczny spacer okraszony zachodem słońca. Oprócz cienia cytrusowych drzew masz zapewnioną wspaniałą panoramę na Tyber i Bazylikę św. Piotra. W lecie odbywają się występy teatralne.

Parco Savello, Giardino degli Aranci/ fot. http://www.pinterest.com/pin/190347521720135914/

Parco Savello, Giardino degli Aranci/ fot. http://www.pinterest.com/pin/190347521720135914/

Lokalizacja: Via di Santa Sabina, Wzgórze Awentyn.
Godziny otwarcia: od 7.00 do zachodu słońca.

Amatorzy parków miejskich nie będą zawiedzeni wizytą w Rzymie. Promocje na tanie loty do Rzymu pozwalają na podróż w rozsądnej cenie, nawet na kilkudniowy wypad do Włoch.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *