[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

10 mniej popularnych atrakcji Rzymu

Via del Corso

Stolica Włoch każdego roku przyciąga miliony turystów, których spotkać możemy w czasie zwiedzania najpopularniejszych zabytków. Jeżeli jednak wszystkie najpopularniejsze miejsca już widzieliśmy albo po prostu chcemy bardziej poznać Rzym, warto odwiedzić mniej znane atrakcje Wiecznego Miasta. Wyszukaj tanie loty do Rzymu i ciesz się atmosferą miasta.

Circus Maximus

To najstarszy i największy cyrk w Rzymie. Kiedyś znajdowały się w nim trybuny na 250 tys. widzów. Znajdziemy go w dolinie pomiędzy wzgórzami Palatynem a Awentynem. Dawniej odbywały się w nim wyścigi rydwanów, spektakle teatralne, a za czasów Juliusza Cezara nawet polowania. W 550 roku w Circus Maximus miały miejsce ostatnie igrzyska. Na powierzchni nie zachowały się pozostałości cyrku, jednak widoczny jest obszar, który zajmowany był przez jego zabudowania. Warto wybrać się do cyrku, ponieważ z jego terenu doskonale widoczne są mury Forum Romanum i Pałacu Dioklecjana.

Il Gesù

Ten wzorcowy kościół barokowy zbudowany został w latach 1568-1584 roku dla zakonu jezuitów. Jest to główna świątynia zakonu jezuitów w Rzymie, znajduje się na Piazza del Gesù. Kościół ten stanowił prototyp dla innych świątyń zakonu w całej Europie. Z placem, na którym znajduje się świątynia, wiąże się jedna z najstarszych legend Rzymu. Przez cały czas można na nim odczuć powiew wiatru. Podobno kiedyś razem z wiatrem przybył diabeł. Ciekawość skłoniła go do wejścia do świątyni, wiatr miał na niego czekać. Szatan nigdy nie zdołał wyjść z kościoła, a wiatr do dziś na niego czeka.

Kościół Il Gesu/ fot. http://www.pinterest.com/pin/504895808197916636/

Kościół Il Gesu/ fot. http://www.pinterest.com/pin/504895808197916636/

Ponte Milvio

To symboliczne miejsce, przyciągające zakochanych. Zgodnie z tradycją, udają się oni na most i tam na lampach, barierkach oraz w innych wolnych miejscach przypinają kłódki z inicjałami. Zamykają je, a klucz wrzucają do wód Tybru, co ma gwarantować wieczną miłość. Most znajdziemy na północ od centrum miasta, w pobliżu Stadionu Olimpijskiego.

Solarium Augusti

Największy na świecie zegar słoneczny. Stworzyli go starożytni. Dla Rzymian stanowi symbol zwycięstwa nad Egipcjanami, co dodatkowo podkreśla zwieńczająca go kula, symbolizująca potęgę Imperium Rzymskiego. Powstanie zegara szacowane jest na 13 rok p.n.e. Główną cześć mechanizmu możemy zobaczyć na Placu Montecitorio, reszta natomiast znajduje się osiem metrów pod Rzymem i aby móc ją ujrzeć, trzeba otrzymać specjalne pozwolenie od władz Rzymu.

Galeria Doria-Pamphilj

Jest to jedno z rzymskich muzeów z bogatą kolekcją sztuki. Powstała w XVII wieku Galeria Doria-Pamphilj, projektowana była na podobieństwo galerii wersalskich. Podczas zwiedzania podziwiać możemy oryginalny wystrój pochodzący z XVII wieku, niezliczone ilości luster w pozłacanych ramach oraz obrazy mistrzów z XVI i XVII wieku. Nie ma tam tłumów turystów, dzięki czemu ze spokojem podziwiać można niesamowitą kolekcję sztuki. Galeria znajduje się przy ulicy Via del Corso. Czynna jest codziennie od 9 do 19, a bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 11 EUR. Więcej szczegółów na stornie internetowej.

Galeria Doria Pamphilj/ fot. http://www.pinterest.com/pin/163537030192465442/

Galeria Doria Pamphilj/ fot. http://www.pinterest.com/pin/163537030192465442/

Brama Srebrników

Argo degli Argentari to znajdujący się obok Circus Maximus pomnik, będący bramą. Budowla wykonana została z białego marmuru, zdobiona jest podobiznami rodziny cesarskiej. Nieznany jest powód powstania bramy. Tajemnicę stanowi także napis na niej wyryty: „pomiędzy krową, a bykiem ukryty jest wielki skarb”, który miał wpływ na dewastację łuku przez poszukiwaczy skarbów.

Termy Karakalli

Termy powstały w okresie panowania Marka Aureliusza Antoniusza-Karakalli. Były największymi termami rzymskimi, zasilanymi z akweduktu. To najlepiej zachowany budynek tego typu z okresu cesarstwa. Termy były bardzo bogato zdobione rzeźbami a na podłogach znajdowały się mozaiki i malowidła. Były one rodzajem budowli propagandowej, darem cesarza dla ludu. Oprócz basenów, mieściły się tam ogrody oraz stadiony.

Termy Karakalli/ fot. http://www.pinterest.com/pin/445645325599114523/

Termy Karakalli/ fot. http://www.pinterest.com/pin/445645325599114523/

Latem na terenie Term odbywają się koncerty i spektakle operowe. Termy otwarte są dla zwiedzających od godziny 9 do 16.30 od listopada do marca, do 19:15 od marca do sierpnia, do 19 we wrześniu i do 18.30 w październiku. Bilet kosztuje 6 EUR, ważny jest przez 7 dni i upoważnia również do wstępu do Villi Quintili oraz Mauzoleum Cecylii Metella. Miejsce to znajduje się niedaleko Koloseum i Circus Maximus.

Campo De’Fiori

To jeden z najpiękniejszych placów w Rzymie. Otoczony jest przez kolorowe kamienice i pałace. Na placu odbywa się targ ze świeżymi owocami, warzywami i kwiatami. Wieczorem Campo De’Fiori jest doskonałym miejscem na spędzenie czasu wolnego ze względu na dużą liczbę restauracji, kawiarenek i innych lokali rozrywkowych. Plac jest głównym miejscem spotkań mieszkańców Wiecznego Miasta. Campo De’Fiori mieści się w pobliżu Panteonu.

Forum Trajana

Jest to największe i najpóźniej zbudowane forum w Rzymie. Znajduje się pomiędzy wzgórzami Kapitol i Kwirynał. Najlepiej zachowaną częścią forum jest kolumna Trajana, która została zbudowana w celu upamiętnienia podbicia Dacji. Zaraz obok znajdowały się Hale Trajana, były halami targowymi i stanowiły cały kompleks zabudowań. Strona, na której znajdziemy więcej szczegółów.

Forum Trajana/ fot. http://www.pinterest.com/pin/148689225168269706/

Forum Trajana/ fot. http://www.pinterest.com/pin/148689225168269706/

Via del Corso

To ulica przechodząca przez starożytną cześć Rzymu, w jej okolicy znajdują się Panteon, Schody Hiszpańskie, Forum Romanum. Rzadko zwraca się na nią uwagę, a jest ona typową włoską ulicą, dość wąska, z renesansowymi kamienicami. Ciągnie się ona przez 1,5 kilometra. Warto zwrócić uwagę na włoski charakter ulicy i piękne zabudowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *