[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

10 najlepszych filmów z Rzymem w tle

Kadr z filmu "La dolce Vita"

Rzym od wieków stanowi niewyczerpalną inspirację dla artystów. Jest także doskonałą scenerią do kręcenia filmów. W światowej kinematografii Wieczne Miasto miało wiele odsłon, jednak w większości ze względu na walory architektoniczne, było tylko tłem dla dziejącej się fabuły. Dzięki fascynacji filmowców, na wielkim ekranie możemy podziwiać urokliwe uliczki, fontanny i piękne pałace włoskiej stolicy.

1. La dolce vita (Słodkie życie)

Film Federica Felliniego zawiera najsłynniejszą, powstałą na terenie Rzymu, scenę filmową. Nocna kąpiel w Fontannie di Trevi, w wykonaniu Anity Ekberg i Marcella Mastroianniego wzbudza nie tylko zachwyt, ale także chęć naśladowania aktorów. To scena, która przeszła do historii kina. Jednak należy pamiętać, że kąpiel w fontannie jest surowo zabroniona i podlega każe grzywny.

Anita Ekberg i Marcello Mastroianni podczas kąpieli w Fontannie di Trevi w filmie "Słodkie życie"/ / fot. http://www.pinterest.com/pin/275845545896665357/

Anita Ekberg i Marcello Mastroianni podczas kąpieli w Fontannie di Trevi w filmie „Słodkie życie”/ / fot. http://www.pinterest.com/pin/275845545896665357/

2. Rzymskie wakacje

w reżyserii Williama Wylera zawierają wiele znaczących scen z Wiecznego Miasta. Audrey Hepburn, nagrodzona za tę rolę Oskarem, wciela się w zuchwałą księżniczkę, która wraz z amerykańskim reporterem (Gregory Peck), wybiera się na wycieczkę po mieście. Przemierzają ulice wiecznego miasta na kultowym skuterze Vespa. Za jedną z najważniejszych scen, uważana jest ta rozgrywana w przedsionku bazyliki Santa Maria in Cosmedin. W tej zabawnej scenie Gregory Peck udaje, że Usta Prawdy, z wiadomych powodów, pozbawiły go dłoni.

Audrey Hepburn i Gregory Peck przy Ustach Prawdy w filmie "Rzymskie wakacje"/ fot. http://www.pinterest.com/pin/127086020704362473/

Audrey Hepburn i Gregory Peck przy Ustach Prawdy w filmie „Rzymskie wakacje”/ fot. http://www.pinterest.com/pin/127086020704362473/

3. Habemus Papam – mamy papieża

To film Nanniego Morettiego, który w większości powstał w salach XVI wiecznego Palazzo Firenze, stylizowanych na watykańskie komnaty. Film przedstawia historię nowo wybranego papieża, który po uzyskaniu tytułu, uświadamia sobie, że nie jest w stanie udźwignąć ciężaru owych obowiązków i w przebraniu ucieka z Watykanu na ulice Rzymu.

4. Zakochani w Rzymie

już legendarnego Woodego Allena, to istny spacer po najważniejszych zabytkach Wiecznego Miasta. Bohaterowie filmu gubią się podczas przechadzek po Rzymie, co stanowi pewnego rodzaju odniesienie do życia i błądzenia w nim. Charakterystyczna dla filmu jest pierwsza scena, w której na Piazza Venezia widzimy karabiniera kierującego ruchem. Jego wskazówki, mimo płynności, są na tyle nieudolne, że nagle słychać pisk i huk zderzenia samochodów. Karabinier krzyczy: porca miseria!, a następnie zwraca się do widzów z bardzo silnym włoskim akcentem: sori, aj dont spik inglisz weri łel”. Jedna z bohaterek, Monica, mówi: Rzym ma charyzmę, co Allen doskonale przełożył na bohaterów filmu, przez ich zachowanie podkreślając spontaniczność i bogaty wachlarz emocji charakterystyczny dla Włochów.

Ujęcie z filmu "Zakochani w Rzymie"/ fot. http://www.pinterest.com/pin/276267758363699596/

Ujęcie z filmu „Zakochani w Rzymie”/ fot. http://www.pinterest.com/pin/276267758363699596/

5. Wielkie Piękno (La grande bellezza)

To film, w którym Paolo Sorrentino umiejscowił współczesny Rzym jako głównego bohatera. To nostalgiczny obraz Rzymu, jako miasta wspaniałego, majestatycznego, ale również pełnego rozpusty, ulotnego piękna i przepychu. Doskonale obrazuje to jedna ze scen filmu, w której serce japońskiego turysty fotografującego uroki Wiecznego Miasta nie wytrzymuje nadmiaru estetycznych doznań. Bohater filmu – Jep Gambardelli – oprowadza nas po Rzymie, najwspanialszych miejscach, z którymi wiążą się jego wspomnienia.

6. Jedz, módl się, kochaj

w reżyserii Ryana Murphy, to przede wszystkim ukłon w stronę włoskiej kuchni. Julia Roberts w większości scen widziana jest w rzymskich knajpkach, jednak reżyser pokazuje także zabytki Wiecznego Miasta podczas spacerów głównej bohaterki. W filmie, poza panoramą Rzymu i licznymi ujęciami kręconymi na wąskich uliczkach miasta, w jednej ze scen Roberts je lody przy Piazza Navona.

Julia Roberts na Piazza Navona w filmie "Jedz, módl się, kochaj"/ fot. http://www.pinterest.com/pin/291537775848336513/

Julia Roberts na Piazza Navona w filmie „Jedz, módl się, kochaj”/ fot. http://www.pinterest.com/pin/291537775848336513/

7.  Anioły i demony

Fabuła filmu w reżyserii Rona Howarda, jak przystało na ekranizację powieści Dana Browna ukazuje Rzym, jako miasto pełne tajemnic i ukrytych symboli. Wraz z Tomem Hanksem odwiedzamy najpiękniejsze miejsca stolicy Włoch, te najbardziej znane, jak Panteon, Piazza Navona, Piazza del Popolo, a także zapomniane krypty, tajemne przejścia.

8. Utalentowany Pan Ripley

(reż. Anthony Minghella) pokazuje nam Rzym, jako miejsce znakomitej zabawy w tle z Hiszpańskimi Schodami i Piazza Lovatelli. W filmie Rzym przedstawiony jest na dwa sposoby: jako miasto wąskich uliczek, starożytnych ruin, pięknych widoków ze wzgórz oraz miasto gwarnych restauracji, luksusowych hoteli i eleganckich klubów.

Matt Damon oraz Gwyneth Paltrow w filmie "Utalentowany pan Ripley"/ fot. http://www.pinterest.com/pin/67905906855810671/

Matt Damon oraz Gwyneth Paltrow w filmie „Utalentowany pan Ripley”/ fot. http://www.pinterest.com/pin/67905906855810671/

9. Złodzieje rowerów

(reż. Vittorio de Siki). Akcja filmu rozgrywa się w powojennym Rzymie, mieście biednym i zniszczonym. To obraz miasta z lat 40. XX wieku, kiedy nie przypominało współczesnego, pokazywanego w folderach turystycznych miejsca. Zdjęcia wykonywane były w biednych dzielnicach miasta, co idealnie portretowało warunki życia ubogiej części społeczeństwa.

10. Rzym, miasto otwarte

Film Roberta Rosselliniego przedstawia stolicę Włoch podczas okupacji nazistowskiej w 1944 roku. Film w głównej mierze ukazuje mieszkańców i ich sprzeciw wobec zniewolenia, wiarę i chęć przetrwania.

Scena z filmu "Rzym, miasto otwarte"/ fot. http://www.pinterest.com/pin/129267451775527549/

Scena z filmu „Rzym, miasto otwarte”/ fot. http://www.pinterest.com/pin/129267451775527549/

Oczywiście obowiązkowym dodatkiem do domowego oglądania filmów z Rzymem w tle jest… jedna z tradycyjnych potraw. Dla inspiracji polecamy przegląd przepisów i przydatnych rad dotyczących włoskiej kuchni.

Filmy z Rzymem w tle zachęcają do wizyty w tej włoskiej metropolii. Nie czekaj ani chwili, rezerwuj tanie loty do Rzymu i ciesz się niepowtarzalnym klimatem miasta!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *