[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

10 najlepszych atrakcji w Rzymie na wiosenno-letnie dni

Wiosna w Rzymie :)

Nadchodzą ciepłe dni, a Rzym przyciąga bardziej niż kiedykolwiek. Wieczne Miasto pełne jest unikatowych atrakcji na wiosenno-letni czas. Planując zwiedzanie dobrze pamiętać o obowiązkowej przerwie na lody ;).

Wiosna w Rzymie :)

Wiosna w Rzymie :) / fot. http://www.pinterest.com/pin/120471358752532247/

1. Ruiny Palatynu

Najlepszą wizytówką Wiecznego Miasta nie jest wcale Plac Wenecki, ani Koloseum, ale ruiny Palatynu, który według starożytnych wierzeń był siedzibą legendarnego założyciela Rzymu – Romulusa. Pozostałości dawnej osady, położonej na jednym z siedmiu wzgórz stolicy Włoch, udostępniane są zwiedzającym codziennie od godz. 9:00 do 13:00. W czasach świetności na terenie obiektu znajdowała się Świątynia Wiktorii, Jowisza, Dom Liwii, Pałac Septymiusza Sewera i Domicjana.

2. Schody Hiszpańskie

Ulubionym miejscem odpoczynku Rzymian są Schody Hiszpańskie, znajdujące się w centrum miasta, nieopodal placu o tej samej nazwie – Piazza di Spagna. U szczytu najwyższych, wolno stojących schodów świata, wybudowany został XVI-wieczny Kościół Świętej Trójcy, zaprojektowany przez Carla Madernę. Wiosną zdobią je ogromne donice z kwiatami, zaś latem odbywają się tu pokazy mody. Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie internetowej.

Schody Hiszpańskie

Schody Hiszpańskie / fot. http://www.pinterest.com/pin/478226054151977613/

3. Rzymski Panteon

Miłośników mitologii rzymskiej i starożytnej architektury z pewnością zachwyci wnętrze Panteonu. Ta okrągła świątynia, została wzniesiona na Polu Marsowym w 125 roku, w miejsce budowli z 27 r. p.n.e. Poprzednia została doszczętnie zniszczona w wielkim pożarze Rzymu, który wybuchł w 80 roku naszej ery. Wejście do budynku jest bezpłatne, jednak kościół bywa zamknięty w niedzielne popołudnia. Warto schronić się we wnętrzu, odpoczywając od letnich upałów. Podobno w pobliżu budowli można kupić najlepsze lody w całym Rzymie. Historię Panteonu poznasz tutaj.

4. Więzienie Mamertyńskie

Kolejnym miejscem owianym legendą jest Więzienie Mamertyńskie – Carcer Mamertinus, czynne codziennie od godz. 9:00 do 12:00 oraz od 14:30 do18:00, w zimie natomiast do 17:00. Jest to najstarsze więzienie starożytnego Rzymu. Według tradycji, uwięziono w nim Świętego Piotra, który nawrócił strzegących go pogańskich strażników, chrzcząc ich wodą, która wydobywała się z cudownego źródła. Obecnie obiekt utrzymywany jest z dobrowolnych datków.

5. Kapitol

Na wzgórzu o dwóch wierzchołkach w 509 r. p.n.e. wzniesiono świątynię Jowisza. Miała ona strzec miasta przed najeźdźcami. Współcześnie Włosi ustawili w tym miejscu pomnik ku czci zjednoczenia ojczyzny. Vittoriano – Ołtarz Ojczyzny, to duża budowla z białego marmuru, dominująca nad Placem Weneckim. Monument poświęcony pierwszemu królowi Włoch, to przykład XIX-wiecznego neoklasycyzmu. Bezpłatny wstęp na jego teren jest możliwy codziennie od godz. 9:30 do 16:30.

6. Forum Trajana

Forum Trajana to największe i najmłodsze rzymskie forum, położone na zachód od Fori Imperiali. Tuż za nim wznosi się doskonale zachowane Mercati di Traiano – Hale Targowe Trajana, powstałe na początku II wieku dzięki cesarzowi Trajanowi i jego architektowi Apollodorosowi z Damaszku. Wstęp do nich kosztuje 9,50 EUR. Czynne są natomiast od wtorku do niedzieli od godz. 9:00 do 19:00, a w zimie do 16:30. Więcej informacji na temat Hali Trajana można uzyskać na stronie: http://www.mercatiditraiano.it

Rzymskie Koloseum to pozycja obowiązkowa podczas zwiedzania stolicy Włoch., 10 największych atrakcji Rzymu

Koloseum. / fot. http://www.pinterest.com/pin/513973376193693962/

7. Koloseum

Najsłynniejsza atrakcja Włoch, dawny Amfiteatr Flawiuszów, wzniesiony w latach 70-72 do 80 r. n.e., jest dostępny dla turystów codziennie od godz. 9:00 do 1:00. Bilet wstępu do Koloseum, obowiązuje także na terenie Palatynu. Symbol Wiecznego Miasta, został odarty z dawnej aury świetności. Otoczony dźwiękiem klaksonów, mieści się w najbardziej ruchliwym rejonie Rzymu. Mimo to, 7 lipca 2007 roku, obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata. Zabytek ma też swoją oficjalną stronę internetową.

8. Awentyn

Najpiękniejszą i najbardziej prestiżową dzielnicą mieszkalną Rzymu jest bez wątpienia Mons Aventinus, położona na południowym wzgórzu miasta. Od 456 roku p.n.e., miejsce to było siedzibą rzymskich plebejuszy. Jednak za czasów cesarstwa, Awentyn stał się ulubioną dzielnicą arystokracji, pełną luksusowych willi i pałaców. Taki też charakter dzielnicy pozostał do dzisiaj. Wspinając się Clivio dei Pubblici, wiosną można poczuć zapach róż z ogrodu na szczycie wzgórza.

9. Testaccio

Przeciwieństwem opływającej luksusem Mons Aventinus jest dzielnica Testaccio, której wschodnią granicę wyznacza Via Marmorata. To typowo robotnicza dzielnica, a także centrum życia nocnego Rzymu. Na Piazza Testaccio funkcjonuje świetnie zaopatrzony targ, gdzie oprócz straganów z owocami i warzywami, znajduje się też kilka modnych butików. Częstszym widokiem w tej dzielnicy jest koń ciągnący dorożkę, niż rozpędzone, czerwone Ferrari. Dzielnica Testaccio posiada swoją oficjalną stronę internetową.

10. Fontanna di Trevi

Via delle Muratte, na prawo od via del Corso, prowadzi do najsłynniejszej rzymskiej fontanny – Fontany di Trevi, utrzymanej w barokowym stylu. To właśnie w niej kąpała się Anita Ekberg w filmie „Słodkie życie” Federico Felliniego z 1960 roku. Obecnie kąpiel w fontannie jest zakazana i surowo karana, jednak turyści wciąż mogą podziwiać i fotografować piękno tego niezwykłego monumentu, zbudowanego z inicjatywy Klemensa XII. W gorące dni warto znaleźć się w jej pobliżu, aby doznać odrobiny ochłody. Więcej na temat Fontanny di Trevi dowiesz się na stronie internetowej.

Fontanna di Trevi, Rzym, Włochy, zwiedzanie Rzymu

Fontanna di Trevi, Rzym, Włochy / fot. Diliff@wikimedia

Wiosna w Rzymie… chyba nie ma nic lepszego na weekendowy wyjazd! Pełna słońca cudownych atrakcji Korzystaj z okazji i już teraz zabukuj bilety lotnicze do Rzymu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *